Przez ostatnie lata włocławscy niepełnosprawni co roku otrzymywali z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie dopłaty do turnusów rehabilitacyjnych. W tym roku wprowadzono ograniczenia polegające na tym, że dofinansowanie przyznano raz na dwa lata. Ta zmiana to efekt podziału pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na rehabilitację zawodową i społeczną.
Na rehabilitację zawodową - stworzenie miejsc pracy i pomoc tym, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą Rada Miasta przyznała na początku roku 1 mln złotych. Na rehabilitację społeczną - dopłaty do turnusów, zakupu protez, aparatów słuchowych i itp. przeznaczono 1 mln 121 tysięcy złotych.
Po zmianie zasad dopłat do turnusów rehabilitacyjnych niepełnosprawni podnieśli larum. O przywrócenie dofinansowania co roku wnosili m.in. na specjalnej sesji zwołanej z inicjatywy przewodniczącego RM Rafała Sobolewskiego.
Sprawą zajęła się komisja zdrowia Rady Miasta. Przewodniczący tej komisji Jarosław Chmielewski (PiS) wniósł o inny podział pieniędzy z PFRON: prze- niesienie na rehabilitację społeczną 110 tysięcy złotych z funduszy przeznaczonych na rehabilitację zawodową. Większość radnych się na tę poprawkę zgodziła.
Tę uchwałę co prawda zaskarżył prezydent Andrzej Pa-łucki, ale wojewoda kujawsko-pomorski, choć miał zastrzeżenia, to utrzymał ją w mocy. Nie- pełnosprawni liczyli więc, że dzięki przyznaniu 110 tysięcy złotych na rehabilitację społeczną przywrócona zostanie zasada uzyskiwania dopłat do turnusów rehabilitacyjnych raz do roku. Nic z tego.
- Pieniądze te zostaną wykorzystane między innymi na dopłaty do protez, wózków inwalidzkich, na likwidację barier architektonicznych - mówi Grażyna Nowak-Kraszewska, kierownik działu rehabilitacji w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie we Włocławku. Wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne są i na razie będą dotowane raz na dwa lata.
Wysokość dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych uzależnione jest od tego, jaki ma się stopień niepełnosprawności. W przypadku niepełnospraw-ności znacznej jest to kwota równa 27 procent średniej krajowej, w przypadku niepełnospraw-ności umiarkowanej przyznawane jest 25 procent średniej krajowej, a gdy ma się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim to dostaje się 23 procent "średniej".
W tym roku z dopłat do turnusów rehabilitacyjnych skorzystało już 594 włocławskich niepełnosprawnych. Na ten cel wydatkowano ponad 360 tysięcy złotych.