Dożynki wojewódzkie 2024: tradycji stanie się zadość!
Choć dopiero początek żniw, już teraz zapraszamy do Grudziądza, gdzie 25 sierpnia odbędą się regionalne obchody Święta Plonów. W programie m.in. kiermasze z ludowym rękodziełem i dobrym jedzeniem, tradycyjny korowód dożynkowy ulicami miasta i przegląd kapel ludowych, wystawa maszyn rolniczych i konkursy na najpiękniejsze wieńce – wszystko na malowniczych błoniach nad Wisłą. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej.
– Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, zmienia się też i unowocześnia polska wieś. Nasi rolnicy muszą się odnajdywać w twardych warunkach globalnych rynków i słusznie walczą o godny byt swoich rodzin. Ale piękna tradycja dożynkowa trwa! W naszym regionie jak zwykle wieś świętuje i bawi się wspólnie z miastem. Widzimy się w Grudziądzu w ostatnią niedzielę sierpnia! – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.
Starostami dożynek wojewódzkich są w tym roku Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.
Wydarzenia dożynkowe w Grudziądzu (25 sierpnia) rozpoczną się o godz. 11 uroczystą mszą w grudziądzkiej bazylice, po czym dożynkowy korowód przejdzie ulicami starego miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędą się główne uroczystości. Tradycyjnie towarzyszyć im będą adresowane do lokalnych społeczności w całym regionie konkursy na najpiękniejsze wieńce, najciekawsze stoisko promocyjne i najlepszą potrawę żniwną. Szczegóły na www.kujawsko-pomorskie.pl
Także na błoniach odbędzie się wieczorem koncert rockowo-folkowego zespołu Enej. Start o godz. 19. Oj, będzie się działo!
Wieś na weekend
Zapraszamy do udziału w imprezach plenerowych z cyklu „Wieś na weekend”. Kolejna Muzealny Kramik w Zbytowie (powiat mogileński) już w niedzielę 25 sierpnia. Imprezę organizuje Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku.
W tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył wsparcie w wysokości ponad 85 tysięcy złotych na przygotowanie 21 takich wydarzeń promujących produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne, lokalne zwyczaje oraz dziedzictwo kulturowe wsi.
– Systematycznie wspieramy organizację imprez, które integrują społeczność lokalną oraz promują małe ojczyzny. Wielka w tym zasługa organizujących te wydarzenia lokalnych stowarzyszeń i fundacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Wsparcie podzieliliśmy w ramach konkursu „Wieś na weekend”, dotyczącego dofinansowania imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi, podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu, a także promocja przedsięwzięć finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Więcej na www.kujawsko-pomorskie.pl
W ramach cyklu imprez plenerowych ,,Wieś na weekend” w regionie odbędą się jeszcze:
25 sierpnia – Muzealny Kramik w Zbytowie (powiat mogileński)
31 sierpnia - Święto Pieczonego Ziemniaka II w Śmiłowie (powiat sępoleński)
1 września - Smaki Wsi Kujawskiej w Raciążku (powiat aleksandrowski)
1 września - Miodowy Festyn w Książkach (powiat wąbrzeski)
7 września - Piknik z Wawrzyńcem w Górkach Zagajnych (powiat nakielski)
7 września – Gęsina nie tylko na św. Marcina w Chrośnie (powiat inowrocławski)
14 września – Święto Kapusty w Brukach Unisławskich (powiat chełmiński)
15 września – piknik z LGD Pałuki Wspólna Sprawa w Lubostroniu (powiat żniński)
22 września – Festiwal Strażackich Orkiestr Dętych w Kijewie Królewskim (powiat chełmiński)
22 września - Eko Festyn w Plebance (powiat aleksandrowski)
28 września – Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych Osięciny 2024 w Osięcinach (powiat radziejowski)

Nagrodzimy najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe
Zachęcamy wszystkie sołectwa do udziału w konkursie na najbardziej kreatywny i pomysłowy witacz dożynkowy w 2024 roku. To doskonała okazja, aby pokazać swoje zaangażowanie oraz docenić udział wszystkich mieszkańców w przygotowywaniu ulicznych dekoracji.
Konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Ideą konkursu jest kultywowanie tradycji oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości. Nagroda za I miejsce to 5.000 złotych.
Szczegóły konkursu:
Termin zgłoszeń: 26 września 2024 r.
Nagrody: za zajęcie trzech pierwszych miejsc o łącznej wysokości dziesięciu tysięcy złotych
Kryteria oceny:
Estetyka: wygląd zewnętrzny witacza, bogactwo użytych elementów, jakość użytych materiałów
Kreatywność: promocja witacza na stronie internetowej
Oryginalność formy: rozwiązania techniczne przy budowie witacza Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne na wwww.kujawsko-pomorskie.pl
Zasady konkursu:
Gminy mogą zgłosić jedno sołectwo, a sołectwo może zgłosić jeden witacz dożynkowy. Na instalacji należy zamieścić nazwę miejscowości i rok sporządzenia, instalacja powinna być także udostępniona do wglądu komisji konkursowej do 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia przez Urząd Marszałkowski.
Do dzieła! Niech Wasza wieś będzie piękna przed dożynkami!
