https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Majówka 2025 na rowerze? To jedyna taka trasa rowerowa ze Śląska do Czech. Żelazny Szlak Rowerowy - 55 km dawną trasą kolejową. Zobaczcie

Jacek Bombor
Żelazny Szlak Rowerowy na zdjęciach
Żelazny Szlak Rowerowy na zdjęciach UG Godów
Przejechaliśmy cały odcinek Żelaznego Szlaku Rowerowego ze Śląska do Czech, poprowadzonym dawnymi kolejowymi nasypami. Trasa liczy około 55 km (w wersji pełnej z pętlą), natomiast odcinek od Godowa do czeskiej Karwiny to ok. 20 km w jedną stronę, idealny na półdniową wycieczkę.

Żelazny Szlak Rowerowy – oto praktyczny przewodnik po trasie od Godowa do Karwiny

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Żelazny Szlak Rowerowy to jedna z najciekawszych tras rowerowych na Śląsku, łącząca Polskę i Czechy. Przebiega przez malownicze tereny powiatu wodzisławskiego i Karwiny, oferując rowerzystom nie tylko doskonałe warunki do jazdy, ale i możliwość poznania pogranicza polsko-czeskiego z jego historią, kulturą i przyrodą. Trasa liczy około 55 km (w wersji pełnej z pętlą), natomiast odcinek od Godowa do czeskiej Karwiny to ok. 20 km w jedną stronę, idealny na półdniową wycieczkę.

Przebieg trasy

Start trasy znajduje się w Godowie, gdzie przy ul. 1 Maja zlokalizowany jest jeden z parkingów dedykowanych rowerzystom. Trasa wiedzie głównie po dawnych nasypach kolejowych, co zapewnia łagodne nachylenie, a jej nawierzchnia to w większości asfalt lub asfaltobeton, co czyni ją odpowiednią także dla rodzin z dziećmi czy rowerzystów rekreacyjnych.

Z Godowa trasa kieruje się na południe przez Jastrzębie-Zdrój – miasto od zawsze kojarzone z kopalniami, ale dziś coraz bardziej zielone i przyjazne rowerzystom. Tam warto zatrzymać się przy dawnym dworcu kolejowym w Moszczenicy, który pełni obecnie funkcję przystanku turystycznego. Jadąc dalej, przekracza się granicę z Czechami w rejonie Zebrzydowic, by po chwili znaleźć się na czeskim odcinku trasy prowadzącym do Karwiny. Karviná (Karwina) to miasto z interesującą historią przemysłową i pięknym parkiem Boženy Němcovej, gdzie można odpocząć i zwiedzić zamek Frysztat.
Parking i infrastruktura

Na całej długości trasy rozlokowano kilka parkingów, które pozwalają rozpocząć wycieczkę w różnych miejscach. Oprócz Godowa, spore parkingi znajdują się w:

  • Jastrzębiu-Zdroju (rejon ul. Dworcowej) – duży, darmowy parking z wiatą rowerową i tablicami informacyjnymi,
  • Zebrzydowicach – parking przy stacji kolejowej, umożliwiający dojazd pociągiem i rozpoczęcie trasy,
  • Karwinie – przy parku Boženy Němcovej znajduje się kilka miejsc postojowych dla rowerzystów i samochodów.

Dodatkowo na trasie zainstalowano liczne punkty odpoczynkowe z ławkami, wiatami i stojakami na rowery. W sezonie letnim funkcjonują także punkty gastronomiczne (np. food trucki, lodziarnie, kawiarenki w Karwinie).

Użyteczne informacje

  • Długość całkowita pętli: ok. 55 km
  • Długość odcinka Godów–Karwina: ok. 20 km
  • Typ nawierzchni: głównie asfalt i asfaltobeton
  • Trudność: łatwa, bez większych podjazdów
  • Dostępność: cały rok, najlepiej wiosną i latem

Żelazny Szlak Rowerowy: nowatorska, bezpieczna nawierzchnia

Cała trasa na odcinku jest płaska, co jest ewenementem, bo generalnie miasto położone jest na terenie pagórkowatym. Przejechaliśmy całym odcinkiem w Jastrzębiu. Trasa jest bezpieczna, na wyższych nasypach ustawiono bariery po bokach, które zabezpieczają przez wpadnięciem do leśnych wąwozów. Prowadzi przez lasy, pięknie zacieniona. Co ciekawe, po raz pierwszy na Śląsku użyto takich materiałów do budowy podłoża: beton, a wierzchnia warstwa to specjalna mieszanka żywiczna.

To nawierzchnia wodoprzepuszczalna, bezpieczna. Ma spowodować, że nawet późną jesienią, a nawet w grudniu, styczniu, powinno się tutaj jeździć bez problemu.

Pętla Żelaznego Szlaku Rowerowego liczy 55 km

Cała pętla, łącznie z jastrzębską (pozostałe odcinki zostały oddane we wcześniejszych latach), pochłonęła 36 mln złotych! Odcinek w Jastrzębiu-Zdroju – około 21 mln, z czego prawie połowa to dofinansowanie z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bernard
Dokładnie chciałem się dowiedzieć skąd z jakiej ulicy się to zaczyna.
Z
Zk

Na mojej stronie piszę w szczegółach o Żelaznym Szlaku Rowerowym - atrakcjach, zaletach i wadach, możliwym dojeździe, ale też o niedociągnięciach:

https://www.znajkraj.pl/zelazny-szlak-rowerowy-najlepsza-trasa-rowerowa-na-slasku

Co do jednego nie ma wątpliwości - to najlepsza w tym momencie, spójna trasa rowerowa w województwie śląskim.

G
Gość

Najpiękniejsza trasa rowerowa w Polsce? Bez żartów Czy autor tych wypocin przejechał się trasą wokół jeziora Czorsztyńskiego? O wiele bardziej widokowa Co do inrastruktury-wiaty.zadaszenia widzę ok. pewnie poszło na to 30% kosztów co do nawierzchni,nie chciałbym prorokować ale po pewnym czasie zacznie się sypać i powstaną koleiny Nie ma lepszego rozwiązania niż asfalt i szkoda że tu tego nie zastosowano

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska