Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga waloryzacja emerytur we wrześniu - to już niemal pewne. Pierwsze podwyżki od marca 2024

S/PAP
Niedawno ogłoszono waloryzację emerytur od marca. Zobaczcie, jak zmienią emerytury od tego miesiąca - wyliczenia na kolejnych slajdach.
Niedawno ogłoszono waloryzację emerytur od marca. Zobaczcie, jak zmienią emerytury od tego miesiąca - wyliczenia na kolejnych slajdach. Tomasz Hołod
Wiceminister Sebastian Gajewski z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił, że druga waloryzacja emerytur i rent może być przeprowadzona we wrześniu. Od marca 2024 roku emerytury i renty wzrosną po raz pierwszy. Ostatnia waloryzacja podniosła świadczenia o 12,12 proc.

Planowana waloryzacja. Wzrost emerytur i rent w 2024 roku

Niedawno ogłoszono waloryzację emerytur od marca. Rząd szykuje się już do kolejnego podwyższenia świadczeń emerytalno-rentowych. Tym razem waloryzacja ma być powiązana z poziomem inflacji za pierwsze półrocze bieżącego roku.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już złożyło wniosek o wpisanie projektu dotyczącego drugiej waloryzacji do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt jest obecnie analizowany przez różne instytucje rządowe.

Wiceminister Sebastian Gajewski podkreślił, że celem drugiej waloryzacji jest zapewnienie emerytom odpowiedniej kompensaty w przypadku wzrostu inflacji powyżej 5 proc. Jest to szczególnie istotne, aby emeryci nie musieli czekać na podwyżkę do kolejnego roku.

Zmiana w systemie waloryzacji może prowadzić do istotnych skutków dla przyszłych podwyżek emerytur. Na przykład, październikowa waloryzacja mogłaby wynieść minimum 5%, co oznacza, że waloryzacja w marcu (w przyszłym roku) byłaby pomniejszona o ten wskaźnik.

Oznacza to, że w przypadku realizacji prognoz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podwyżka emerytur w marcu przyszłego roku mogłaby ograniczyć się jedynie do 2,5%. Niemniej jednak, istnieje pewien plus - seniorzy nie musieliby czekać cały rok na rekompensatę za wzrost cen, gdyż druga waloryzacja pozwoliłaby na częściową kompensację już w drugiej połowie roku.

Wzrost świadczeń dla emerytów. Taka będzie waloryzacja emerytur od marca 2024

Wiemy już wszystko o pierwszej waloryzacji 2024. Ostatnie prognozy wskazywały na wzrost o 12,3 proc., jednak ostatecznie podniesienie świadczeń o 12,12 proc. nieznacznie różni się od pierwotnych założeń.

Warto podkreślić, że organy emerytalno-rentowe już przygotowują się do przeprowadzenia waloryzacji z urzędu, eliminując potrzebę składania dodatkowych wniosków przez emerytów. Zobaczcie wyliczenia emerytur po waloryzacji od marca 2024 - prezentujemy w poniższej galerii.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska