Rowerowe Kujawsko-Pomorskie sezon 2 odcinek 4:

ADAMED SmartUP – obozy naukowe dla młodzieży
Obóz przeznaczony jest dla młodych badaczek i badaczy w wieku 14-19. Młodzież przez dwa tygodnie w Warszawie będzie uczestniczyła w wykładach i zajęciach praktycznych, będzie też doświadczać samodzielnej pracy w laboratorium oraz nawiązywać przyjaźnie i wieloletnie relacje naukowe.
„ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju młodzieży szczególnie uzdolnionej w tym obszarze. Dotychczas na obozy naukowe zaproszonych zostało 400 uczniów z całej Polski, 70 z nich zostało laureatami nagrody głównej, a 18 nastolatków otrzymało stypendium finansowe” – czytamy w notce prasowej nadesłanej przez organizatorów.
Obóz naukowy rozpocznie się w niedzielę 17 lipca 2022 roku. Uczestnicy i uczestniczki będą pracować w ramach czterech grup tematycznych:
- chemia i biochemia,
- medycyna i nauki medyczne,
- inżyniera i robotyka,
- fizyka i nowe technologie.
Wyboru grup dokonali już wiosną 2022 roku, kiedy to o swoich zainteresowaniach opowiadali Radzie Naukowej programu.
Dwie osoby z województwa kujawsko-pomorskiego na obozie naukowym ADAMED 2022
Warto zaznaczyć, że w tegorocznym obozie naukowym weźmie udział dwóch uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego.
Andrzej Wrzesiński, uczeń LO im. Wł. Łokietka w Radziejowie, znalazł się w grupie poświęconej fizyce i nowym technologiom.
„Pasjonaci i pasjonatki fizyki poznają skomplikowane zagadnienia krystalografii, fizyki kwantowej oraz podstawy fizyki statystycznej i fizyki ciała stałego. Będą mieli również szansę samodzielnego wykonywania eksperymentów” – informują organizatorzy.
Uczestnikiem obozu będzie również Grzegorz Gurtowski ze Zbójna w powiecie golubsko-dobrzyńskim, który jest uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Dołączy do grona młodych chemików. Z nadesłanej informacji dowiadujemy się, że miłośnicy chemii wyhodują kultury bakterii i kryształy białka oraz dowiedzą się, jak wyglądają cykle życiowe wirusów. Będą mieli też okazję usłyszeć, w jaki sposób funkcjonuje świat nauki, kto może tworzyć publikacje i jak teoria splata się z praktyką np. podczas odkrywania nowych leków i terapii.
Warto zaznaczyć, że podczas obozu młodzież nie tylko uczy się. Jest też czas na integrację, poznawanie nowych osób i nawiązywanie przyjaźni. Uczestnicy obozu biorą udział m.in. w warsztatach kulinarnych, wycieczkach do ośrodków badawczych czy Mock Interviews (symulacja rozmowy kwalifikacyjnej).
„We wrześniu 10 osób zostanie uhonorowanych nagrodą główną programu ADAMED SmartUP. Laureaci i laureatki przez kolejnych 10 miesięcy wezmą udział w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych. Dodatkowo, po roku intensywnej pracy 3 z nich otrzyma stypendium finansowe w wysokości 40 tys. złotych, które będą mogli przeznaczyć na swój dalszy rozwój i spełnianie naukowych marzeń” – dodają organizatorzy.