- Dworce kolejowe to oczywiście ważny element infrastruktury transportowej, a te przyjazne, czyste i funkcjonalne, mogą zachęcić do korzystania z pociągu jako środka lokomocji. Ale są też wizytówką miasta i regionu – uważa marszałek Piotr Całbecki.
Mamy w Kujawsko-Pomorskiem dworce zlokalizowane w zabytkowych budynkach. Część z nich jest w fatalnym stanie, wymaga remontów. Do niektórych obiektów nie można wejść, choć linie kolejowe działają. Są także obiekty zrewitalizowane. Taki jest np. w Tucholi.
- Nowoczesność z jednoczesnym zachowaniem zabytkowego charakteru – taki jest po rewitalizacji XIX-wieczny dworzec kolejowy w Tucholi. Na stworzenie koncepcji modernizacji budynku samorząd województwa pozyskał środki z międzynarodowego projektu Inter-Regio-Rail, przeprowadzenie prac budowlanych było możliwe dzięki dotacji z naszego RPO 2014-2020. Budynek przeszedł gruntowną rewitalizację, wymieniono instalacje wewnętrzne, z myślą o osobach z niepełnosprawnościami m.in. zainstalowano windę, puste wcześniej pomieszczenia zaadaptowano m.in. na potrzeby inkubatora przedsiębiorczości i kompleksu szkoleniowego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Zobacz w galerii dworce kolejowe w Kujawsko-Pomorskiem z Google Street View
Mamy w regionie samorządy, które starają się dbać o otoczenie dworców. Miasto Wąbrzeźno zrewitalizowało zaniedbany teren przydworcowy. Powstał ciąg pieszo-rowerowy, wpisujący się w sieć miejskich ścieżek rowerowych, ze stojakiem rowerowym, utwardzony parking oraz skwer z ławkami i oświetleniem.
Wśród dworcowych budynków jest pewna powtarzalność. Wiele z nich to standardowa niemiecka konstrukcja z czerwonej cegły. Mamy też obiekty z białej cegły czy otynkowane konstrukcje. Budynki są nie tylko wykorzystywane jako dworce, ale też siedziby firm (np. nauka jazdy) czy sklepy. Mamy także nowoczesne, przeszklone dworce. Na takie postawiono w Bydgoszczy.
Nowy dworzec zyskuje także Włocławek. Rozbiórka i budowa nowego dworca rozpoczęła się tu w maju 2021 roku. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. Prace budowlane wykonała firma Budimex. Inwestycję wyceniono na ponad 25 mln zł. W czerwcu 2023 otwarto część nowego dworca.
Będą także remonty kolejnych dworców w regionie – Brodnicy, Kaliskach Kujawskich, Jabłonowie Pomorskim, Kowalewie Pomorskim, Wąbrzeźnie, Turznie oraz Nieszawie Waganiec.
Czytaj w serwisie:
- Dworce kolejowe przejdą remonty.. Jest plan na odnowienie kilku dworców PKP w Kujawsko-Pomorskiem
- Do tych dworków i pałaców można wejść Te zabytki są ogólnodostępne. Działają w nich restauracje, muzea, szkoły, hotele, biblioteki, sklepy, sanatoria.
