Spis treści
- Zmiany w nowym rozkładzie jazdy PKP-PLK i Polregio bez zmian
- Gdzie są bieżące informacje o kursach pociągów?
- Zmiany w regionalnych kolejach od 10 grudnia 2023
- Na Kujawach i Pomorzu pojawią się nowe stacje kolejowe - tutaj!
- Kolejne zmiany w regionalnych pociągach w 2024 roku
- 1 mld złotych na inwestycje kolejowe
Nowa korekta rozkładu jazdy obowiązuje od 15 listopada do 9 grudnia. PKP Polskie Linie Kolejowe wraz z przewoźnikami opracowały połączenia w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać możliwości linii kolejowych dla atrakcyjnych podróży, a wykonawcom zapewnić kontynuację prac.
Zmiany w nowym rozkładzie jazdy PKP-PLK i Polregio bez zmian
Zmiana w rozkładzie jazdy pozwala optymalnie zaplanować połączenia dalekobieżne, regionalne i aglomeracyjne oraz kontynuować miliardowe inwestycje.
- W Kujawsko-Pomorskiem nic się nie zmieni w związku z korektą rozkładu jazdy PKP od 15 listopada - informuje Karol Jakubowski, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.
Regionalny zakład Polregio, z siedzibą w Bydgoszczy, poinformował nas, że również ta spółka nie wprowadza żadnych zmian w rozkładzie jazdy pociągów od 15 listopada.
Gdzie są bieżące informacje o kursach pociągów?
Jednak, jak radzą kolejarze, przed podróżą zawsze warto śledzić aktualne rozkłady jazdy PKP.
Szczegółowe informacje na temat kursowania pociągów są dostępne:
- na stacjach i przystankach,
- w internecie na portalpasazera.pl,
- rozklad-pkp.pl,
- www.intercity.pl
- oraz w aplikacji mobilnej Portal Pasażera.
Również przewoźnicy informują o zmianach rozkładu na stronach internetowych - KLIKNIJ TUTAJ!
Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na wyświetlaczach na stacjach.
Zmiany w regionalnych kolejach od 10 grudnia 2023
Karol Jakubowski mówi, że zmiany w rozkładzie jazdy PKP w naszym regionie pojawią się od niedzieli, 10 grudnia 2023 roku: - Ma to związek z tym, że w niektórych kujawsko-pomorskich lokalizacjach pojawią się nowe stacje kolejowe.
Przypomnijmy, w zeszłym roku spółka PKP PLK ogłosiła przetargi, też w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” na projekty i budowę nowych przystanków Grudziądz Rządz i Tuchola Rudzki Most.
Na Kujawach i Pomorzu pojawią się nowe stacje kolejowe - tutaj!
10 grudnia, wraz z nowym rozkładem jazdy pociągów, planowane jest oddanie do użytku przystanku Tuchola Rudzki Most w sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Międzylesie. Z nowego przystanku będzie można wsiąść do pociągów w kierunku Chojnic i Bydgoszczy (linia nr 208 Działdowo - Chojnice).
Również w grudniu planowane jest oddanie do użytku przystanku Grudziądz Tuszewo (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), zbudowanego przy przejeździe kolejowo – drogowym w ciągu ul. Droga Graniczna. Przystanek zwiększy możliwości podróży w kierunku Kwidzyna, Malborka oraz Trójmiasta.
Kolejne zmiany w regionalnych pociągach w 2024 roku
Dodajmy przy okazji, że w styczniu 2024 r., po wznowieniu ruchu pociągów przez remontowany most kolejowo – drogowy przez Wisłę, planowane jest otwarcie przystanku Grudziądz Śródmieście (linia kolejowa nr 208 Działdowo – Chojnice), gdzie aktualnie prowadzone są prace przy budowie konstrukcji peronu i dojścia. Przystanek powstaje w rejonie wiaduktu drogowego w ciągu ul. Chełmińskiej.
W połowie 2024 r. gotowy będzie przystanek Grudziądz Rządz (linia kolejowa nr 207 Toruń Wschodni – Malbork), który ułatwi podróże w kierunku Torunia. Jednokrawędziowy peron powstanie w pobliżu skrzyżowania z ul. Południową i drogą krajową nr 55.
Z wysokich konstrukcji nowych peronów podróżni będą łatwiej wsiadać do pociągów. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowane zostaną wygodne dojście oraz antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi. Zamontowane będą wiaty, ławki, gabloty informacyjne z rozkładem jazdy oraz czytelne oznakowanie. Zaplanowano jaśniejsze oświetlenie, a dla podróżnych dojeżdżających rowerami stojaki. Nowe przystanki w Grudziądzu i Tucholi powstają za kwotę około 11 mln zł netto.
1 mld złotych na inwestycje kolejowe
Prace są finansowane z pieniędzy „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Cele programu to przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację przeznaczono ponad 1 mld zł. Finanse trafią m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
