Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziewierzewo. Uczcili pamięć powstańców wielkopolskich - swoich bliskich

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
W Dziewierzewie (gm. Kcynia) spotkały się dzieci, wnuki i krewni powstańców wielkopolskich. To był finał gminnego projektu, realizowanego przez dziewierzewską Ochotniczą Straż Pożarną
W Dziewierzewie (gm. Kcynia) spotkały się dzieci, wnuki i krewni powstańców wielkopolskich. To był finał gminnego projektu, realizowanego przez dziewierzewską Ochotniczą Straż Pożarną Jolanta Zielazna
Dzieci powstańców wielkopolskich, ich wnuki, rodziny spotkały się w Dziewierzewie (gm. Kcynia). Dostali broszurę, w której upamiętniono ich bliskich, walczących przed wiekiem w powstaniu wielkopolskim.

W Dziewierzewie (gm. Kcynia) wspominano tych, którzy zbrojnie walczyli o przywrócenie Wielkopolski odradzającej się ojczyźnie. Bliscy powstańców przyjechali także m.in. z Bydgoszczy, Wągrowca, Gniezna, nie tylko z okolicznych wiosek.

To był też finał uroczystości z grudniu ubr. Wtedy, w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego na szkole podstawowej w Dziewierzewie odsłonięto tablicę z nazwiskami 11 mieszkańców tej i okolicznych wsi, którzy brali udział w powstaniu.
W niedzielę zaś, rodziny otrzymały specjalnie przygotowany folder "Nasz dziadek, mój ojciec - oni przynieśli nam wolność...". Znalazły się w nim biogramy powstańców, zdjęcia, zachowane dokumenty.

Na spotkanie w świetlicy w Dziewierzewie (gm. Kcynia) m.in. przyjechali potomkowie i krewni powstańców. Żyje czterech synów powstańca Franciszka Dudka - na uroczystości był Zenon. Żyją trzy córki Floriana Kubalewskiego, dwie - Jadwiga i Teresa - były obecne na niedzielnym spotkaniu.
Z kolei Irena Kubalewska, jest synową Floriana Kubalewskiego, Elżbieta Masiakowska - wnuczką Stanisława Pituły, który walczył w powstaniu. Siostra Stanisława Pituły, Jadwiga poślubiła Floriana Kubalewskiego.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Leszek Paterka jest wnukiem dwóch powstańców - Michała Paterki i Władysława Żurka. Dzieci tych dwojga pobrały się. Ich dzieci z kolei przechowują pamiątki po swoim dziadku.
Z Bydgoszczy przyjechała pani Kazimiera, córka Józefa Szcześniaka, który urodził się w Miastowicach i też walczył w powstaniu.

Sylwetki powstańców spisała Maria Łyszczarz z Ochotniczej Straży Pożarnej, bo to dziewierzewska OSP był realizatorem gminnego projektu. Wspomniano też o tych, których udziału w powstańczych walkach jeszcze nie udało się zweryfikować.

Nie byłoby ani odsłonięcia tablicy, ani przygotowanej broszury, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców, krewnych powstańców, którzy odszukali zdjęcia, pamiątki, udostępnili je, a później kilku innych osób intensywnie pracujących nad tym, by broszura ukazała się.

Przy okazji w świetlicy zaprezentowano wystawę pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Dziewierzewa i okolicznych wsi. Wśród nich są także powstańcy wielkopolscy.

Burmistrz Kcyni, Marek Szaruga podkreślał znaczenie realizacji takich projektów dla lokalnej społeczności, ale też dla dokumentowania historii.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska