https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy okręgu wyborczego nr 13 wybiorą senatora. Do urn pójdą w niedzielę 21 lipca 2024. Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Wideo
od 7 lat
W niedzielę 21 lipca 2024 roku przeprowadzone zostaną wybory uzupełniające w okręgu nr 13, który obejmuje Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i radziejowski. O fotel senatora ubiega się troje kandydatów.

Spis treści

Krzysztof Kukucki rządzi we Włocławku. Będą wybory uzupełniające do senatu

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, kandydatem paktu senackiego z ramienia Nowej Lewicy w okręgu nr 13 był Krzysztof Kukucki, który pełnił wtedy funkcję zastępcy prezydenta Włocławka. Otrzymał 82 899 głosów i uzyskał mandat senatora XI kadencji. Następnie został wybrany na wiceministra rozwoju i technologii.

Po tym, jak w kwietniu 2024 roku Krzysztof Kukucki (Lewica) wygrał wybory na prezydenta Włocławka, automatycznie wygasł jego mandat senatora. Oznacza to konieczność przeprowadzenia uzupełniających wyborów do senatu w okręgu nr 13, który obejmuje Włocławek oraz kilka powiatów:

  • włocławski,

  • aleksandrowski,

  • lipnowski,

  • radziejowski.

Taki jest termin wyborów uzupełniających do senatu w okręgu nr 13

Prezydent RP Andrzej Duda wyznaczył datę wyborów na niedzielę 21 lipca 2024. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7 do 21.

W wyborach uzupełniających do senatu zgłoszono cztery komitety:

  • KW Konfederacja Nowa Nadzieja,

  • KW Nowa Lewica,

  • KW Polexit,

  • KWW Prawi i Sprawiedliwi (komitet Prawa i Sprawiedliwości).

Pakt senacki postawił na Stanisława Pawlaka, byłego radnego sejmiku

Kandydatem Paktu Senackiego (Komitet Wyborczy Nowa Lewica), w wyborach uzupełniających do senatu RP, jest Stanisław Pawlak – były radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.

Stanisław Pawlak ma poparcie Paktu Senackiego, 18 czerwca 2024 roku.
Stanisław Pawlak ma poparcie Paktu Senackiego, 18 czerwca 2024 roku.
Wojciech Alabrudziński

Stanisław Pawlak ma 72 lata. Ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1994–2002 był burmistrzem miasta i gminy Lubraniec. Przez lata pełnił funkcję funkcję radnego sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwszy raz wybrany na radnego został w 1998 roku. W kolejnych latach (2002, 2006, 2010, 2014 i 2018) uzyskał reelekcję. Na radnego kandydował także w wyborach samorządowych w 2024 roku, ale nie uzyskał mandatu. Był też posłem na sejm II i III kadencji z ramienia SLD.

Kandydatem PiS jest Jarosław Chmielewski, radny z Włocławka

PiS także wystawił swojego kandydata w wyborach uzupełniających (komitet wyborczy zarejestrowali jako KWW Prawi i Skuteczni). O mandat senatora walczyć będzie włocławski radny Jarosław Chmielewski (zdobył 1005 głosów).

Przypomnijmy, że do rady miasta startował w okręgu wyborczym nr 4. Jeśli zdobędzie mandat senatora, będzie oznaczało to kolejne zmiany w miejskiej radzie. Na jego miejsce wejdzie Andrzej Koziński, który w wyborach samorządowych 2024 uzyskał 579 głosów.

Kandydatem PiS jest włocławski radny Jarosław Chmielewski.
Kandydatem PiS jest włocławski radny Jarosław Chmielewski.
Wojciech Alabrudziński

Kandydatem Konfederacji został Tomasz Sikorowski, rolnik z powiatu radziejowskiego

Swojego kandydata do senatu zarejestrowała także Konfederacja. Postawili na Tomasza Sikorowskiego, rolnika z Bytonia w powiecie radziejowskim. Ma 39 lat.

Tomasz Sikorowski jest kandydatem Konfederacji.
Tomasz Sikorowski jest kandydatem Konfederacji.
Wojciech Alabrudziński

Z ramienia Konfederacji starował także w wyborach samorządowych 2024 do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego w okręgu nr 4 (powiat chełmiński, powiat toruński, Toruń). Zdobył 3743 głosy, nie uzyskał mandatu. Był też kandydatem Konfederacji do Europarlamentu w okręgu wyborczym nr 2. Zdobył 1531 głosów, nie uzyskał mandatu.

Trwa głosowanie...

Jak często oglądasz telewizję?

Kandydata w wyborach uzupełniających do senatu nie zarejestrował KW Polexit.

Tyle kosztować będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu wyborczym nr 13

Przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Senatu kosztować może około 4 mln zł. Wydatki poniesione na ten cel zostaną podane do publicznej wiadomości w terminie pięciu miesięcy od dnia wyborów.

„Uprzejmie informujemy, że szacunkowe (planowane) wydatki związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów uzupełniających do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 21 lipca 2024 r. w okręgu wyborczym nr 13 wynoszą ok. 3 960 000 zł. Kwota obejmuje możliwe do wystąpienia zadania zaplanowane w maksymalnych wysokościach, zatem faktyczne wydatki mogą być niższe. Jednocześnie wskazujemy, że w terminie 5 miesięcy od dnia wyborów, zgodnie z art. 124 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2408) informacja o wydatkach poniesionych na ww. wybory zostanie podana do publicznej wiadomości” – przekazało nam Biuro Prasowe Krajowego Biura Wyborczego.

Wybory wójta w jednej z gmin powiatu włocławskiego

Warto dodać, że wybory uzupełniające do senatu, nie będą jedynymi wyborami w naszym regionie w tegoroczne wakacje. W niedzielę 25 sierpnia 2024 roku do urn pójdą także mieszkańcy gminy Baruchowo w powiecie włocławskim, by w przedterminowych wyborach wybrać nowego wójta.

Przypomnijmy, że Robert Kwaśniewski, nowy wójt gminy Baruchowo, po niespełna dwóch miesiącach od wyborów podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska.

„Powody mojej decyzji są związane nie tylko z problemami zdrowotnymi, które się ujawniły w ostatnim czasie, ale także innymi okolicznościami, które nie pozwalają mi na pełnienie moich obowiązków w sposób, jakiego Państwo oczekują i na jaki zasługujecie” – napisał Robert Kwaśniewski w mediach społecznościowych po podjęciu decyzji o rezygnacji.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska