Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa naruszenia ciszy wyborczej i sprawa w prokuraturze. Wybory w powiecie lipnowskim

Ewelina Fuminkowska
Ewelina Fuminkowska
Marcin Jaworski
W niektórych gminach wybory już się zakończyły. Tylko w Lipnie odbędzie się druga tura. Kto zostaniem burmistrzem stolicy powiatu? W powiecie również bez zmian. Wygrał PSL. Nie ma jeszcze oficjalnych wyników do rady powiatu, ale z niepotwierdzonych informacji wynika, że większość głosów zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe, a następnie Prawo i Sprawiedliwość. Podobno kandydaci z PSL otrzymają dziesięć mandatów, pojawią się też nowe twarze w radzie.

Jeden z pracowników urzędu w Dobrzyniu powiadomił policję, że pewien kandydat na radnego obiecuje korzyść majątkową za oddanie głosów. Sprawą zajęła się lipnowska prokuratura. Ponadto policja w Lipnie prowadzi dwa wykroczenia związane z łamaniem ciszy wyborczej. Na portalu społecznościowym Facebook dwie osoby udostępniły wyborcze ogłoszenia.

Drugi raz do urn pójdą mieszkańcy Lipna. Choć nie ma jeszcze pewnych wyników wyborów, wiemy, że do drugiej rundy stanie Paweł Banasik i Janusz Dobroś. Również tu pojawiły się nowe osoby w radzie miasta.

W Skępem Piotr Wojciechowski miał dwóch kontrkandydatów. W pierwszej turze zmierzył się z Arkadiuszem Linkowskim i Andrzejem Gatyńskim. O porażce w wyborach może mówić Andrzej Gatyński, były burmistrz miasta i gminy, który drugi raz przegrał z Piotrem Wojciechowskim, podczas tegorocznych wyborów zdobył najmniejszą ilość głosów - 731. Na Arkadiusza Linkowskiego postawiło 812 osób, a na Piotra Wojciechowskiego aż 2013 mieszkańców. W radzie też bez większych zmian, choć pojawiły się nowe twarze. Do rady dostali się: Krzysztof Suchocki, Wojciech Budzyński, Roman Targański, Ryszard Szewczyk, Janusz Kozłowski, Jarosław Kuźmiński, Andrzej Podlas, Aleksandra Ruszkowska, Marcin Mierzejewski, Maria Krymka, Maria Kuczmarska, Benedykt Krupiński, Andrzej Meller, Anna Sobocińska i Justyna Składanowska. Najwięcej głosów zdobył, bo 164 zdobył Marcin Mierzejewski. Aż jedenastu radnych wybrano z komitetu obecnego burmistrza. Jak zaznacza Piotr Wojciechowski, nie liczą się partie i komitety, wszyscy chcą pracować dla dobra gminy, a z każdym będzie starał się znaleźć wspólny język.

W Tłuchowie o fotel wójta ubiegał się jedynie Krzysztof Dąbkowski. Zdobył poparcie mieszkańców, którzy w większości oddali głos na „tak”. - To prezent od mieszkańców, można było pracować spokojnie, a nie zajmować się kampanią. Nie ma jednak przerwy, zabieramy się za pracę, do 15 listopada musimy stworzyć projekt budżetu. Ważne, że w radzie pojawiły się nowe twarze, będą dzięki temu nowe pomysły. Ja kadencję zaczynam z optymizmem - mówi Krzysztof Dąbkowski.

Do rady dostali się: Elżbieta Wielgocka, Jadwiga Stawarz, Przemysław Wyrostkiewicz, Barbara Rykaczewska, Jan Kokosza, Remigiusz Rykowski, Jacek Zabost, Paweł Grąbczewski, Joanna Bukowska, Andrzej Łydziński, Ignacy Sobiecki, Stanisław Zych, Łukasz Struś, Wioletta Kuczmarska.

W gminie Kikół było dwóch kandydatów na wójta. Wygrał Józef Predenkiewicz, który ubiegał się o reelekcję, zgłoszony przez Komitet Wyborczy PSL. Zdobył 1846 głosów, co dało mu 65,82 proc. poparcia. Na Annę Baranowską zagłosowało 1215 wyborców. Józef Predenkiewicz w Radzie Gminy Kikół będzie mógł liczyć na poparcie 12 radnych. Skład rady przedstawia się następująco: Krzysztof Kuczkowski, Michał Osiński, Rafał Baranowski, Krzysztof Baranowski, Agnieszka Kocińska, Stanisław Pipczyński, Andrzej Spytek, Stanisław Będlin, Paweł Żuchowski, Renata Gołębiewska, Bożena Rakowska, Jarosław Kaźmierkiewicz, Jan Marciniak, Paweł Bocianowski i Jacek Sadowski.

O fotel wójta gminy Wielgie ubiegało się czterech kandydatów. Oprócz obecnego wójta Tadeusza Wiewiórskiego w wyborcze szranki stanęli jeszcze: Paweł Czekalski, Janusz Koszytkowski i Andrzej Sieradzki. Wybory w pierwszej turze wygrał Tadeusz Wiewiórski, uzyskując 54,48 proc. poparcia. Głosowało na niego 1567 wyborców. Tym sposobem rozpocznie swoją czwartą kadencję na stanowisku wójta. W Radzie Gminy Wielgie może liczyć na poparcie 12 radnych.

Skład osobowy rady przedstawia się następująco: Franciszek Jankowski, Marianna Zaborowska, Krystyna Walkowicz, Mariusz Przybyszewski, Marcin Pilarski, Julia Markowska, Paulina Trokowska, Mirosław Dynakowski, Renata Mańska, Sebastian Pikus, Katarzyna Piątkowska, Radosław Ziółkowski, Mariusz Znakowski, Halina Sztypka i Marek Kowalski. W Dobrzyniu walka o fotel burmistrza była zacięta. Wszyscy spodziewali się drudiej tury, jednak już w pierwszej wygrał Piotr Wiśniewski, który startował z własnego komitetu. Zdobył aż 1871 roku, na drugim miejscu był Dariusz Kłobukowski z 794 głosami, a obecny burmistrz Jacek Waśko uplasował się na trzeciej lokacie z 567 głosami.

W gminie Lipno o stanowisko wójta rywalizowało dwóch kandydatów - Andrzej Szychulski, zgłoszony przez Komitet Wyborczy PSL oraz Edward Celmer z Komitetu Wyborczego PiS. Dotychczasowy wójt nie dał szans przeciwnikowi. Uzyskał 3065 głosów, a jego kontrkandydat - 1407. Dla Andrzeja Szychulskiego będzie to już czwarta kadencja na stanowisku wójta.

W Chrostkowie zdecydowaną przewagą głosów zwyciężył obecny wójt Mariusz Lorenc. Zdobył 1018 głosów, Mariusz Włodarczyk - 438, Dariusz Zalewski - 137.

Podobnie było w gminie Bobrowniki. Jarosław Poliwko uzyskał 65,64 proc. poparcia, czyli 1135 głosów, jego konkurent Anatol Grzegorzewski 594 głosy.

Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska