https://pomorska.pl
reklama

Dożynki wojewódzkie 2024: tradycji stanie się zadość!

Materiał informacyjny - Województwo Kujawsko-Pomorskie
Ubiegłoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się w Inowrocławiu
Ubiegłoroczne dożynki wojewódzkie odbyły się w Inowrocławiu Szymon Zdziebło / www.tarantoga

Dożynki wojewódzkie 2024: tradycji stanie się zadość!

Choć dopiero początek żniw, już teraz zapraszamy do Grudziądza, gdzie 25 sierpnia odbędą się regionalne obchody Święta Plonów. W programie m.in. kiermasze z ludowym rękodziełem i dobrym jedzeniem, tradycyjny korowód dożynkowy ulicami miasta i przegląd kapel ludowych, wystawa maszyn rolniczych i konkursy na najpiękniejsze wieńce – wszystko na malowniczych błoniach nad Wisłą. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Enej.

Rolnictwo się zmienia, opiera się na coraz nowocześniejszych technologiach produkcji, zmienia się też i unowocześnia polska wieś. Nasi rolnicy muszą się odnajdywać w twardych warunkach globalnych rynków i słusznie walczą o godny byt swoich rodzin. Ale piękna tradycja dożynkowa trwa! W naszym regionie jak zwykle wieś świętuje i bawi się wspólnie z miastem. Widzimy się w Grudziądzu w ostatnią niedzielę sierpnia! – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.

Starostami dożynek wojewódzkich są w tym roku Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim.

Wydarzenia dożynkowe w Grudziądzu (25 sierpnia) rozpoczną się o godz. 11 uroczystą mszą w grudziądzkiej bazylice, po czym dożynkowy korowód przejdzie ulicami starego miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbędą się główne uroczystości. Tradycyjnie towarzyszyć im będą adresowane do lokalnych społeczności w całym regionie konkursy na najpiękniejsze wieńce, najciekawsze stoisko promocyjne i najlepszą potrawę żniwną. Szczegóły na www.kujawsko-pomorskie.pl

Także na błoniach odbędzie się wieczorem koncert rockowo-folkowego zespołu Enej. Start o godz. 19. Oj, będzie się działo!

Wieś na weekend

Zapraszamy do udziału w imprezach plenerowych z cyklu „Wieś na weekend”. Kolejna Muzealny Kramik w Zbytowie (powiat mogileński) już w niedzielę 25 sierpnia. Imprezę organizuje Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku.

W tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył wsparcie w wysokości ponad 85 tysięcy złotych na przygotowanie 21 takich wydarzeń promujących produkty regionalne, tradycyjne i ekologiczne, lokalne zwyczaje oraz dziedzictwo kulturowe wsi.

– Systematycznie wspieramy organizację imprez, które integrują społeczność lokalną oraz promują małe ojczyzny. Wielka w tym zasługa organizujących te wydarzenia lokalnych stowarzyszeń i fundacji – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie podzieliliśmy w ramach konkursu „Wieś na weekend”, dotyczącego dofinansowania imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi, podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu, a także promocja przedsięwzięć finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Więcej na www.kujawsko-pomorskie.pl

 

W ramach cyklu imprez plenerowych ,,Wieś na weekend” w regionie odbędą się jeszcze:

  • 25 sierpnia – Muzealny Kramik w Zbytowie (powiat mogileński)

  • 31 sierpnia - Święto Pieczonego Ziemniaka II w Śmiłowie (powiat sępoleński)

  • 1 września - Smaki Wsi Kujawskiej w Raciążku (powiat aleksandrowski)

  • 1 września - Miodowy Festyn w Książkach (powiat wąbrzeski)

  • 7 września - Piknik z Wawrzyńcem w Górkach Zagajnych (powiat nakielski)

  • 7 września – Gęsina nie tylko na św. Marcina w Chrośnie (powiat inowrocławski)

  • 14 września – Święto Kapusty w Brukach Unisławskich (powiat chełmiński)

  • 15 września – piknik z LGD Pałuki Wspólna Sprawa w Lubostroniu (powiat żniński)

  • 22 września – Festiwal Strażackich Orkiestr Dętych w Kijewie Królewskim (powiat chełmiński)

  • 22 września - Eko Festyn w Plebance (powiat aleksandrowski)

  • 28 września – Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu ludowego, Gawędziarzy i Śpiewaków Ludowych Osięciny 2024 w Osięcinach (powiat radziejowski)

Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nagrodzimy najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe

Zachęcamy wszystkie sołectwa do udziału w konkursie na najbardziej kreatywny i pomysłowy witacz dożynkowy w 2024 roku. To doskonała okazja, aby pokazać swoje zaangażowanie oraz docenić udział wszystkich mieszkańców w przygotowywaniu ulicznych dekoracji.

Konkurs na najciekawszy witacz dożynkowy jest skierowany do wszystkich sołectw z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Ideą konkursu jest kultywowanie tradycji oraz aktywizacja mieszkańców do wspólnego działania i kreowania wizerunku swojej miejscowości. Nagroda za I miejsce to 5.000 złotych.

Szczegóły konkursu:

Termin zgłoszeń: 26 września 2024 r.

Nagrody: za zajęcie trzech pierwszych miejsc o łącznej wysokości dziesięciu tysięcy złotych

Kryteria oceny:

  • Estetyka: wygląd zewnętrzny witacza, bogactwo użytych elementów, jakość użytych materiałów

  • Kreatywność: promocja witacza na stronie internetowej

  • Oryginalność formy: rozwiązania techniczne przy budowie witacza Regulamin i formularze zgłoszeniowe dostępne na wwww.kujawsko-pomorskie.pl

Zasady konkursu:

Gminy mogą zgłosić jedno sołectwo, a sołectwo może zgłosić jeden witacz dożynkowy. Na instalacji należy zamieścić nazwę miejscowości i rok sporządzenia, instalacja powinna być także udostępniona do wglądu komisji konkursowej do 14 dni od dnia otrzymania zgłoszenia przez Urząd Marszałkowski.

Do dzieła! Niech Wasza wieś będzie piękna przed dożynkami!

Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska