Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostaną sprzęt, by poruszać się w sieci. Przekazuje je urząd marszałkowski

mona
Obecnie trwają szkolenia dla osób, które dostaną sprzęt
Obecnie trwają szkolenia dla osób, które dostaną sprzęt sxc.hu
Najpierw szkolenia, potem laptopy. Także dla niepełnosprawnych.

W marcu do niezamożnych mieszkańców powiatów: chełmińskiego, wąbrzeskiego, grudziądzkiego i świeckiego trafiają przekazywane nieodpłatnie komputery i łącza internetowe. Przekazuje je urząd marszałkowski.
Obecnie trwają szkolenia dla tych osób. Celem drugiej edycji programu pomocowego jest eliminacja wykluczenia cyfrowego.

Bez komputera i internetu oraz umiejętności korzystania z nich, jak i możliwości, jakie dają, trudno funkcjonować we współczesnym świecie.
Urząd marszałkowski ma do podziału 1885 przenośnych komputerów. Osoby niepełnosprawne otrzymają doposażenie, dzięki któremu będą mogły korzystać ze sprzętu: monitor brajlowski i do grafiki wypukłej, powiększone mysze, klawiatury dla posługujących się jedna ręką, programy umożliwiające sterowanie głosem, klawiatury z powiększonymi etykietami klawiszy, a także oprogramowania powiększające oraz udźwiękawiające z obsługą skryptów.
Najwięcej nowego sprzętu w naszym regionie trafi do mieszkańców powiatu grudziądzkie-go - 266 sztuk, najmniej do powiatu wąbrzeskiego - 58. Świecianie otrzymają 135 różnych narzędzi umożliwiających im poruszanie się w sieci, a w chełmnianie - 80. Zatem łącznie, do zamieszkujących nasz region, dotrze więc 539 sztuk sprzętu.

Nie ma wątpliwości, że osoby, które mają ze względu na swoją niepełnosprawność lub bycie członkiem wielodzietnej, ubogiej rodziny ograniczony dostęp do nowoczesnego sprzętu i internetu, nie mogą się doczekać tej formy pomocy.
- Często rodziny wielodzietne i te z osobą niepełnosprawną nie dysponują środkami finansowymi na zabezpieczenie wszystkich potrzeb - mówi Ewa Wirowsławska, szefowa chełmińskiego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. - Najpierw przeznacza się pieniądze na diagnostykę, leczenie, rehabilitację - to co związane z ratowaniem zdrowia.

W każdym mieście są miejsca, gdzie można bezpłatnie skorzystać z internetu, np. w bibliotekach, ale nie wszyscy wiedzą, gdzie. Poza tym, niepełnosprawni ruchowo mają problem z dotarciem do nich.

- Każdy powinien mieć dostęp do internetu, najlepiej w domu - dodaje Ewa Wirosławska. - Ma to znaczenie nie tylko społeczne, ale też edukacyjne i zawodowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska