Zobacz wideo: Abonament RTV - pojawiły się nowe zasady i... zapłacimy więcej.
OSP w Dziewierzewie to jednostka z tradycjami, mająca ponad stuletnią historię. Powstała w roku 1916. Pierwsza remiza stanęła w pobliżu stawu, blisko kościoła. Obecna, po rozbudowie w roku 1988 i remoncie przed sześcioma laty, służy ochotnikom od 1947 roku. W latach 1920-1939 w straży pożarnej w Dziewierzewie służyli zarówno Polacy jak i zamieszkujący w większości tę wieś Niemcy. Dziś dziewierzewska OSP jest jedną z czterech jednostek w gminie Kcynia, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Historia regionu dla nich ważna
Druhowie od lat kultywują tradycje patriotyczne m.in. dbają o miejsca pamięci. Realizują też projekty związane z historią regionu Pałuk. O kolejnej takiej inicjatywie strażaków z Dziewierzewa napisała nam Maria Łyszczarz, prezes stowarzyszenia „Razem dla Dziewierzewa” . Jednostka przystąpiła do programu „Niepodległa”.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
- Dbamy o miejsca Pamięci Bohaterów Niepodległości. Złożyliśmy jako organizacja pozarządowa wniosek na oznakowanie 12 grobów. Po rozpatrzeniu wniosku otrzymaliśmy z urzędu wojewódzkiego tabliczki dla oznakowania grobów 11 powstańców wielkopolskich oraz 4 uczestników wojny polsko – bolszewickiej – informuje Maria Łyszczarz, mieszkanka wsi.
Tabliczki przy mogiłach
Jak dowiadujemy się – w przededniu Nowego Roku na cmentarzu w Dziewierzewie strażacy upamiętnili 102 rocznicę wybuchu powstania wlkp i oznakowali mogiły uczestników walk.
-
- Przybyli członkowie rodzin, druhowie strażacy, przedstawiciele harcerstwa z Hufca Pałuki. Wśród członków rodzin były dzieci powstańców, dziś osoby w podeszłym wieku, które ze wzruszeniem mówiły o tym, że doczekały upamiętnienia swoich ojców. Ze strony Hufca Pałuki przybyło do Dziewierzewa harcerskie małżeństwo Kamila i Dawid Jakubiakowie, OSP Dziewierzewo reprezentowali: dh Mateusz Janowiak, dh Damian Łyszczarz, dh Kamil Solarczyk - relacjonuje przebieg uroczystości, przeprowadzonej w ścisłym reżimie sanitarnym, Maria Łyszczarz, prezes stowarzyszenia „Razem dla Dziewierzewa”.
W ramach realizowanego projektu tabliczki umieszczono przy grobach powstańców: Wiktora Basińskiego, Michała Bąkowskiego, Franciszka Dudka, Józefa Kubalewskiego, Jana Pituły, Stanisława Pituły, Władysława Szpajera, Walentego Żmudzińskiego, Floriana Kubalewskiego, Michała Paterki i Władysława Żurka.
Z kolei tabliczkami uczestnika wojny polsko-bolszewickiej oznakowano mogiły: Floriana Kubalewskiego, Floriana Kubalewskiego, Michała Paterki i Władysława Żurka.
Uroczystości na cmentarzu w Dziewierzewie
