Mrocza pamięta o uczestnikach zwycięskiego zrywu. W rocznicę walk powstańczych działacze miejscowego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 im. ppor. Franciszka Borzycha zaprosili mieszkańców na pl. Wolności w Mroczy, gdzie jest obelisk czczący pamięć powstańców wlkp. Pod obeliskiem zapalono znicze, położono kwiaty.
Uroczystość poprowadził Jarosław Odrobiński, działacz koła i przewodniczący Rady Miejskiej Mroczy Kwiaty złożono także pod tablicą poświęconą Feliksowi Łabędzkiemu, powstańcowi z Jarocina, który zginął w walkach o Mroczę.
Na zakończenie - w kościele pw. św. Mikołaja w Mroczy odprawiona została rocznicowa msza św. z udziałem pocztów sztandarowych i delegacji.
W najbliższą sobotę 11 stycznia rocznica powstania wlkp. uczczona zostanie w Szubinie. Będzie to historyczne wydarzenie, bo w grudniu ub. r. udało się zakończyć prace przy budowie repliki pomnika powstańców wlkp. na cmentarzu w Szubinie. Pierwotny pomnik, który powstał według projektu powstańca Stanisława Śledzikowskiego zniszczony został przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
W sobotę uroczystości rozpocznie msza św., którą o godz. 11 w kościele pw. św. Marcina w Szubinie odprawi ks. bp Jan Tyrawa. Po nabożeństwie przejście przez miasto na cmentarz. Tu o godz. 12.30, z wojskową asystą, okolicznościowe przemówienia i składanie kwiatów. Na zakończenie - o godz. 13.30 - spotkanie w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
Program rocznicowych uroczystości dopięty na ostatni guzik także w Kcyni. Rozpoczną się one w piątek 17 stycznia o godz. 9 mszą św. w kościele poklasztornym. Po nabożeństwie apel pamięci przy pomniku mogile na cmentarzu przy ul. Nakielskiej. 18 stycznia o godz. 17 koncert w sali sportowej SP przy ul. Wyrzyskiej w Kcyni.
