Kapituła tytułu dwukrotnie spotykała się, by przeanalizować wnioski. O nadanie tytułu Honorowego Obywatela Ciechocinka prof. Irenie Ponikowskiej-Adamczyk wystąpiła grupa radnych z wnioskiem popartym przez Polskie Towarzystwo Balneologii i Medycyny Fizykalnej.
Znani, nieznani z Kujawsko-Pomorskiego. Jak dobrze ich znasz?
Prof. Irena Ponikowska - Adamczyk jest jednym z najwybitniejszych balneologów w skali świata, ceniona i szanowana bardziej w kilkunastu krajach świata (m.in. w Brazylii, USA, Francji, Japonii, Nigerii) niż w Polsce. Jest twórczynią polskiej balneologii, związaną z Ciechocinkiem, przez co uzdrowisko stało się kolebką tej dziedziny medycyny w Polsce. Wypromowała 12 doktorantów polskich i zagranicznych. Wykształciła z balneologii ok. 800 studentów i lekarzy. Jest autorką ok. 240 publikacji z dziedziny balneologii i 12 książek.
Jest obecnie kierownikiem Katedry Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum UM w Bydgoszczy z oddziałem w Ciechocinku. Minister zdrowia powierzył jej funkcję Krajowego Konsultanta w dziedzinie balneoklimatologii i fizjoterapii. Była członkiem zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej. Aktywnie uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych kongresach i konferencjach naukowych.
Kandydaturę prof. dra hab. n. med. Szymona Piotra Kubiaka zgłosiło Towarzystwo Przyjaciół Ciechocinka. Wniosek poparło 73 mieszkańców miasta, a także prof. Stanisław Kunikowski, rektor Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, prof. Zygmunt Wiatrowski oraz dyrekcja 22. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Ciechocinku.
Prof. Kubiak to zasłużony dla Ciechocinka lekarz laryngolog, który poszerzył swoją wiedzę o balneologię i medycynę fizykalną. Stopnie naukowe łączył z pełnieniem ważnych funkcji: konsultanta wojskowej służby zdrowia w dziedzinie rehabilitacji i balneologii, konsultanta Centralnego Ośrodka Techniki Medycznej, członka zarządu głównego i przewodniczącego terenowego koła Towarzystwa Balneologii, Bioklimatologii i Medycyny Fizykalnej, redaktora naczelnego pisma "Balneologia Polska".
Uczestniczył w wielu konferencjach i sympozjach naukowych, na których upowszechniał wiedzę o polskim lecznictwie uzdrowiskowym. Wiele z nich sam organizował. W 1997 roku został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej we Włocławku.