MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2021. Do kiedy potrwa nabór wniosków? Izba rolnicza chce przedłużenia terminu

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Aktualnie obowiązujący termin składania wniosków o płatności bezpośrednie 2021 to 17 maja (ponieważ ustawowy 15.05 przypada w sobotę)
Aktualnie obowiązujący termin składania wniosków o płatności bezpośrednie 2021 to 17 maja (ponieważ ustawowy 15.05 przypada w sobotę) pixabay.com/ SimoneVomFeld
Za nami nieco ponad 2 tygodnie naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2021 rok. Od 15 do 30 marca ARiMR zarejestrowała 78 tysięcy złożonych wniosków od rolników z całej Polski. Z czym producenci rolni miewają problemy? Dlaczego i do kiedy Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wnioskuje do ministra o przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty?

Zobacz wideo: Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie 2021 - terminy

Ile wniosków o dopłaty bezpośrednie 2021 złożyli do tej pory rolnicy w Polsce?

Według stanu na 30 marca złożono blisko 78 tys. wniosków o płatności (dokładnie 77 929), przekazuje nam Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W tym roku w naborze wprowadzono sporo zmian, a liczne grono rolników wniosek przez internet wypełnia po raz pierwszy. Zniesiono możliwość złożenia oświadczenia o braku zmian dla rolników uprawiających do 10 ha. Dla nich aplikacja eWniosekPlus jest nowością.

To też może Cię zainteresować

Czy rolnicy zgłaszają jakieś trudności? - Jeśli zaś chodzi o problemy zgłaszane przez rolników, większość z nich dotyczy kwestii technicznych (dane do logowania, ustawienia przeglądarek). Kłopot stanowi też obsługa mapy – szczególnie zaznaczenie kilku upraw na jednej działce, zmiana obszaru deklarowanego do płatności - podaje ARiMR.

ARiMR: Jeśli są jakieś pytania czy niejasności, zachęcamy do skorzystania ze wsparcia technicznego pracowników Infolinii Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Liczba złożonych wniosków o dopłaty bezpośrednie 2021 od 15 do 30 marca w oddziałach regionalnych ARiMR:

 • Dolnośląski 3 706
 • Kujawsko-Pomorski 2 936
 • Lubelski 9 580
 • Lubuski 959
 • Łódzki 7 099
 • Małopolski 8 949
 • Mazowiecki 10 390
 • Opolski 1 212
 • Podkarpacki 8 247
 • Podlaski 5 392
 • Pomorski 1 707
 • Śląski 2 978
 • Świętokrzyski 4 780
 • Warmińsko-Mazurski 2 182
 • Wielkopolski 6 398
 • Zachodniopomorski 1 414

Potrzebne przedłużenie terminu składania wniosków o dopłaty 2021, wnioskuje izba rolnicza

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza skierowała do Grzegorza Pudy, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo, w którym wnioskuje o przedłużenie do 15 czerwca 2021 roku terminu składania wniosków.

Według przedstawicieli samorządu rolniczego "istnieje obawa, że pomimo deklarowanego wsparcia ze strony służb doradczych ODR-ów, izb rolniczych czy pomocy technicznej agencji płatniczej nie wszyscy, zwłaszcza "mali" rolnicy dotrzymają ustawowego terminu złożenia wniosku, którzy przypada na 17 maja br.

To też może Cię zainteresować

Powodem ma być wspomniana już różnica w trwającej kampanii w odniesieniu do poprzednich, która polega na tym, że w 2021 roku nie ma możliwości złożenia oświadczenia o braku zmian w stosunku do wniosku ubiegłorocznego.

"Oznacza to, że każdy (poza małymi wyjątkami), kto będzie chciał otrzymać dopłaty bezpośrednie za bieżący rok, musi zalogować się do aplikacji eWniosekPlus, choćby po to, aby potwierdzić ubiegłoroczne dane. Osoby, które dotychczas składały oświadczenie, nie posiadają dostatecznej wiedzy o sposobie złożenia wnioski w trybie online".

Przedłużenie terminu zdaniem KPIR pozwoli uniknąć niepotrzebnych napięć. Jak podaje Izba, do tej pory z oświadczeń korzystało ponad pół miliona rolników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska