Upadłość Izolacji została ogłoszona 11 kwietnia 2002 r. Firma, mająca ponad 100 lat tradycji w produkcji pokryć dachowych upadła. Jako główną przyczynę upadku wskazywano ostatnią, nie do końca przemyślaną inwestycję w linię do wytwarzania pap termozgrzewalnych. Kondycja przedsiębiorstwa była coraz gorsza. Produkcja systematycznie spadała z 20 do 7 milionów metrów papy rocznie.
80 ludzi na bruk
W wyniku upadłości pracę straciło 80 pracowników i drugie tyle, w firmach współpracujących z Izolacją. Od chwili ogłoszenia jej upadłości kupnem poważnie zainteresowanych było 4-5 firm. Jednym z oferentów była firma "Vedag" posiadająca fabryki w Niemczech. -Chcemy zainwestować 6-8 mlionów złotych, by natychmiast zacząć produkcję i zatrudnić na początek 50 osób - powiedział "Pomorskiej" we wrześniu 2002 r. Sławomir Żegalski, dyrektor handlowy "Vedag - Polska". Do sprzedaży jednak nie doszło. Firma była warta ponad 7 milionów złotych, nabywcy oferowali za nią 1,5 miliona złotych.
Transakcja za 2,5 mln zł
Na początku mijającego tygodnia w Chełmży pojawiła się nieprawdziwa plotka, wg. której "Izolacja" już została kupiona, a w firmie obraduje komisja mająca zająć się zatrudnieniem. - Jest zgoda sądu na sprzedaż Izolacji. Wszystkie formalności są dopełnione. Jednak dopiero w momencie wpływu niecałych 2,5 miliona złotych od nabywcy transakcja kupna zostanie zakończona - mówi Zbigniew Bartosik, syndyk "Izolacji" i pokazuje gotowy do podpisania akt notarialny.
Część maszyn sprzedana
W ciągu dwóch lat wartość majątku "Izolacji" spadła. Część maszyn i urządzeń została wyprzedana - by zapłacić m.in. podatek od nieruchomości. Jak zapewnia syndyk nie dotknięto linii produkcyjnej. Stąd dzisiejsza cena, za jaką firma zostanie kupiona. Dokładnie 2,35 miliona złotych za nieruchomości przy ul. Bydgoskiej w Chełmży oraz część nieruchomości w Małej Grzywnie i maszyny chełmżyńskiej Izolacji zapłaci "Izolacja Matizol" w Gorlicach. Gorlicka firma jest kontrolowana przez giełdową spółkę "Boryszew", a ta z kolei wchodzi w skład grupy kapitałowej Romana Karkosika.
Produkcja jak najszybciej
Jak dowiedziała się "Pomorska", nowy właściciel chce w uruchomić produkcję uszlachetnionych pap termozgrzewalnych jak najszybciej. Na początek zatrudnienie ma znaleźć od 80 do 100 osób. W pierwszej kolejności szansę na pracę będą mieli operatorzy, wcześniej pracujący przy obsłudze maszyn w "Izolacji". Poszukiwani będą także pracownicy fizyczni, kierowcy wózków widłowych, mechanicy, itp..
- Inwestor nie będzie miał problemów ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników w Chełmży. Gdyby było ich jednak zbyt mało, jesteśmy gotowi sfinansować odpowiednie szkolenia - zapewnia Paweł Przyjemski, kierownik referatu pośrednictwa pracy w PUP-ie w Chełmży.
Jerzy Czerwiński, burmistrz Chełmży zapowiada, że w sytuacji, gdyby "Izolacja" zatrudniła zapowiadane 80 osób, zostanie zwolniona z podatku od nieruchomości na 5 lat.
[email protected]
Fot. Lech Kamiński
