MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do pszenicy, jęczmienia i innych zbóż 2024. Ruszył nabór, rolnicy mają niewiele czasu! Co trzeba dołączyć do wniosku?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Tylko do sprzedanego zboża można dostać dopłatę.
Tylko do sprzedanego zboża można dostać dopłatę. pixabay.com/vlcoun
Na ten moment rolnicy czekali, wreszcie można wnioskować o dopłaty do zbóż. Sprzedane ziarno pszenicy, jęczmienia, pszenżyta czy żyta i mieszanek zbożowych wymagało potwierdzenia Komisji Europejskiej. Czasu na złożenie wniosku jest mało. Co musisz przygotować i dołączyć?

Spis treści

Prawie miesiąc temu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie, które przewiduje pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Nabór wniosków rozpoczął się, zakończy się 5 czerwca, trzeba więc spieszyć się ze złożeniem dokumentów.

Od 23 maja do 5 czerwca producenci zbóż, którzy sprzedali zboże w terminie 1 stycznia-31 maja, a więc sprzedali pszenicę, żyto, jęczmień, pszenżyto lub mieszanki zbożowe, mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc, poinformował minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Na realizację tej pomocy zaplanowano środki w wysokości 2,1 mld zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że wniosek o udzielenie pomocy składa się raz we wskazanym terminie.

Przeczytaj także: Dopłaty do materiału siewnego 2024 – stawki. Kiedy trzeba złożyć wniosek, żeby dostać pieniądze do hektara?

Co dołączyć do wniosku o dopłaty do zbóż?

W rozporządzeniu zawarto wymóg: dołącza się kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż w okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 maja 2024 r.

 • pszenicy,
 • żyta,
 • jęczmienia,
 • pszenżyta
 • lub mieszanek zbożowych

podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Stawki dopłat do zbóż: ile do ha pszenicy, ile do jęczmienia?

Coraz mniej czasu mają ci, którzy jeszcze nie sprzedali zboża, a chcieliby dostać dopłatę. Rozporządzenie określa, że pomocą zostaną objęci rolnicy, którzy w terminie od 1 stycznia do 31 maja 2024 r. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową.

Termin sprzedaży ma znaczenie dla stawki, ponieważ te będą zróżnicowane:

 • 200 zł/t zbóż sprzedanych od 1 stycznia do 10 marca,
 • 300 zł/t zbóż sprzedanych od 11 marca do 31 maja 2024 r.

Dopłata będzie przysługiwała w przeliczeniu na 1 ha upraw zbóż po uwzględnieniu przelicznika plonu z hektara. Posłużą do tego średnie z GUS. Przy pszenicy będzie to 5,4 t, przy pozostałych zbożach 3,7 t.

Kwota dopłaty do pszenicy i innych zbóż a termin sprzedaży. Jeśli sprzedaż nastąpiła:
od 1 stycznia do 10 marca, przysługuje kwota:

 • a) 1080 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
 • b) 740 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych;

od 11 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r.

 • a) 1620 zł na 1 ha powierzchni upraw pszenicy,
 • b) 1110 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.

Łączny budżet na pomoc do zbóż ma wynieść 2,1 mld zł. Jeśli suma z wniosków będzie wyższa, wówczas ARiMR zastosuje współczynnik korygujący, a stawki zostaną obniżone zgodnie z potrzebą obsłużenie wszystkich rolników. Uprawą zbóż zajmuje się 962,3 tys. gospodarstw.

Kto dostanie dopłaty do zbóż?

Jak już wyjaśnialiśmy, o pomoc do sprzedanych zbóż będzie mógł ubiegać się producent rolny, któremu został nadany numer identyfikacyjny, będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem.

Wsparcie przysługuje rolnikowi, któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. A co najważniejsze - sprzedał lub sprzeda zboża między 1 stycznia a 31 maja 2024 podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu zbożami, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Dopłaty do zbóż przysługują producentowi rolnemu, który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.

Pomoc ma charakter doraźny i posłuży zdjęciu z rynku nadwyżki zbóż. Pomoc działa wstecznie, oznacza to, że rolnicy, którzy już sprzedali zboża, również uzyskają wyrównanie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do pszenicy, jęczmienia i innych zbóż 2024. Ruszył nabór, rolnicy mają niewiele czasu! Co trzeba dołączyć do wniosku? - Strefa Agro

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska