Prace nad odnowieniem figury Matki Bożej rozpoczęły się w sierpniu 2024 roku. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wiernych oraz parafii Przemienienia Pańskiego, figura została odrestaurowana. Autorem dzieła jest Jan Bakalarczyk, uczeń słynnego rzeźbiarza Wacława Bębnowskiego. Figura stanęła na skrzyżowaniu w 1981 roku, zastępując wcześniejszą, zniszczoną w latach pięćdziesiątych. Uroczyste poświęcenie miało miejsce 18 października 1981 roku.
Jan Bakalarczyk, związany był z Kujawami, urodził się w 1908 roku. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu. Po I Wojnie Światowej zamieszkał w Aleksandrowie Kujawskim, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod okiem Wacława Bębnowskiego. Bakalarczyk specjalizował się w medalierstwie i metaloplastyce, ale jego twórczość zdominowały rzeźby kameralne i miniatury rzeźbiarskie, inspirowane człowiekiem. Artysta zmarł w 1988 roku.
Figura Matki Bożej przez ponad 40 lat jest symbolem duchowym dla mieszkańców Aleksandrowa Kujawskiego. Jej pierwotne ufundowanie było możliwe dzięki wsparciu rodzin z parafii Przemienienia Pańskiego. Podobnie było i tym razem, gdy społeczność lokalna zjednoczyła się, by przywrócić jej dawną świetność.
- Za jej odnowieniem stoi kilka osób, które było tym motorem napędowym i zainicjowały odnowienie. Nie chcą, bym wymieniał ich z imienia i nazwiska. Każdy jednak, kto ofiarował nawet najdrobniejsza kwotę, ma wkład w jej remont. Wspólnie można więcej zrobić - mówił ks. Andrzej Zdzienicki, proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Aleksandrowie Kujawskim.
Po zakończeniu prac renowacyjnych, odnowiona figura Matki Bożej została uroczyście poświęcona w niedzielę, 11 maja. Wydarzenie to zgromadziło licznych mieszkańców, którzy chcieli uczestniczyć w tej ważnej chwili dla lokalnej społeczności. Poświęcenia dokonał ks. Andrzej Zdzienicki.
Poświęcenie figury Matki Bożej w Aleksandrowie Kujawskim
