Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drzewo - jedno wytniesz, drugie wsadź. Sprawdzamy, dlaczego warto

Redakcja
AGW
Zanim posadzisz drzewo w ogrodzie, dobrze to przemyśl, wybierz miejsce, bo to decyzja na lata

Drzewo powinniśmy potraktować jak przyjaciela, który pomoże nam w trudnych sytuacjach. Kiedy przyjdzie susza - zatrzyma więcej wilgoci w glebie, w czasie upału da cień, gdy w powietrzu pojawi się smog - przefiltruje je. 

Piły poszły w ruch wraz z nowymi przepisami
Wiosna to czas porządków, często tych gruntownych. W tym roku w większym stopniu dotyczą drzew, które od 1 stycznia 2017 można wycinać bez zezwolenia. Oczywiście są wyjątki. Będąc osobą fizyczną możemy wyciąć każde drzewo ze swojej nieruchomości. Nie ma tu znaczenia jego obwód, pod warun- kiem, że usuwamy je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, zaznacza Ministerstwo Środowiska. Szykują się też już zmiany w nowych przepisach, bo ustawa okazała się dawać zbyt dużo swobody, a sama wycinka być zbyt szeroka. Rząd przygotowuje więc poprawki. 

Drzewa są w stanie przetrwać suszę o wiele dłużej niż rośliny zielne, byliny czy krzewy

Łopata i drzewo w dłoń
Spójrzmy jednak w drugą stronę, czyli dlaczego warto mieć w swoim otoczeniu drzewo? O korzyści pytamy eksperta. - Posadzenie drzewa w ogrodzie powinno być przemyślaną decyzją, gdyż roślina ta wsadzona raz w ziemię może w niej pozostać wiele lat i oddziaływać na środowisko i różne sfery życia człowieka - podkreśla Dariusz Górski z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. - Przed posadzeniem drzewa i wybraniem gatunku warto przemyśleć jakie funkcje chcielibyśmy, aby pełniło w ogrodzie?

O zaletach płynących z rosnącego drzewa nikogo nie trzeba chyba przekonywać. - Drzewa produkują tlen, magazynują dwutlenek węgla, zapobiegają erozji gleby poprzez wiązania korzeni z ziemią, wpływają na jej użyźnianie poprzez opad liści czy współpracę korzeni z grzybami mikoryzowymi, stają się źródłem pokarmu dla wielu gatunków zwierząt – gdy kwitną wiosną i latem dla owadów, gdy owocują jesienią i zimą – dla ptaków i ssaków - przypomina Dariusz Górski. Drzewa to dom dla ptaków, które jednocześnie stają się mieszkańcami naszego ogrodu. Ich śpiew o poranku? Sama przyjemność. Ograniczają też liczbę uciążliwych komarów.

Świadome wybory, decyzja na lata
- W dużym ogrodzie mogą rosnąć długowieczne drzewa takie jak: dąb, buk, grab czy lipa, gdyż nawet gdy urosną do pokaźnych rozmiarów, nie będą zagrożeniem dla obiektów infrastruktury. Ponadto dobrze zaaranżowana przestrzeń bez szkody dla drzewa może się stać ulubionym miejscem zabaw dzieci - przekonuje pracownik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 w RDOŚ. 

Grunt, żebyśmy wybrali odpowiednie miejsce. Co to znaczy? Drzewo nie powinno stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, jego otoczenia, budynków.  Warto pamiętać, że gdy decydujemy się na wycinkę, wraz z drzewem znika również życie, które z nim się pojawiło. 

 

Zielona oaza  kiedy susza
Drzewa zapewnią nam zieleń w ogrodzie nawet w czasie suszy. - Na skutek silnego i bardzo rozbudowanego systemu korzeniowego są w stanie przetrwać suszę o wiele dłużej niż rośliny zielne, byliny czy krzewy. Dzieje się tak gdyż korzenie dojrzałego drzewa po przebiciu się przez wierzchnią warstwę gruntu „zasysają” wodę gruntową, która pozostaje pod ziemią niezależnie od ilości opadów. Dlatego nawet przy dłuższym braku opadów korony drzew są nadal zielone, a liście nie więdną jak u roślin ogrodowych - wyjaśnia Górski. 

 

wideo: x-news/TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska