- Musimy dbać o to, aby z gigantycznej kwoty, która przychodzi z polskiego eksportu, jak najwięcej trafiało do polskich rolników - przekonywał prezydent w niedzielę 19 września. Dożynki Prezydenckie odbywały się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Andrzej Duda złożył również rolnikom obietnicę: - Obiecuję, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra i interesów, wszystkiego, co istotne.
Prezydent przypominał również: - Ludzie polskiej wsi zawsze stawali na wysokości zadania, nawet wtedy, gdy trzeba było bronić Ojczyzny. Nigdy nie zapomnimy tych, którzy walczyli o wolną Rzeczypospolitą.
W uroczystości uczestniczył Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi: - Dożynki pod patronatem Pana Prezydenta symbolizują nasze ogromne przywiązanie do wartości, jakie ofiaruje naszej ojczyźnie polska wieś. Są świętem wszystkich Polaków i darem wdzięczności całego narodu i całego społeczeństwa dla wszystkich rolników – mówił w niedzielę.
Dalej Grzegorz Puda wyliczał: - Bezpieczeństwo żywnościowe to tylko jeden z filarów suwerenności. Dobrobyt oraz wartości, które utrwalają naszą tożsamość narodową, wdzięczność i solidarność, solidarność z rolnikami, która nas jednoczy, zwłaszcza kiedy przypomnimy sobie o tych trudnych czasach i zagrożeniu braku żywności podczas pandemii.
Minister rolnictwa podkreślał w swojej wypowiedzi, że wieś jest miejscem ciężkiej pracy rolników, którą muszą wykonywać w spokoju i godności, a praca na roli jest nierozerwalną częścią polskiej wsi. - Jej szczególnym urokiem i ogromną wartością. Dzięki niej wszyscy tutaj żyjemy w wolnym i bezpiecznym państwie. Niech żaden rolnik nie cierpi żadnych upokorzeń z racji swojego pochodzenia, specyfiki wykonywanych zajęć. Dziś bycie rolnikiem to dla wszystkich wielka duma – zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Dożynki Prezydenckie 2021: Konkurs Wieńcowy
Na terenie Pałacu Prezydenckiego pojawiły się tradycyjne wieńce dożynkowe z trzynastu województw i walczyły o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zmaganiom konkursowym przyglądała się Agata Kornhauser-Duda.
- Stolica naszego kraju, tu gdzie bije jego serce, jak również siedziba prezydenta to najlepsze miejsca do tego, żeby pokazać i uświadomić wszystkim Polakom, że tradycja dożynek jest naszym wspólnym dziedzictwem i że praca rolników jest ważna dla nas wszystkich, wszystkich Polaków – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.
W tym roku do konkursu zgłosiły się grupy z 13 województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.
Komisja konkursowa pod przewodnictwem dr Barbary Fedyszak-Radziejowskiej, Doradcy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uhonorowała wieńce przygotowane w województwach:
- I miejsce - województwo podlaskie
- II miejsce - województwo podkarpackie
- III miejsce - województwo opolskie
Źródło: Twitter/Kancelaria Prezydenta, Facebook/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prezydent.pl
