Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na remont zabytków powiatu bydgoskiego. Na liście głównie kościoły [zdjęcia]

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Zwiedzając zabytki powiatu bydgoskiego nie sposób nie wstąpić do Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Koronowie, która przytłacza swoim rozmachem. W planach jest remont elewacji
Zwiedzając zabytki powiatu bydgoskiego nie sposób nie wstąpić do Bazyliki Wniebowzięcia NMP w Koronowie, która przytłacza swoim rozmachem. W planach jest remont elewacji Maja Stankiewicz
Parafie z powiatu bydgoskiego coraz chętniej sięgają po wsparcie na prowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich. W kwietniu w urzędzie marszałkowskim w Toruniu zapadła decyzja w sprawie dotacji na ten rok. Znów spora pula pieniędzy trafi do gmin podbydgoskich.

Na prace konserwatorskie i remonty zabytkowych obiektów naszego województwa w urzędzie marszałkowskim przeznaczono w kwietniu 6,5 miliona zł. Są to pieniądze z budżetu województwa oraz Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym roku wsparcie trafi do 198 instytucji. Jedenaście dotacji radni sejmiku przyznali na początku kwietnia beneficjentom z powiatu bydgoskiego.

Zdecydowana większość, bo aż 10 trafi do parafii w pięciu gminach. Na liście jest jedna osoba prywatna. To Tadeusz Kaźmierczak, który z budżetu województwa otrzyma 10 tys. zł na prace remontowo- budowlane dworu w Paulinach. Złożony przez niego w ub.r. wniosek o dotację opiewał na ponad 187 tys. zł.

Sanktuarium też na liście

Od lat z pomocy korzysta m.in. parafia w Byszewie. Dawny blask przywracany jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Krajny. W tym roku na wymianę posadzki w prezbiterium oraz przełożenie i uzupełnienie posadzki kamiennej w nawie kościoła przyznano parafii dotację w wysokości 20 tys. zł. Wnioskowano o 83 tys. zł.

Aż dwie dotacje otrzyma w tym roku parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Koronowie. 40 tys. zł przeznaczone jest na kontynuację konserwacji elewacji kościoła p.w. św. Andrzeja w Koronowie. Z kolei 20 tys. zł na dokumentację remontu elewacji koronowskiej bazyliki. Z tegorocznych dotacji skorzysta także parafia św. Anny w Łąsku Wielkim. Przyznana pomoc w wysokości 30 tys. zł przeznaczona jest na prace konserwatorskie w kościele.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

Konserwatorzy pojawią się także w tym roku w świątyniach w gminie Dąbrowa Chełmińska. W kościele p.w. Narodzenia NMP w Czarżu kontynuowany będzie remont elewacji. Na ten cel parafia otrzymała wsparcie w wysokości 45 tys. zł. Z kolei w kościele filialnym p.w. Wniebowzięcia NMP w Dąbrowie Chełmińskiej kontynuowany będzie remont dachu i prace konserwatorskie polichromii. Na pierwsze zadanie parafia w Boluminku otrzyma z urzędu marszałkowskiego 45 tys. zł, na drugie 20 tys. zł.

Elewacja i wnętrza

Remont elewacji kontynuowany ma być także w kościele w Sicienku. Przyznana pomoc dla parafii to 50 tys. zł. Z marszałkowskiego programu skorzystają także parafie w Nowej Wsi Wielkiej (prace konserwatorskie przy tynkach i elewacjach) oraz we Włókach (prace konserwatorskie we wnętrzu kościoła w Kozielcu). Pierwszej parafii przyznano na realizację planów 10, drugiej 20 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska