Dożynki gminne w Lubostroniu - wyróżnienia, dzielenie chlebem, część artystyczna [zdjęcia, wideo]

(iwo)
Dożynki w Lubostroniu. Wyróżnienia, przemówienia, dzielenie chlebem przez starostów Iwona Woźniak
Za tegoroczne plony, jako ostatni w regionie, podziękowali rolnicy z gminy Łabiszyn. Tym razem na miejsce uroczystości wybrano Lubostroń. Starostami dożynkowymi byli Anna Milczek i Łukasz Czajkowski.

Wyróżnienia otrzymali: Maciej i Dorota Raszka z Łabiszyna, Karolina i Maciej Cudo z Oporowa, Małgorzata i Roman Dąbkowscy z Łabiszyna (za wzorowe gospodarstwo rolne) oraz Weronika i Witold Proch z Ostatkowa, Marianna i Stanisław Buczkowscy z Oporówka, Grażyna i Włodzimierz Jarolewscy z Oporowa oraz Helena i Jan Kruszka z Jeżewa (uhonorowanie za długoletnie prowadzenie gospodarstwa).

Wyróżnienie za wieloletnią pracę na rzecz rozwoju rolnictwa Gminy Łabiszyn otrzymał Mieczysław Ruszkowski.

Charakterystyka starostów z gminy Łabiszyn

Pani Anna Milczek zamieszkała w miejscowości Jeżewo, od 9 lat wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 28 ha. Produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli bydła opasowego, a w produkcji roślinnej dominuje uprawa roślin zbożowych, w tym kukurydzy na kiszonkę.
Ponadto Pani Anna jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich w Jeżewie.

Pan Łukasz Czajkowski wspólnie z żoną Małgorzatą prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Wielki Sosnowiec. W 2010 roku Pan Łukasz przejął gospodarstwo po rodzicach, którego obecnie powierzchnia wynosi 51 ha. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż, w tym kukurydzy na kiszonkę, a produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli bydła mlecznego, gdzie stado podstawowe krów liczy 27 szt.

Wyróżnienie Starosty Żnińskiego dla wzorowego gospodarstwa rolnego z Gminy Łabiszyn

Państwo Maciej i Dorota Raszka zamieszkują w Łabiszynie i wraz z synem Mateuszem prowadzą specjalistyczne gospodarstwo ogrodnicze, którego korzenie sięgają 1928 roku. W 1999 roku Pan Maciej przejął gospodarstwo po rodzicach, którego powierzchnia obecnie wynosi 8 ha. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślin ozdobnych jednorocznych oraz bylin. Sadzonki pochodzą z rynku krajowego oraz Holandii.
Gospodarstwo wyposażone jest w specjalistyczny komputer klimatyczny, który zarządza warunkami panującymi w szklarniach, takimi jak: temperatura, wilgotność oraz światło w zależności od wymagań uprawianych roślin.
Rośliny pochodzące z gospodarstwa Państwa Raszka dostępne są w dużych sieciach handlowych.

Fragment uroczystości:

Wyróżnienia w kategorii Wzorowe gospodarstwo rolne:

Państwo Karolina i Maciej Cudo prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Oporowo o pow. 33 ha, które Pan Maciej w 2000 r. przejął po rodzicach. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż oraz ziemniaków przemysłowych, a produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli trzody chlewnej. Ponadto Pan Maciej jest delegatem Gminnej Spółki Wodnej w Łabiszynie, a Pani Karolina jest Sołtysem sołectwa Oporowo.
Państwo Małgorzata i Roman Dąbkowscy prowadzą gosp. rolne w Łabiszynie o pow. 40 ha, które Pan Roman przejął po rodzicach w 1995 r. W produkcji roślinnej dominuje uprawa zbóż, w tym kukurydzy na kiszonkę, a produkcja zwierzęca ukierunkowana jest w hodowli bydła mlecznego i opasów.

Wyróżnienia w kategorii długoletnie prowadzenie gospodarstwa:

1. Państwo Weronika i Witold Proch zamieszkali w miejscowości Ostatkowo, prowadzili gospodarstwo rolne od 1981 r. o powierzchni 45 ha, które przekazali córce Agnieszce 2017 r.
2. Marianna i Stanisław Buczkowscy zamieszkali w miejscowości Oporówek, prowadzili gospodarstwo rolne od 1973 o powierzchni 32 ha, które przekazali córce Wiolecie w 2015 r.
3. Grażyna i Włodzimierz Jarolewscy zamieszkali w miejscowości Oporowo, prowadzili gospodarstwo rolne od 1978 r. o pow. około 18 ha, które w 2014 r. przekazali synowi Jakubowi w 2014 r.
4. Helena i Jan Kruszka zamieszkali w miejscowości Jeżewo, prowadzili gospodarstwo rolne od 1980 r. o pow. 11,43 ha, które przekazali synowi Krzysztofowi w 2006 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie