Dopłaty bezpośrednie 2021. Termin składania wniosków - do kiedy trwa wydłużony nabór ARiMR?

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
Pogoda jest głównym czynnikiem opóźniający decyzję rolników o przesłaniu wypełnionych wniosków w aplikacji eWniosekPlus. Jeszcze na początku maja obawiali się, że uprawy ucierpią z powodu powracających przymrozków. Na początku miesiąca szacowano, że rzepak ma 2 tygodnie opóźnienia w wegetacji.
Pogoda jest głównym czynnikiem opóźniający decyzję rolników o przesłaniu wypełnionych wniosków w aplikacji eWniosekPlus. Jeszcze na początku maja obawiali się, że uprawy ucierpią z powodu powracających przymrozków. Na początku miesiąca szacowano, że rzepak ma 2 tygodnie opóźnienia w wegetacji. Agata Wodzień-Nowak
Od ponad 12 tygodni ARiMR prowadzi nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie 2021. Co ważne, w tym roku tylko przez internet. Od tego roku nie są przesyłane do rolników papierowe wnioski spersonalizowane. Nie można też składać oświadczeń o braku zmian. Minister rolnictwa wydłużył termin naboru o płatności bezpośrednie. Do kiedy zatem można w 2021 roku składać wnioski o dopłaty?

- Nie złożyłem jeszcze wniosku, bo nie wiem, czy mi czasami coś nie wymarznie na polu, bo nawet pod koniec kwietnia były przymrozki - mówił na przełomie kwietnia i maja producent rolny z powiatu rypińskiego. - Na przykład wysianych buraków cukrowych nie jestem pewny, czy nie będzie trzeba czegoś siać na nowo - dodaje. Nie on jeden zwleka z przesłaniem wniosku do ARiMR.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2021 roku wydłużony

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom, że wnioski o przyznanie płatności na rok 2021 można składać wyłącznie przez Internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Do 27 kwietnia wnioski o dopłaty złożyło niecałe 400 tys. rolników, a przypomnijmy, że o takie płatności rok temu ubiegało się ich ponad 1,3 mln. Nabór rozpoczął się 15 marca.

Dopłaty bezpośrednie 2021 - zmiana terminu. To warto wiedzieć:

  • Podstawowy termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie został wydłużony do 17 czerwca 2021.
  • Wnioski będzie można składać jeszcze do 12 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%.
  • Uzupełnienie braku we wniosku do 17 czerwca 2021 r. nie skutkuje zmniejszeniem należnych płatności.
  • Uzupełnienie braków we wniosku od 18 czerwca do 12 lipca 2021 r. skutkuje zmniejszeniem płatności w zakresie, którego dotyczą składane uzupełnienia.
  • Wniosek rozpatrywany jest jedynie w zakresie, w jakim został on prawidłowo wypełniony i złożony w terminie do 12 lipca 2021 r. oraz na podstawie dołączonych do niego prawidłowych dokumentów.
  • Braki we wniosku oraz na załącznikach, uzupełnione po 12 lipca 2021 r., nie są uwzględniane w prowadzonym postępowaniu administracyjnym w sprawie przyznania płatności.

To też może Cię zainteresować

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wnioskach o dopłaty bezpośrednie 2021

Zmiana do wniosku o przyznanie płatności. Może polegać na:

  • dodaniu nowych działek ewidencyjnych lub działek rolnych (wraz z wymaganymi dla nich załącznikami) do uprzednio złożonego wniosku o przyznanie danej płatności.
  • na zmniejszeniu zadeklarowanych wcześniej powierzchni działek rolnych.

Zmiany w zakresie płatności za zazielenienie

ARiMR: Do celów płatności za zazielenienie można dokonać, w należycie uzasadnionych okolicznościach, zmiany odnośnie wykorzystania działek rolnych, o ile nie stawia to rolnika w korzystniejszej sytuacji w porównaniu do sytuacji wynikającej z wypełnienia obowiązków w zakresie zazielenienia na podstawie wniosku pierwotnego.

  • Zmiany mogą być wprowadzane w trakcie trwania okresu wegetacyjnego w odniesieniu do zadeklarowanych działek rolnych w zakresie rodzaju uprawy bądź jej położenia.
  • Do zmiany do wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie rolnik powinien dołączyć oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznaniu płatności za zazielenienie.

Zmiany elementów proekologicznych
W sytuacji, gdy rolnik składający wniosek o dopłaty nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może w każdym momencie dokonać zmiany elementu proekologicznego.

ARiMR: Zmiany elementów proekologicznych są możliwe przy spełnieniu następujących warunków: wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2021 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 4,5% obszarów EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 4,5%); tylko w ramach działek będących w posiadaniu wnioskodawcy, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności na rok 2021; zmiana może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA.

Pomoc w wypełnieniu wniosku - infolinia ARiMR

Wątpliwości związane z wypełnianiem wniosków rolnicy mogą konsultować, dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii: 800 38 00 84 (w dni robocze w godz. 7:00-19:00 oraz w soboty 10:00-16:00).

Źródło: ARiMR

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Eva Torian

I earned $15000 ultimate month by using operating online only for 5 to 8 hours on my computer and this was so smooth that i personally couldn’t accept as true with before working on this website.FVgy if you too need to earn this sort of huge cash then come and be part of us. do this internet-website online…………

See_______ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Dodaj ogłoszenie