Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy
Ile wniosków o dopłaty bezpośrednie 2021 złożyli do tej pory rolnicy w Polsce?
Według stanu na 30 marca złożono blisko 78 tys. wniosków o płatności (dokładnie 77 929), przekazuje nam Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W tym roku w naborze wprowadzono sporo zmian, a liczne grono rolników wniosek przez internet wypełnia po raz pierwszy. Zniesiono możliwość złożenia oświadczenia o braku zmian dla rolników uprawiających do 10 ha. Dla nich aplikacja eWniosekPlus jest nowością.
To też może Cię zainteresować
Czy rolnicy zgłaszają jakieś trudności? - Jeśli zaś chodzi o problemy zgłaszane przez rolników, większość z nich dotyczy kwestii technicznych (dane do logowania, ustawienia przeglądarek). Kłopot stanowi też obsługa mapy – szczególnie zaznaczenie kilku upraw na jednej działce, zmiana obszaru deklarowanego do płatności - podaje ARiMR.
ARiMR: Jeśli są jakieś pytania czy niejasności, zachęcamy do skorzystania ze wsparcia technicznego pracowników Infolinii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Liczba złożonych wniosków o dopłaty bezpośrednie 2021 od 15 do 30 marca w oddziałach regionalnych ARiMR:
- Dolnośląski 3 706
- Kujawsko-Pomorski 2 936
- Lubelski 9 580
- Lubuski 959
- Łódzki 7 099
- Małopolski 8 949
- Mazowiecki 10 390
- Opolski 1 212
- Podkarpacki 8 247
- Podlaski 5 392
- Pomorski 1 707
- Śląski 2 978
- Świętokrzyski 4 780
- Warmińsko-Mazurski 2 182
- Wielkopolski 6 398
- Zachodniopomorski 1 414
Potrzebne przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty 2021, wnioskuje izba rolnicza
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza skierowała do Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo, w którym wnioskuje o przedłużenie do 15 czerwca 2021 roku terminu składania wniosków.
Według przedstawicieli samorządu rolniczego "istnieje obawa, że pomimo deklarowanego wsparcia ze strony służb doradczych ODR-ów, izb rolniczych czy pomocy technicznej agencji płatniczej nie wszyscy, zwłaszcza "mali" rolnicy dotrzymają ustawowego terminu złożenia wniosku, którzy przypada na 17 maja br.
To też może Cię zainteresować
Powodem ma być wspomniana już różnica w trwającej kampanii w odniesieniu do poprzednich, która polega na tym, że w 2021 roku nie ma możliwości złożenia oświadczenia o braku zmian w stosunku do wniosku ubiegłorocznego.
"Oznacza to, że każdy (poza małymi wyjątkami), kto będzie chciał otrzymać dopłaty bezpośrednie za bieżący rok, musi zalogować się do aplikacji eWniosekPlus, choćby po to, aby potwierdzić ubiegłoroczne dane. Osoby, które dotychczas składały oświadczenie, nie posiadają dostatecznej wiedzy o sposobie złożenia wnioski w trybie online".
Przedłużenie terminu zdaniem KPIR pozwoli uniknąć niepotrzebnych napięć. Jak podaje Izba, do tej pory z oświadczeń korzystało ponad pół miliona rolników.
