Ochotnicze Hufce Pracy od 2005 roku tworzą sieć placówek poradnictwa i informacji zawodowej dla młodzieży. W Chełm-nie funkcjonuje już Punkt Pośrednictwa Pracy OHP.
Młodzi cenią sobie te biura
- Życzę doradcy zawodowemu MCK tylu sukcesów, ile odnosi od 2009 roku doradca z PPP - mówi Iwona Lizoń-Szurmiej, wojewódzki komendant OHP. - Chełmińskie biuro PPP jest jednym z najlepiej działających w województwie.
PPP cieszy się dobrą sławą wśród młodzieży.
- Chętnie skorzystam kiedyś z pomocy PPP i MCK. Chciałabym wyjechać do Niemiec, bo podoba mi się w Berlinie, a te jednostki pomogą mi się przygotować i znaleźć tam odpowiednie, legalne zajęcie - mówi Julia Szyszkowska, z kl. III c Gimnazjum nr 2. - Podszkoliłabym język, poznała kraj i podjęła ciekawą pracę.
- Młodzieżowe Centrum Kariery kierują swoje usługi do osób od 15 do 25 roku życia z lokalnych środowisk chcącej skorzystać z usług doradców zawodowych i zasobów informacji edukacyjno-zawodowej, a także do uczestników i absolwentów Ochotniczych Hufców Pracy - informuje Barbara Dziubak, doradca zawodowy MCK w Chełmnie. - Uwzględniamy potrzeby lokalnych społeczności i nowe uwarunkowania wynikające z tendencji europejskiego poradnictwa zawodowego.
W MCK kładzie się nacisk na realizację zagadnień związanych z przedsiębiorczością, samozatrudnieniem i umiejętnością kierowania i kreowania własnej przyszłości zawodowej.
Na co może liczyć młoda osoba, która przekracza prób MCK?
Odkryje predyspozycje zawodowe
- Udzielimy informacji o możliwości kształcenia, poszukiwanych zawodach na lokalnym i europejskim rynku - wymienia Dziubak. - Zbadamy preferencje zawodowe, nauczymy technik autoprezentacji. Stworzymy plan kariery zawodowej i przybliżymy zagadnienia związane z zakładaniem firmy. Możemy działać dzięki pomocy Starostwa Powiatowego i ks. proboszcza Walkowiaka, który użyczył nam lokum.
MCK od 2009 roku tworzone są w ramach projektu "OHP jako realizator usług rynku pracy" współfinansowanego ze środków unijnych w ramach EFS.