https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworcowa 63 - na razie to adres bez jasnej przyszłości

W budynku przy Dworcowej 63 mieli studiować przyszli stomatolodzy, ale z planów nic nie wyszło
W budynku przy Dworcowej 63 mieli studiować przyszli stomatolodzy, ale z planów nic nie wyszło Dariusz Bloch
Zabytkowy budynek przy Dworcowej 63 miał być siedzibą stomatologii UMK. Toruńska uczelnia z nieruchomości jednak zrezygnowała, a Bydgoszcz na razie nie może znaleźć chętnego.

W październiku 2013 roku prezydent Rafał Bruski podpisał akt darowizny budynku przy ulicy Dworcowej 63 na rzecz Collegium Medicum UMK.

Toruńska uczelnia miała początkowo plany zlokalizowania w gmachu wydziału stomatologii. Z czasem jednak sprawy zaczęły się komplikować.

W 2015 roku na sesji bydgoskiej rady miasta ówczesny rektor Collegium Medicum prof. Jan Styczyński przyznał: - Kiedy w 2012 roku wyraziliśmy chęć przejęcia budynku, nie zdawaliśmy sobie sprawy, że współwłaścicielem jest województwo, a część pomieszczeń zajmuje Centrum Medyczne „Nad Brdą”.

Później okazało się, że umowa dzierżawy z centrum medycznym została podpisana do roku 2021. Centrum dysponowało prawem pierwokupu, z czego skorzystało i we wrześniu 2014 roku zostało właścicielem części budynku przy Dworcowej 63. - Nigdy nie będziemy mogli starać się o remont części wspólnych obiektu - oznajmił prof. Styczyński. - Będąc jedynym właścicielem, moglibyśmy aplikować o takie środki.
A koszt remontu uczelnia wyceniła na 6 milionów złotych.

https://pomorska.pl/gmach-z-czasow-pruskiej-kolei-przy-ul-dworcowej-idzie-pod-mlotek/ar/c3-7191566

30 kwietnia 2018 roku miasto przejęło więc budynki od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, na skutek odwołania darowizny. - Miasto w budynku przy ul. Dworcowej 63 jest właścicielem lokali użytkowych o łącznej pow. wynoszącej 5403,10 m2 wraz z pomieszczeniami przynależnymi oraz udziałem 772061/1014708 części w nieruchomości wspólnej - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków Województwa Kujawsko - Pomorskiego. - Miasto posiada też lokal użytkowy o pow. 17,70 m2 (pomieszczenie techniczne – węzeł c.o. ) w budynku położonym przy ul. Dworcowej 65a oraz udział w nieruchomości gruntowej, stanowiącej drogę dojazdową na teren działek, na których zlokalizowane są budynki - wymienia rzecznik.

Jak dodaje Marta Stachowiak, 31 lipca 2018 roku wystosowane zostały pisma prezydenta z propozycją możliwości pozyskania nieruchomości położonej przy ul. Dworcowej 63 do: Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Archiwum Państwowego w Bydgoszcz, Wojewody Kujawsko - Pomorskiego, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Sprawiedliwości. - Odpowiedź uzyskaliśmy z 3 ostatnich instytucji, które nie były zainteresowane pozyskaniem nieruchomości - wyjaśnia.

- Na dziś nie jest przesądzone dalsze zadysponowanie nieruchomości przez miasto - podsumowuje Stachowiak.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dirty nasty

czy gazeta pomorska i express bydgoski to jest to samo w innej szacie graficznej? artykuły słowo w słowo, strona wygląda tak samo, tylko barwy inne. No i ten sam rodzaj artykułów, tzn pisane jak do gazetki szkolnej. Najlepsze i tak są artykuły podzielone na 7 stron po dwa zdania na stronę, jakby pisały to niedorozwoje. My wiemy ze to nie były niedorozwoje tylko dział marketingu chce zwiekszysc ruch na stronie, po co robic to dobrymi materiałami jak można to zrobić zwykłym klikaniem co jedno zdanie. Znowu przypadkiem trafiłem na wasza stronę chociaż miałem tu nie zaglądać. No trudno c'est la vie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska