Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga jazda na cmentarze... Czy 1 listopada stacje benzynowe nas oskubią? [POBIERZ PLIK]

Agnieszka Wirkus [email protected] tel. 52 32 63 182
Fot. sxc
Zawsze przed świętami stacje podnoszą ceny. Wiedzą, że i tak u nich zatankujemy, bo inaczej nie dojedziemy na groby bliskich - skarżą się kierowcy z Kujaw i Pomorza.

- W ostatnią niedzielę pojechałem z żoną, odwiedzić groby naszych dziadków w Pakości - mówi Wojciech Leśniewski, kierowca z Bydgoszczy. - Po drodze musieliśmy zatankować. Okazało się, że litr benzyny był o kilka groszy droższy niż przed weekendem. Taka sytuacja jest co roku. Paliwo drożeje kilka dni przed 1 listopada, bo stacje chcą dodatkowo zarobić na kierowcach.

Decyduje centrala, hurtownie i konkurencja

Zadzwoniliśmy do kilku stacji w regionie. Ich pracownicy przyznali, że w ostatnich dniach ceny poszły w górę. W niektórych punktach litr paliwa podrożał o kilka lub nawet o kilkanaście groszy. Podobne dane mają analitycy rynku paliw.

- W kraju litr benzyny jest droższy o 6-15 groszy, a oleju napędowego i LPG o 5-10 groszy - podaje Urszula Cieślak, ekspert Biura Maklerskiego Reflex.

Są wyjątki. W Kujawsko-Pomorskiem można znaleźć miejsca, gdzie przynajmniej na razie tanieje benzyna. Kto może, niech tankuje, bo i te ceny mogą wkrótce pójść w górę.

Pracownicy stacji tłumaczą, że o obowiązujących u nich stawkach, decyduje centrala sieci, do której należą. Zaś Szymon Araszkiewicz, główny analityk e-petrol.pl, zwraca uwagę, że to ile płacimy za paliwa, zależy m.in. od sytuacji na światowych rynkach. Trwające tam podwyżki, docierają do polskich hurtowni, a potem na stacje. - Co dostawę, kupujemy droższe paliwo - mówi Artur Andrzejewski ze stacji Shell we Włocławku. - Poza tym obserwujemy ruchy konkurentów. Jeśli oni obniżają ceny, my musimy zrobić to samo. Przecież klienci szukając oszczędności, porównują ceny.

Artur Andrzejewski dodaje: - Gdy stacje w naszym pobliżu podnoszą stawki, my również to robimy. Tym bardziej, gdy kupujemy droższe paliwo.

U nas nie jest najdrożej

O znaczeniu konkurencji mówią również pracownicy innych stacji. Wskazują na to także analitycy rynku paliw. - Zazwyczaj w tych miejscowościach, gdzie jest więcej stacji, ceny są niższe - mówi Szymon Araszkiewicz. - Często taniej można zatankować w punktach, mieszczących się przy supermarketach. Różnie wygląda sytuacja na stacjach, które znajdują się przy trasach przelotowych. Właściciele części z nich wykorzystują fakt, że drogą porusza się wielu potencjalnych klientów i podnoszą ceny.

Urszula Cieślak przyznaje: - Pod względem cen paliw Kujawsko-Pomorskie należy do dość tanich województw.

Mniej za zatankowanie do pełna zapłacimy w Śląskiem, a więcej w Małopolskiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska