https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unia zniosła ścisłą ochronę z wilka. Polscy rolnicy apelują o dostosowanie przepisów do unijnych

Agnieszka Romanowicz
Unia Europejska ogranicza ochronę wilków. Wedle przyrodników, populacja tego gatunku nie została odbudowana
Unia Europejska ogranicza ochronę wilków. Wedle przyrodników, populacja tego gatunku nie została odbudowana Pixabay
Rolnictwo doświadcza coraz większych szkód z powodu wilków, dlatego ochrona tego gatunku w Unii Europejskiej słabnie. - Populacja wilka nadal jest zbyt mała - sprzeciwiają się naukowcy.

Spis treści

Według Komisji Europejskiej w Europie żyje ponad 20 tys. wilków, a ich populacje i zasięgi rosną.

Przez konflikty z człowiekiem

- Ten sukces ochrony doprowadził jednak do nasilenia konfliktów z działalnością człowieka w niektórych regionach, w szczególności w odniesieniu do zwierząt gospodarskich - informuje Komisja Europejska.

Dlatego 16 kwietnia br. Parlament Europejski obniżył status ochrony wilka ze „ściśle chronionego” do „chronionego.

- Państwa członkowskie będą teraz miały większą elastyczność w zarządzaniu populacjami wilków, aby poprawić współistnienie z ludźmi i zminimalizować wpływ rosnącej populacji wilków w UE - argumentuje KE. - Będą również w stanie podejmować działania dostosowane do konkretnych uwarunkowań regionalnych.

Decyzja zapadła 371 głosami za, 162 przeciw, przy 37 wstrzymujących się. Wstrzymała się m .in. Polska.

Polska Agencja Prasowa zapytała o przyczyny neutralnego stanowiska Polski. Wydział Relacji z Mediami MKiŚ poinformował, że wynika to z szeregu przesłanek: protestów wielu grup społecznych, wszczętego postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości przeciwko Komisji Europejskiej i Radzie Europy (sprawa T-634/24) oraz postępowania prowadzonego przez Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich (sprawa 1758/2024/FA) w sprawie procedury zastosowanej przez KE dotyczącej przygotowania wniosku o obniżenie statusu ochrony wilka.

Dostosujcie przepisy do unijnych zmian

- Z niepokojem odnotowujemy, że Polska wstrzymała się od głosu, przyjmując neutralne stanowisko wobec wniosku Komisji Europejskiej - nie kryje Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Pauliny Hennig-Kloski, Minister Klimatu i Środowiska. - Pragniemy podkreślić, że dla polskiego rolnictwa, które doświadcza coraz większych szkód spowodowanych przez rosnącą populację wilka, jednoznaczne i zdecydowane stanowisko Rządu RP jest niezwykle istotne.

Krajowa Rada Izb Rolniczych złożyła wniosek o rozpoczęcie prac nad dostosowaniem krajowego systemu ochrony wilka do zmienionego statusu na poziomie UE.

- Apelujemy o uwzględnienie argumentów środowisk rolniczych. Przyczyni się to do znalezienia rozwiązań umożliwiających zrównoważone zarządzanie zasobami przyrody, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności produkcji rolnej.

Za mała populacja wilka w Europie

Dla rolników nie jest tajemnicą, że resort nie planuje zmian w krajowym systemie ochrony wilka.

- Polska stosuje ochronę ścisłą wilka i wydaje indywidualne derogacje od zakazów, które są zgodne z zapisami Konwencji Berneńskiej. System zezwoleń, połączony z możliwością uzyskania odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki oraz dopłat do środków prewencyjnych, pozwala na elastyczne zarządzanie populacją wilka w Polsce - mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska, gdy w ub. r. obniżono status ochronny wilka w Konwencji Berneńskiej.

Wtedy Polska była za. Zaprotestowało przeciw temu m.in. Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”, według którego europejskie populacje wilków nadal są zbyt małe, by ograniczać ich ochronę.

- Efektywna wielkość populacji gatunku (odzwierciedla potencjał ewolucyjny i ryzyko chowu wsobnego - przyp. red.) powinna przekraczać 500 osobników. Tymczasem środkowoeuropejska populacja wilka, obejmująca Niemcy, Belgię, Holandię, Danię i zachodnią część Polski, liczy ok. 230 osobników - podaje dr hab. Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Zdaniem dr Katarzyny Kozyry-Zyskowskiej, która prowadzi badania naukowe i monitoringi dużych drapieżników w kraju, zapewnienie rządu, że status ochronny wilka w Polsce pozostanie bez zmian, to zdecydowanie za mało. - Ponieważ o przyszłości tego gatunku decyduje nie tylko polityka krajowa, lecz także regulacje na poziomie Unii Europejskiej. Zmiany w prawie unijnym, takie jak osłabienie ochrony gatunkowej na poziomie dyrektyw, mogą mieć bezpośredni wpływ na sytuację wilków również w Polsce, niezależnie od krajowych deklaracji - oceniła w rozmowie z PAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Komentarze

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska