Można kupić sprzęt i oprogramowani umożliwiające działalność gospodarczą w sieci. Na dofinansowanie mają także szansę przedsiębiorcy, którzy planują rozwiązania związane z telepracą, zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwie oraz stworzenie cyfrowych platform.
Zaprosiliśmy Agnieszkę Zarembę, ekspertkę z Punktu Konsultacyjnego Krajowego Systemu Usług w Bydgoszczy, która odpowiadała na pytania osób zainteresowanych e-biznesem.
- Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale chciałbym prowadzić ją w internecie. Myślę o e-sklepie. Mam szansę na pieniądze?
Agnieszka Zaremba: - Niestety, żeby otrzymać dotację na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego, trzeba prowadzić firmę od co najmniej roku, więc formalnie nie spełnia pan warunków. To nie są pieniądze dla początkujących przedsiębiorców.
- Mam firmę muzyczną, ale chciałbym wzbogacić swoje usługi o platformę, dzięki której mógłbym sprzedawać pliki przez internet. Na jakich zasadach mogę starać się o bezzwrotną dotację? Jakie dokumenty są potrzebne?
A. Z.: - Formalnie spełnia pan warunki, ponieważ chodzi o koszty związane z opracowaniem systemu takiej funkcjonalności. Oczywiście należy przygotować choćby wycenę tej aplikacji. Maksymalnie firma może otrzymać 500 tys. zł. Musi mieć siedzibę na terenie naszego województwa.
- Moja rodzina prowadzi od lat stacjonarny sklep z odzieżą, ale chciałbym ją sprzedawać w sieci. Co z tego może sfinansować Unia Europejska?
- To dotacja na sprzęt, który umożliwi panu taką sprzedaż, ale nie na towar. To nie jest bowiem koszt kwalifikowany. Jest szansa na 70 proc. wartości inwestycji. Jednak e-sklep trzeba będzie prowadzić co najmniej trzy lata.
Nabór wniosków rozpocznie się 27 maja, potrwa do 7 czerwca. Na stronie www.mojregion.eu (zakładki: Regionalny Program Operacyjny, konkursy, ogłoszenia, Oś 4, działanie 4. 3 -red.) znajdują się dokumenty, jakie należy wypełnić: wniosek oraz załączniki. Na tej stronie są także kontakty do punktów informacyjnych w naszym regionie, gdzie można uzyskać informacje na temat tego projektu. Działają też specjalne Punkty Konsultacyjne Krajowego Systemu Usług, np. w Bydgoszczy (ul. Mennica 6, siedziba KPZPiP, tel. 52 585 91 65).
