
Świętosław - w Świętosławiu znajduje się dwór eklektyczny z drugiej połowy XIX wieku. Przylegają do niego pozostałości parku krajobrazowego o powierzchni około 4,5 ha. Dwór został wpisany do rejestru zabytków woj. kujawsko-pomorskiego w 1980 roku. Wzniesiono go dla rodziny Chełmińskich. Jest to budynek murowany z cegły z dekoracyjną elewacją. W elewacji frontowej znajdują się dwa pozorne ryzality poprzedzone tarasem. Mimo przekształceń, jakie dokonywały się w okresie powojennym zachowany został pierwotny układ pałacu. Wokół budynku rosną 100-letnie kasztanowce białe i jesiony wyniosłe (z artykułu Małgorzaty Marcinkowskiej w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Wielgie - we Wielgiem znajduje się pałac wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku dla Mariana Wierzbickiego wraz z przypałacowym parkiem krajobrazowym z drugiej połowy XIX w. Jest on wyjątkowym typem budowli stylistycznie nawiązującej do neorenesansowej architektury pałacowo - willowej pochodzenia niemieckiego. Budynek jest murowany z cegły pełnej i otynkowany. Posadowiony jest na sklepionych odcinkowo piwnicach. Bryła budowli jest mocno asymetryczna. Rzut budowli przypomina literę „L”, do której przylega od dołu prostokątny aneks - jest to skrzydło dobudowane przez późniejszego właściciela Jana Płoskiego na początku XX wieku. W 1867 roku majątek kupił Marian Wierzbicki, który zamieszkał tu wraz z rodziną. Po jego śmierci w 1882 roku dobrami w Wielgiem zarządzała żona - Kazimiera Wierzbicka. W 1905 roku majątek nabył Jan Płoski, właściciel pobliskiego Klonowa. Na publicznej licytacji w 1937 roku majątek Wielgie nabył Andrzej Jan Wilski, który był właścicielem pałacu do wybuchu II wojny światowej. Podczas jej trwania majątek w Wielgiem pozostawał pod zarządem niemieckich władz okupacyjnych, a po zakończeniu wojny przejęty został przez Skarb Państwa. Utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne. W samym dworze umieszczono biura, a część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania dla pracowników (z artykułu Magdaleny Rykaczewskiej w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego)

Zbójno - Pałac w Zbójnie został wzniesiony z inicjatywy ówczesnego właściciela Antoniego Ignacego, Sumińskiego na początku lat 50 XIX wieku, według projektu H. Marconiego. Po śmierci Antoniego właścicielem Zbójna został jego syn Artur Sumiński, który brał czynnie udział w powstaniu styczniowym. Na czele własnego oddziału stoczył kilka potyczek z wojskami rosyjskimi w okolicach Skrwilna i został ranny w bitwie pod Rozwozinem. Po upadku powstania majątki ziemskie Artura Sumińskiego zostały skonfiskowane przez władze carskie, a dobra Zbójno zostały wystawione na licytację, którą wygrał Ludwik Jackowski. Odsprzedał on zaraz dobra Zofii z Piwnickich Trzcińskiej, której pierwszym mężem był Antoni Sumiński. Ostatnim przedwojennym właścicielem Zbójna był Michał Dzierżanowski. We wrześniu 1939 roku majątek przejęli Niemcy i w pałacu zorganizowali internat dla młodzieży junkierskiej, którą przesyłano z Niemiec na naukę. Po zakończeniu wojny folwark Zbójno został rozparcelowany za zgodą Michała Dzierżanowskiego, który tu powrócił i żył w pomieszczeniach piwnicznych pałacu do 1960 roku. Pałac został przeznaczony na potrzeby szkoły podstawowej, która powstała w 1945 roku. Pałac w Zbójnie jest zbudowany w stylu późnoklasycystycznym, murowany z cegły i otynkowany. Jest monumentalną, zwartą architektonicznie budowlą o ściśle symetrycznej kompozycji bryły, a także elewacji. Jest on piętrowy, podpiwniczony, wzniesiony na rzucie wydłużonego na linii wschód-zachód prostokąta, z niewielkimi aneksami i ryzalitami. Elewacją frontową pałac zwrócony jest na południe, ku drodze. Bryła budowli jest lekko zróżnicowana wysokością wydłużonego korpusu, do którego z obu stron przylegają poprzecznie nieco niższe skrzydła, tworzące w obu elewacjach skrajne ryzality: od frontu płaskie, zwieńczone trójkątnymi szczytami, od strony północnej mocno wysunięte i zarysowane półkoliście (z artykułu Szymona Wiśniewskiego)

Pałac w Zbójnie