Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Mogilnie. Następnie wszyscy przemaszerowali przez miasto w rytm marszów granych przez mogileńską orkiestrę dętą. Delegacja rzemieślników złożyła kwiaty pod pomnikiem na rynku, po czym wszyscy spotkali się w kinie "Wawrzyn" na części oficjalnej uroczystości.
Starszy cechu Marian Wegner przypomniał bogatą historię Cechu. Wspomniał, że dokładną datę powołania pierwszego mogileńskiego cechu trudno wskazać, gdyż dokumenty zostały zniszczone w czasie drugiej wojny światowej. - _Pierwsze wzmianki o Cechu pochodzą z 1839 roku. Powstały one w Mogilnie, Strzelnie i Trzemesznie wyłącznie jako cechy branżowe:: piekarski, rzeźnicki, szewski, krawiecki, stolarski, kołodziejski i kowalski - _mówił pan Wegner. Z tamtych czasów zachowały się statuty, księgi protokołów i księgi finansowe w języku polskim i niemieckim. W 1956 roku reaktywowano mogileński Cech po przerwie spowodowanej wojną. Stąd sobotni jubileusz.
Podczas uroczystości wielu rzemieślników otrzymało wyróżnienia i odznaczenia. Goście w pięknych słowach podkreślali wyjątkowość rzemieślników. - _Dzięki waszej pracy możemy spokojnie żyć. To właśnie dzięki takim przedsiębiorstwom jak wasze możliwy jest wzrost gospodarczy - _mówił starosta mogileński Tomasz Barczak. Burmistrz Trzemeszna Marek Gotowała podkreślał, że mogileński cech jest wyjątkowy choćby z tego powodu, że nie baczy na granice administracyjne i zrzesza rzemieślników także z innych powiatów, w tym i z Trzemeszna.