MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty 2020. Instrukcja ARiMR, jak wypełnić wniosek o płatności bezpośrednie w internecie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/dengmo/AGW
Dopłaty bezpośrednie 2020. Nabór wniosków potrwa o miesiąc dłużej, termin został przedłużony. Od połowy marca rolnicy mogą składać przez internet wnioski o przyznanie płatności bezpośrednie za rok 2020 i obszarowych z PROW 2014-2020. Umożliwia to aplikacja eWniosekPlus, która pozwala rolnikowi na złożenie w formie elektronicznej wniosku o przyznanie płatności. Jak wypełnić kolejne pola formularza? Na te pytania odpowiada instrukcja wypełniania wniosku przygotowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Rolnik, który w poprzednim roku składał wniosek o przyznanie płatności, będzie miał przygotowany w aplikacji wniosek ROBOCZY na podstawie wniosku z roku 2019. Aby zalogować się, wystarczy użyć loginu i kodu dostępu z poprzednich kampanii. W przypadku rolników, którzy konto założyli online w kampanii 2017 i później - loginem jest numer producenta.

Do piątku 27 marca w ARiMR zarejestrowano 55 555 e-wniosków, wpłynęło 74 138 oświadczeń potwierdzających brak zmian we wniosku o dopłaty.

Dwie nowości w internetowym wniosku o dopłaty 2020

  • Płatności bezpośrednie, płatność ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczna, płatność ekologiczna w przypadku gruntów będących własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej będą przysługiwać rolnikowi, który na dzień 31 maja danego roku, ma do tego gruntu tytuł prawny.
  • Istnieje możliwość ubiegania się o płatność dobrostanową, która polega na rekompensowaniu rolnikowi dodatkowych kosztów oraz utraconych przychodów wiążących się z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatność dobrostanowa przysługuje do loch, tuczników, krów mlecznych oraz krów mamek.

Jak zalogować się do aplikacji eWniosekPlus, odzyskać hasło, odblokować konto albo założyć je, jeśli nie mieliśmy do tej pory? Warto pamiętać, że konto w aplikacji eWniosekPlus jest przypisane do osoby, a nie do gospodarstwa.

Wypełnianie wniosku krok po kroku: jak co wycofać, jak poprawić, sprawdzić czy jest kompletny i wysłać?

Zakładka WNIOSEK - co się w niej kryje i jak się tymi funkcjami posługiwać? M.in. załączniki, działki referencyjne, docinanie działek rolnych do granic gospodarstwa, dywersyfikacja upraw i EFA, grunty niezgłoszone, płatność dla młodych rolników, do krów i bydła, zgłoszenie zmian, wycofanie zwierząt z płatności, płatność do owiec, kóz, wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw.

Zakładka MAPA. Znajdziemy tu odpowiedzi m.in. na takie pytania: jak dodać lub usunąć działkę, jak narysować uprawę, jak zadeklarować mieszanki, narysować EFA?

Funkcje na MAPIE - ikony, rysowanie, podziały, edycje, scalanie, usuwanie

Błędy kompletności i komunikaty we wniosku - jak naprawić możliwe błędy, które można wskazać aplikacja?

Zanegowanie danych referencyjnych GIS

Kontrola krzyżowa powierzchni

Deklaracja płatności PRSK i RE

Deklaracja do płatności zalesieniowych

Deklaracja płatności dobrostanowej

Do kiedy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie 2020?

Podstawowy termin przesyłania wniosków o przyznanie płatności na 2020 r. wraz z wymaganymi załącznikami rozpoczyna sie 15 marca i kończy 15 czerwca (zmiana z 15 maja, po przedłużeniu o miesiąc). Wniosek może być złożony z opóźnieniem w ciągu 25 dni kalendarzowych. Wówczas rolnicy (składający wnioski po 16 czerwca), otrzymają płatności pomniejszone o 1% za każdy dzień roboczy zwłoki. Wnioski osób, które złożą je po tym czasie, nie będą rozpatrywane i tym samym osoby te nie otrzymają płatności.

Źródło: ARiMR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty 2020. Instrukcja ARiMR, jak wypełnić wniosek o płatności bezpośrednie w internecie - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska