W Dziewierzewie (gm. Kcynia) wspominano tych, którzy zbrojnie walczyli o przywrócenie Wielkopolski odradzającej się ojczyźnie. Bliscy powstańców przyjechali także m.in. z Bydgoszczy, Wągrowca, Gniezna, nie tylko z okolicznych wiosek.
To był też finał uroczystości z grudniu ubr. Wtedy, w 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego na szkole podstawowej w Dziewierzewie odsłonięto tablicę z nazwiskami 11 mieszkańców tej i okolicznych wsi, którzy brali udział w powstaniu.
W niedzielę zaś, rodziny otrzymały specjalnie przygotowany folder "Nasz dziadek, mój ojciec - oni przynieśli nam wolność...". Znalazły się w nim biogramy powstańców, zdjęcia, zachowane dokumenty.
Na spotkanie w świetlicy w Dziewierzewie (gm. Kcynia) m.in. przyjechali potomkowie i krewni powstańców. Żyje czterech synów powstańca Franciszka Dudka - na uroczystości był Zenon. Żyją trzy córki Floriana Kubalewskiego, dwie - Jadwiga i Teresa - były obecne na niedzielnym spotkaniu.
Z kolei Irena Kubalewska, jest synową Floriana Kubalewskiego, Elżbieta Masiakowska - wnuczką Stanisława Pituły, który walczył w powstaniu. Siostra Stanisława Pituły, Jadwiga poślubiła Floriana Kubalewskiego.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Leszek Paterka jest wnukiem dwóch powstańców - Michała Paterki i Władysława Żurka. Dzieci tych dwojga pobrały się. Ich dzieci z kolei przechowują pamiątki po swoim dziadku.
Z Bydgoszczy przyjechała pani Kazimiera, córka Józefa Szcześniaka, który urodził się w Miastowicach i też walczył w powstaniu.
Sylwetki powstańców spisała Maria Łyszczarz z Ochotniczej Straży Pożarnej, bo to dziewierzewska OSP był realizatorem gminnego projektu. Wspomniano też o tych, których udziału w powstańczych walkach jeszcze nie udało się zweryfikować.
Nie byłoby ani odsłonięcia tablicy, ani przygotowanej broszury, gdyby nie zaangażowanie mieszkańców, krewnych powstańców, którzy odszukali zdjęcia, pamiątki, udostępnili je, a później kilku innych osób intensywnie pracujących nad tym, by broszura ukazała się.
Przy okazji w świetlicy zaprezentowano wystawę pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Dziewierzewa i okolicznych wsi. Wśród nich są także powstańcy wielkopolscy.
Burmistrz Kcyni, Marek Szaruga podkreślał znaczenie realizacji takich projektów dla lokalnej społeczności, ale też dla dokumentowania historii.
