Organizatorami Rowerowo-Biegowej Drogi Krzyżowej są Diecezjalne Duszpasterstwo Sportu, Zespół Szkół Katolickich - Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza. Patronuje jej biskup bydgoski ks. Krzysztof Włodarczyk.
Niecodzienna droga krzyżowa poprzedzona zostanie msza świętą o godz. 17 w bydgoskiej katedrze. Po jej zakończeniu biegacze i rowerzyści wyruszą na trasę, która przebiegać ma częściowo ulicami Bydgoszczy, a potem głównie terenami leśnymi Puszczy Bydgoskiej. Meta zostanie usytuowana przy Zespole Szkół Katolickich przy ul. Nowodworskiej 17 w Bydgoszczy.
Wpisowe od uczestników Rowerowo-Biegowej Drogi Krzyżowej na szczytny cel
Biegacze do pokonania będą mieli dystans 42,2 km (maraton) w spokojnym tempie, a rowerzyści ok. 50 km - w tempie turystycznym ok. 20 km/h. Grupy biegowe i rowerowe od 1 stacji drogi krzyżowej poruszać się będą osobno po trasie wyznaczonej przez organizatora. Drogę krzyżową na dystansie biegu poprowadzi ks. Łukasz Boruch, a na dystansie roweru ks. Dariusz Wesołek.
- Cel jest religijny. Tu nie chodzi o rywalizację sportową, lecz o połączenie wysiłku fizycznego z modlitwą - mówi ks. Łukasz Boruch, prefekt Zespołu Szkół Katolickich - Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. - Sportowe zmaganie z bólem i trudem nocnej drogi ma być przede wszystkim próbą zmierzenia się z prawdą o krzyżu i własnymi słabościami.
Bieg i jazda rowerem będą przeplatane krótkimi postojami na 14 stacjach z modlitwą, na których rozważane będą stacje drogi krzyżowej.
- Mamy nadzieję, że upamiętnienie męki i śmierci Pana Jezusa przez wysiłek pomoże nam głębiej przeżyć Wielki Post i pozwoli lepiej przygotować się do wydarzeń Wielkiej Nocy - podkreślają organizatorzy.
Rowerowo-Biegowa Droga Krzyżowa odbędzie się pod hasłem „Chrystus uczynił z krzyża znak prawdziwej miłości…". Maksymalnie może w niej wziął udział 170 osób. Do poniedziałku (27 marca, stan na godz. 11) zapisanych było już 156 chętnych.
Wydarzeniu przyświeca szczytny cel. - Cały dochód z opłat startowych od uczestników zostanie przeznaczony rehabilitację Arka Karbownika, podopiecznego Fundacji Zdążyć z Pomocą, który choruje na mózgowe porażenie dziecięce - mówi ks. Łukasz Boruch.
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2023 z Fordonu do Opławca
W piątek (31 marca) zaplanowano też Ekstremalną Drogę Krzyżową 2023. Uczestnicy po mszy świętej o godz. 21, której przewodniczył będzie biskup bydgoski, wyruszą sprzed kościoła pw. św. Mikołaja w Starym Fordonie do kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Bydgoszczy-Opławcu. To będzie czas trudu, modlitwy i przemyśleń. Dystans do pokonania każdy może wybrać sam. Dla najwytrwalszych śmiałków organizatorzy przygotowali trasę liczącą 41 km. Dla uczestników, którzy wolą lżejsze wyzwanie - trasę 27 km.
- Początkowo uczestnicy będą podążali wspólną trasą, za wiaduktem kolejowym w Rynkowie ich drogi się rozejdą. Grupa, która pokonywać będzie dłuższy dystans, dotrze od strony północnej do Opławca przez Maksymilianowo i Bożenkowo - mówi ks. Rafał Muzolf, wikariusz parafii pw. Przemienienia Pańskiego. - Z kolei śmiałkowie poruszający się krótszą trasą przez Piaski i Smukałę dotrą do mety w Opławcu.
- Intencji jest wiele - tych prywatnych i tych diecezjalnych. Szczególnie niech towarzyszy mam modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego - zaznaczają organizatorzy EDK 2023.
Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki
