Uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks. Tadeusz Galicz, proboszcz parafii św. Trójcy w Świątkowie.
Starostami dożynek gminnnych 2022 w Świątkowie byli: Grażyna Rymer ze Świątkowa oraz Mirosław Litwin z Kołdrąbia.
Po mszy i odśpiewaniu hymnu państwowego, rozpoczął się obrzęd dożynkowy. W tym roku wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy wsi:
- Świątkowo,
- Chrzanowo,
- Flantrowo,
- Gącz,
- Kołdrąb,
- Laskowo,
- Miniszewo,
- Posługowo,
- Tonowo,
- Włoszanowo,
- Zrazim.
Trzy wieńce przygotowano z okazji odbywających się w tym samym dniu dożynek parafialnych. Przynieśli je przedstawiciele Świątkowa, a także wsi będących w obrębie świątkowskiej parafii św. Trójcy, ale administracyjnie znajdujących się w gminie Żnin: Kaczkowo, Ustaszewo.
Uczestnicy wakacyjnych warsztatów tanecznych wykonali taniec ludowy Krakowiak, który został przygotowany specjalnie na tegoroczne święto plonów.
- "Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie dla darów nieba, tęskno i Panie". Dożynki są dowodem tego, że przywołane przeze mnie słowa Cypriana Kamila Norwida są cały czas aktualne. Jak wiemy, dożynki są świętem, w którym rolnicy i ich rodziny dziękują Panu Bogu za ukończenie żniw i prac polowych, a nie rolnicy, pozostałe osoby, w tym władze samorządowe różnych szczebli i władze państwowe dziękują gospodarzom za ich całoroczny trud pracy na roli w swoich gospodarstwach. Trud dzięki, któremu możemy cieszyć się naszymi polskimi, dobrymi produktami pochodzącymi z dobrze zarządzanych gospodarstw. W tych dożynkowych podziękowaniach wyraża się także szacunek nas wszystkich dla chleba i pokarmu. Dlatego w tym miejscu wszystkim rolnikom gminy Janowiec Wielkopolski i wszystkim rolnikom parafii Świątkowo, ich rodzinom i współpracownikom mówię Bóg zapłać i dziękuję za waszą niezbędną dla dobrego funkcjonowania społeczeństwa dobrą pracę. Pracę, której symboliczne owoce możemy podziwiać w postaci pięknych wieńców dożynkowych, a na co dzień owoce tej pracy goszczą na naszych stołach. Mam nadzieję, że owocami pracy rolników będziemy mogli cieszyć się zawsze, że dobrych, zdrowych produktów wytwarzanych w gospodarstwach nie zastąpią nam sztucznymi namiastkami wyprodukowanymi w laboratoryjnych probówkach, bo niestety takie formy produkcji żywności pojawiają się na świecie. Mam też nadzieję, że rolnicy przetrwają wszystkie ekonomiczne przeciwności, które w ramach wprowadzanego na naszych oczach nowego porządku świata są na was zsyłane. Życzę wam, drodzy rolnicy, dobrego świętowania na dzisiejszych dożynkach, a na następny rok wszelkiej pomyślności i błogosławieństwa Bożego w swojej pracy i życiu osobistym - powiedział Leszek Grzeczka, burmistrz Janowca Wielkopolskiego.
Odczytał także list od wojewody Mikołaja Bogdanowicza do uczestników dożynek.
Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko - Pomorskiej Izby Rolniczej pogratulował sołtys Teresie Rusiewicz pięknych witaczy.
- W imieniu Kujawsko - Pomorskiej Izby Rolniczej chciałbym wszystkim rolnikom złożyć jak najlepsze życzenia. Żeby te wszystkie rzeczy, które są niestety na widnokręgu, mijały nasze gospodarstwa. Żebyśmy mimo tego nieszczęśliwego rozkładu pogodowego, który mamy w tej chwili i obawy o plony kukurydzy i okopowych, żebyśmy jakoś sobie poradzili. Mam nadzieję, że przetrwany ten trudny rok - powiedział Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko - Pomorskiej Izby Rolniczej.
Witacze też pochwalił starosta Zbigniew Jaszczuk. Polecił aby je pielęgnować, żeby tak szybko nie zniknęły.
- Dożynki to święto ziemi, chleba i ludzi, którzy na tej ziemi pracują. Spotykamy się po to, aby podziękować za trudną pracę na rol rolnikom z gminy Janowiec Wielkopolski. Praca niełatwa, rok też niełatwy. Wiosna była sucha, później trochę opadów i lato potwornie suche. Także zboże co prawda, przy tych niskich opadach wiosennych, były na średnim poziomie w zależności od bonitacji gleb. Ale okopowe zanoszą się nieciekawie. Kukurydze, buraki, ziemniaki przy tych warunkach glebowych i wilgotnościowych nie będą te zbiory dość pokaźne. Przed rolnikami janowieckimi i pałuckimi kolejne prace. Im lepiej zostanie przygotowana ziemia pod przyszłoroczne plony, tym lepsze będą zbiory. Wszystkim rolnikom, instytucjom, które wspomagają rolnictwo najlepsze życzenia i podziękowania - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.
Na koniec burmistrz Leszek Grzeczka oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Janowcu Wielkopolskim poczęstowali chlebem uczestników uroczystości.
Dożynki zakończono odśpiewaniem Roty.
