Kontrolę przeprowadzili Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).
Okulary przeciwsłoneczne to środki ochrony indywidualnej (ŚOI) kategorii I, co oznacza ochronę przed minimalnym zagrożeniem. W przypadku okularów przeciwsłonecznych – przed uszkodzeniem wzroku z powodu narażenia na działanie światła słonecznego (innego niż podczas obserwacji słońca).
Nieprawidłowości wykryto w aż 186 na 196 modeli, w niektórych więcej niż jedną. Stwierdzono brak oznakowania CE, nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności UE lub jej brak, brak danych producenta lub importera, brak danych identyfikacyjnych: typ, numer partii lub serii, inne dane identyfikacyjne. Zdarzały się również brak informacji w języku polskim oraz brak oznaczenia kategorią filtra.
To też może Cię zainteresować
Konkluzja jest taka, iż brak jest dowodów na to, że okulary przeciwsłoneczne spełniają obowiązujące wymagania. Narażenie konsumenta na nieprawidłowe stosowanie okularów przeciwsłonecznych, np. niedostosowanie zakresu ochrony do występujących warunków.
Nieprawidłowo sporządzona instrukcja lub jej brak mogą sprawić, iż konsument nie jest odpowiednio poinformowany o warunkach użytkowania okularów, a to może prowadzić do ich niewłaściwego użycia i skutkować uszkodzeniem wzroku.
Uwaga kierowcy!
W laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Łodzi zbadano 15 wytypowanych modeli okularów przeciwsłonecznych pod kątem zgodności z polskimi normami dotyczącymi ochrony oczu i twarzy. Przetestowano jak dużo światła przechodzi przez filtr, czyli współczynnik przepuszczalności światła, widmowe współczynniki przepuszczalności ultrafioletu oraz czy kolory sygnalizacji świetlnej są rozpoznawane w niezakłócony sposób.
Zakwestionowano 4 z 15 zbadanych modeli okularów przeciwsłonecznych. W trzech przypadkach stwierdzono niższą kategorię filtra niż zadeklarowana przez producenta. Jeden model zakłócał rozpoznawanie czerwonego koloru sygnalizacji świetlnej.
