Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa w Inowrocławiu pod przewodnictwem prymasa Wojciecha Polaka

(SZCZ)
Tak było podczas ubiegłorocznej (2022 r.) Miejskiej Drogi Krzyżowej
Tak było podczas ubiegłorocznej (2022 r.) Miejskiej Drogi Krzyżowej Dominik Fijałkowski
To nabożeństwo, które ma przypominać wiernym o męce Jezusa. W Inowrocławiu odbyły się w Ekstremalne Drogi Krzyżowej, a w piątek, 31 marca 2023 r. przejdziemy w Miejskiej Drodze Krzyżowej.

Obejrzyj: Tak wygląda Toruń z Oka Kopernika na Jordankach

od 16 lat

W okresie Wielkiego Postu w Kościele katolickim odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, nawiązujące symbolicznie do ostatnich i najboleśniejszych cierpień Jezusa Chrystusa w drodze na Golgotę i następnie Jego śmierć. Kilka dni temu duża grupa inowrocławian uczestniczyła w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, zorganizowanej po wieczornym nabożeństwie pokutnym w bazylice pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny. Uczestnicy przeszli przez kilka miejscowości powiatu inowrocławskiego, pokonując około 42 km. Podobnie było podczas drugiej EDK, zorganizowanej w parafii pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu.

Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 roku, w środowisku ks. Jacka Stryczka. To była odpowiedź na kryzys męskości i konsumpcjonizm. To pomysł na przekraczanie własnych ograniczeń, wyjście ze swojej strefy komfortu, przemierzanie bez snu wielu kilometrów w skupieniu, przemyśleniach. Ekstremalne Drogi Krzyżowe spodobały się uczestnikom. Organizowane są nie tylko w Polsce, ale także w kilkudziesięciu krajach na świecie. Jak podkreślają organizatorzy EDK, najważniejsze jest pragnienie zmiany. Nocna droga jest tylko narzędziem. Jest to czas na skupienie, samotność. Rozważania stacji drogi krzyżowej są inspiracją do przemyśleń.

W piątek, 31 marca, przed Niedzielą Palmową, ulicami Inowrocławia, od bazyliki mniejszej NMP do kościoła św. Józefa Oblubieńca, przejdzie Miejska Droga Krzyżowa, organizowana przez wspólnoty męskiego różańca i „Wojowników Maryi”, działające przy bazylice.

Rozważania tej wielkopostnej uroczystości będą się koncentrować wokół kujawskich świadków Chrystusa, według tekstu, opracowanego przez Edmunda Mikołajczaka, historyka i regionalistę, honorowego obywatela Inowrocławia. Ponadto temu religijnemu wydarzeniu będzie towarzyszył krzyż papieski. Ten krzyż św. Jan Paweł II trzymał w rękach podczas ostatniej Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek 25 marca 2005 r., w rzymskim Koloseum. Wówczas Ojciec Święty już nie mógł w tej uroczystości osobiście uczestniczyć, jednak brał w niej udział za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.

Miejska Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 19 przed bazyliką mniejszą NMP. Uroczystości będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska