Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych napisał w tej sprawie do ministrestwa rolnictwa popierając wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego o zmianę przepisów. Ustawa o ARR z 2015 roku wprowadziła zdaniem Izby niekorzystne zasady ustalania wysokości stawek dopłat do materiału siewnego.
KRIR powołując się na ministerialną odpowiedź podaje, że "w latach 2010 – 2014 nastąpił stały wzrost zainteresowania tymi dopłatami, na średnim poziomie 12,2% rocznie, co spowodowało, że zapotrzebowanie na środki na ten cel w kilku kolejnych latach przekraczało kwotę zaplanowaną w ustawie budżetowej". Rozwiązanie w postaci corocznego określania stawek dopłat na podstawie wnioskowanej powierzchni i wielkości środków zaplanowanych w ustawie budżetowej na ten cel ma pozwolić na udzielenie dopłat wszystkim skłądającym wnioski.
W 2016 roku na realizację mechanizmu dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny tub kwalifikowany przeznaczono kwotę 90 604 tys. zł i taka sama suma została przeznaczona na 2017 rok. "Należy jednak liczyć się z tym, że ewentualny wzrost wnioskowanej powierzchni spowoduje obniżenie jednostkowych stawek dopłat, które otrzymają rolnicy", zaznacza KRIR.
W tym roku odbył się przegląd wydatków na ten cel. W raporcie przyjętym przez Komitet Sterujący (19 września 2016 r.) zarekomendowano utrzymanie systemu dopłat do materiału siewnego do czasu przeprowadzenia kolejnego przeglądu tego instrumentu w 2019 r., uwzględniającego ocenę efektywności wydatkowania środków publicznych, poinformowało MRiRW.
Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych