Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druzgocząca kontrola okularów przeciwsłonecznych na granicy! W prawie 95 proc. modeli wykryto nieprawidłowości

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Okulary przeciwsłoneczne zwykle dobrze wyglądają, ale niekoniecznie zapewniają właściwą ochronę wzroku.
Okulary przeciwsłoneczne zwykle dobrze wyglądają, ale niekoniecznie zapewniają właściwą ochronę wzroku. Pixabay
Inspektorzy trzech różnych służb sprawdzili na granicy 196 modeli (ok. 500 tys. sztuk) okularów przeciwsłonecznych, z czego 15 modeli zbadali w laboratorium. Nieprawidłowości stwierdzono w aż 186 na 196 modeli.

Kontrolę przeprowadzili Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Okulary przeciwsłoneczne to środki ochrony indywidualnej (ŚOI) kategorii I, co oznacza ochronę przed minimalnym zagrożeniem. W przypadku okularów przeciwsłonecznych – przed uszkodzeniem wzroku z powodu narażenia na działanie światła słonecznego (innego niż podczas obserwacji słońca).

Nieprawidłowości wykryto w aż 186 na 196 modeli, w niektórych więcej niż jedną. Stwierdzono brak oznakowania CE, nieprawidłowo sporządzoną deklarację zgodności UE lub jej brak, brak danych producenta lub importera, brak danych identyfikacyjnych: typ, numer partii lub serii, inne dane identyfikacyjne. Zdarzały się również brak informacji w języku polskim oraz brak oznaczenia kategorią filtra.

To też może Cię zainteresować

Konkluzja jest taka, iż brak jest dowodów na to, że okulary przeciwsłoneczne spełniają obowiązujące wymagania. Narażenie konsumenta na nieprawidłowe stosowanie okularów przeciwsłonecznych, np. niedostosowanie zakresu ochrony do występujących warunków.

Nieprawidłowo sporządzona instrukcja lub jej brak mogą sprawić, iż konsument nie jest odpowiednio poinformowany o warunkach użytkowania okularów, a to może prowadzić do ich niewłaściwego użycia i skutkować uszkodzeniem wzroku.

Uwaga kierowcy!

W laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w Łodzi zbadano 15 wytypowanych modeli okularów przeciwsłonecznych pod kątem zgodności z polskimi normami dotyczącymi ochrony oczu i twarzy. Przetestowano jak dużo światła przechodzi przez filtr, czyli współczynnik przepuszczalności światła, widmowe współczynniki przepuszczalności ultrafioletu oraz czy kolory sygnalizacji świetlnej są rozpoznawane w niezakłócony sposób.

Zakwestionowano 4 z 15 zbadanych modeli okularów przeciwsłonecznych. W trzech przypadkach stwierdzono niższą kategorię filtra niż zadeklarowana przez producenta. Jeden model zakłócał rozpoznawanie czerwonego koloru sygnalizacji świetlnej.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska