5 z 33
Szafarnia, powiat golubsko-dobrzyński - Prawdziwą perełka...
fot. Karolina Rokitnicka

Szafarnia, powiat golubsko-dobrzyński - Prawdziwą perełka powiatu golubsko-dobrzyńskiego jest pałac w Szafarni, w którym obecnie mieści się Ośrodek Chopinowski. - Zbu­dowany w XIX wieku w stylu klasycy­stycznym. Wcześniej znajdował się tu dwór – siedziba rodu Dziewanowskich. To tu przybył, dwukrotnie w 1824 i 1825 roku młody Fryderyk Chopin. Odwiedził swojego szkolnego przyja­ciela – Dominiak Dziewanowskiego. W okresie międzywojennym w dworku znajdowała się szkoła mleczar­ska dla dziewcząt. Po II wojnie świato­wej pałac pełnił funkcje edukacyjne. W 100. rocznicę śmierci kom­pozytora, w 1949 roku w budynku od­był się pierwszy koncert chopinowski oraz została otwarta Izba Pamięci. Na­tomiast szkole, kilka lat później nada­no imię Fryderyka Chopina, a izbę pamięci przemianowano na ośrodek kultu artysty. Mimo iż nazwa ośrodka ulegała ciągłym zmianom, to forma działalności pozostała taka sama. Na­dal koncentrowała się wokół koncer­tów i wernisaży. W latach 1970-1976 budynek był całkowicie zamknięty dla odwiedzających go turystów, zyskując nowe eksponaty od m. in. Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. W stycz­niu 1979 roku część Dworku Dziewa­nowskich uległa zniszczeniu w pożarze. To wydarzenie spowodowało zawiesze­nie działalności ośrodka i kompleksowy remont budynku. Już po 8 latach od generalnego remontu, 10 wrze­śnia 1988 roku otwarto go ponownie – czytamy w artykule Hanny Milarskiej, w publikacji pod redakcją Szymona Wiśniewskiego.

6 z 33
Golub-Dobrzyń - dwór przy zamku w Golubiu-Dobrzyniu dziś to...
fot. Karolina Rokitnicka

Golub-Dobrzyń - dwór przy zamku w Golubiu-Dobrzyniu dziś to restauracja i hotel „Fijewo”. Od początku XIV wieku budynek należał do zespołu dworsko-parkowego zamku krzyżackiego. - Nosił on wtedy nazwę hof, oznaczającą zabudowania gospodarczo-inwentarskie (folwark), która z czasem przekształciła się w Viehhof. Po zakończeniu w 1466 r. wojny trzynastoletniej z Państwem Krzyżackim, zamek golubski i przyległy do niego teren stały się własnością Korony Królestwa Polskiego. Folwark nosił dalej swoją starą, krzyżacką nazwę, która z czasem uległa spolszczeniu na Fijewo. O folwarku Fijewo wzmiankują golubskie akta administracyjne z 1653 r. Z nich dowiadujemy się, że przy folwarku znajdował się już w tym czasie browar, gorzelnia oraz Villa. O budowie Dworu Fijewo niestety brakuje informacji, a zniszczone archiwum wsi Podzamek utrudnia precyzyjne datowanie. Wiadomo natomiast, że budowę zainicjował zarządca i dzierżawca domeny golubskiej – Carl Nordmann, który w latach 1825-1865 był właścicielem zespołu folwarcznego. W drugiej połowie XIX wieku Dwór Fijewo był miejscem ważnych spotkań i życia towarzyskiego. Zarządcy majątku podejmowali tu interesantów i gości, organizowali przyjęcia, bale i polowania – czytamy na stronie Dworu Fijewo.

7 z 33
Wierzbiczany, gmina Gniewkowo, powiat inowrocławski -...
fot. Magdalena Pindel

Wierzbiczany, gmina Gniewkowo, powiat inowrocławski - Neorenesansowy Pałac otoczony pięknym parkiem angielskim, wzniesiono w latach 1845-1846 wg projektu Friedricha Augusta Stülera z inicjatywy braci Ryszarda i Hermanna von Roy, którzy zakupili majątek w 1840 roku. Aktualnie w pałacu znajduje się m.in. hotel, centrum konferencyjne, spa, restauracja.

8 z 33
Turzno, powiat toruński - "Pałac Romantyczny to zabytkowy...
fot. Marek Weckwerth

Turzno, powiat toruński - "Pałac Romantyczny to zabytkowy obiekt z bogatą historią, pochodzi z II połowy XIX wieku, a w jego murach przebywał niegdyś Fryderyk Chopin. Kompleks wyposażony jest w urokliwą kapliczkę, park w stylu angielskim, 2 sale weselne, SPA i wiele innych" - czytamy na stronie hotelu.

Pozostały jeszcze 24 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Wypoczynek pod tężniami w Inowrocławiu czy Ciechocinku? "Tu trzepią kasę na ludziach"

Toruńska firma wystawiła w Katowicach gigantyczny rachunek za prąd

Toruńska firma wystawiła w Katowicach gigantyczny rachunek za prąd

Przybywa medalistów. Odznaczenie otrzymała m. in. 100-letnia pani Michalina z Zalesia

Przybywa medalistów. Odznaczenie otrzymała m. in. 100-letnia pani Michalina z Zalesia

Zobacz również

Toruńska firma wystawiła w Katowicach gigantyczny rachunek za prąd

Toruńska firma wystawiła w Katowicach gigantyczny rachunek za prąd

Fryzjer z  Ciechocinka dołącza do elity stylistów Eurowizji. Spełnienie marzeń

Fryzjer z Ciechocinka dołącza do elity stylistów Eurowizji. Spełnienie marzeń