https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże wahania cen płodów rolnych i spore koszty produkcji przełożyły się na dochody gospodarstw - oto sytuacja rolników w regionie

Lucyna Talaśka-Klich
W rodzinnych gospodarstwach posiadających krowy mleczne  dochód był najwyższy
W rodzinnych gospodarstwach posiadających krowy mleczne dochód był najwyższy Lucyna Talaśka-Klich
W Kujawsko-Pomorskiem towarowa produkcja zwierzęca stanowiła większy udział w produkcji ogółem niż ta roślinna. Największy dochód osiągnięto w gospodarstwach mleczarskich.

Spis treści

- Rolnicy prowadzą przedsiębiorstwa pod chmurką i wpływ na ich produkcję ma wiele czynników, nawet sytuacja polityczna - stwierdziła Justyna Kryger z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, która prowadziła w poniedziałek (9 grudnia) szkolenie na temat sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych w woj. kujawsko-pomorskim.

Niestabilny rynek wpływał na skoki cenowe

Podkreśliła, że w ostatnich latach rynek rolny był bardzo niestabilny. Dotyczyło to nie tylko stawek za płody rolne, ale i za środki do produkcji.

I także w woj. kujawsko-pomorskim ceny wahały się nie tylko w związku z informacjami o prognozowaniu niższych plonów (tak było np. z kukurydzą, której cena nagle wzrosła w czerwcu br. na giełdzie Matif), ale i wojną na Ukrainie. Konflikt na Wschodzie wpłynął m.in. na stawki za saletrę amonową, która w 2022 roku kosztowała 392,33 zł/dt (to średnia), w 2023 roku - 217,66 zł/dt, zaś w 2024 r. - 156,69 zł/dt.

Specjalistka z KPODR zwróciła uwagę, że w kraju użytków rolnych (w dobrej kulturze rolnej) jest 14,7 mln ha, w Kujawsko-Pomorskiem to 1,04 mln ha. Udział tego województwa w krajowej produkcji ogółem stanowi 7,1 proc. (prod. roślinna - 7,6 proc. a prod. zwierzęca - 6,6 proc.).

W 2021 roku towarowa produkcja roślinna stanowiła w Kujawsko-Pomorskiem 46,5 proc. (było np. 15,8 proc. zbóż; 13,2 proc. warzyw; 3,7 proc. ziemniaków i 2,3 proc. owoców).

Towarowa produkcja zwierzęca dotyczyła w tym okresie 53,5 proc., w tym: 5,9 proc. - żywca wołowego; 18,3 proc. -żywca wieprzowego; 17, 2 proc.- mleka.

Zdaniem Justyny Kryger właśnie w rodzinnych gospodarstwach posiadających krowy mleczne dochód był najwyższy, zaś najniższy w tych, gdzie są uprawy trwałe, zwierzęta trawożerne lub uprawy ogrodnicze.

Dopłaty mają wpływ na dochód. Czasami mały, czasami bardzo duży

Zwróciła też uwagę na to jak dużą rolę odgrywają dopłaty w kształtowaniu dochodów rolnych. Okazało się, że np. gospodarstwa posiadające uprawy ogrodnicze lub trwałe, mogłyby funkcjonować bez tej formy wsparcia.

To też może Cię zainteresować

Z kolei głównym źródłem dochodu dopłaty były w gospodarstwach ze zwierzętami trawożernymi. Dodała, że jeśli występują korzystne relacje cen, to rola dopłat w tworzeniu tego dochodu spada.

Rolnik może starać się zmniejszyć koszty bezpośrednie

Podkreśliła, że rolnicy nie mają wpływu na niektóre czynniki (sytuacja polityczna, warunki klimatyczne czy globalizacja), ale mogą starać się obniżyć np. koszty. W 2022 roku największe koszty bezpośrednie (chodzi o pasze) ponoszono w gospodarstwach zajmujących się produkcją zwierzęcą (przede wszystkim trzodą chlewną).

Ze wstępnych szacunków wynika, że dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego w 2023 r. spadł.

Justyna Kryger radzi rolnikom, by zaglądali na stronę KPODR, gdzie znajdują się m.in. notowania cen rolniczych oraz na stronę fadn.pl. To może im pomóc w podjęciu decyzji, które wpłyną na sytuację ekonomiczną ich gospodarstw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska