Dotacje na małe przetwórstwo - nowe zasady naboru 2019. Także w ramach rolniczego handlu detalicznego

Oprac. AGW
AGW
Szersze grono beneficjentów i większe pieniądze do pozyskania - to największe zmiany w działaniu „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”. Nabór dobiega końca.

Łącznie 199 wniosków o dofinansowanie inwestycji w tzw. małe przetwórstwo wpłynęło do ARiMR do południa 1 marca, ostatniego dnia naboru. - Ostateczna liczba rolników, którzy ubiegają się o to wsparcie, będzie znana, gdy do Agencji dotrą również wnioski przesłane pocztą – mówi Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

Z pomocy w wysokości do 500 tysięcy złotych mogą skorzystać rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Do tej pory górna granica dofinansowania wynosiła 300 tys. zł, podniesiono ją do 500 tys.

Zobacz też: Harmonogram naborów 2019 z PROW 2014-2020: modernizacja, restrukturyzacja, premie dla młodych i inne [terminy]

Utworzono także drugą grupę beneficjentów, którzy mogą starać się o wsparcie na małe przetwórstwo. Są to rolnicy lub małżonkowie rolników prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Co ważne, w takim przypadku, by uzyskać pomoc, nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 100 tys. zł.

Rolnicy, którzy zdecydowali się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa, złożyli 103 wnioski. Z kolei 96 wniosków złożyli rolnicy prowadzący lub podejmujący prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego. Dla pierwszej grupy rolników limit wsparcia wynosi do 500 tys. zł, dla drugiej – do 100 tys. zł (Dane do południa 1 marca).

Do kiedy można składać wnioski o dotacje na małe przetwórstwo 2019?

Tegoroczny nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo trwa od 31 stycznia do 1 marca. Można je składać w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

"Pomoc, jaką można otrzymać ramach Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój finansowanego z budżetu PROW 2014-2020, przyznawana jest w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż i ziemniaków", wyjaśnia agencja.

Na co można dostać dofinansowanie w ramach małego przetwórstwa? M.in. na:

  • budowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej;
  • zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania, aparatury pomiarowej i kontrolnej.
  • inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych (rolnicy zajmujący się RHD).

Nabór 2019 ma być łatwiejszy administracyjnie na etapie przygotowania inwestycji. "Składając wniosek o przyznanie pomocy rolnicy nie będą zobligowani do przedkładania wymaganych dotychczas przez ARiMR decyzji czy pozwoleń. Będzie je można dostarczyć na etapie rozliczania inwestycji, a więc już po zawarciu umowy o dofinansowanie".

Szczegółowe informacje na temat zasad i warunków ubiegania się o pomoc w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój” dostępne są na www. arimr.gov.pl oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.

_____________________________

Agro Pomorska, odcinek 51

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie