Grudziądzki dworzec w dużej mierze nie jest wykorzystany. Wiele pomieszczeń jest pustych i niszczeje. Ich utrzymywanie generuje koszty.
Pomysł PKP: zburzyć dworzec w Grudziądzu i zbudować nowy
PKP miały pomysł, aby budynek zrównać z ziemią i w jego miejscu postawić nowy, mniejszy. Na drodze temu pomysłowi stanął jednak Wojewódzki Konserwator Zabytków, który uznał, że jest to cenny architektonicznie obiekt i należy go wpisać do rejestru zabytków. Procedura jeszcze trwa, ale samo jej rozpoczęcie uniemożliwia zburzenie obiektu.
W tej sytuacji dworzec kolejowy można co najwyżej odnowić i dostosować do aktualnych potrzeb pasażerów oraz umiejscowienia w nim także innych funkcji.
PKP wyremontuje dworzec, a miasto pomoże go zagospodarować
Właśnie w sprawie wspólnego zagospodarowania budynku porozumienie podpisał prezydent Grudziądza oraz zarząd spółki PKP.
W myśl tej umowy PKP ma do 2023 roku zmodernizować dworzec kolejowy w Grudziądzu, wraz z terenem bezpośrednio sąsiadującym. Natomiast miasto zobowiązało się do zagospodarowania części powierzchni w odnowionym dworcu i pokrywania kosztów ich utrzymania.
- Na części powierzchni użytkowej znajdą się kasy i pomieszczenia do obsługi pasażerów dworca kolejowego oraz autobusowego obejmującego komunikację międzynarodową, międzymiastową i miejską - poinformował Maciej Glamowski.
Taki węzeł kolejowo-autobusowy ma pozwolić na szybkie przesiadki między różnymi środkami komunikacji.
Urządzimy tutaj wystawę lotniczą
Jakie są pomysły na zagospodarowanie pomieszczeń, których kolej nie będzie potrzebowała? W planach jest urządzenie w budynku wystawy nawiązującej do grudziądzkich tradycji lotniczych. Pod sufitem miałyby zawisnąć szybowce.
- Znajdzie się tu także przestrzeń dla dzieci i młodzieży do celów edukacyjnych. Na podróżujących i pasjonatów lotnictwa będzie czekała urokliwa kawiarenka na piętrze - zapowiada prezydent.
Wiele osób zaskoczonych było - ujawnionym przez „Pomorską” w marcu - pomysłem wpisania grudziądzkiego dworca kolejowego na listę obiektów zabytkowych. Bo nie jest to budynek bardzo stary, pochodzi z początku lat 60. XX w. Jednak w opinii Sambora Gawińskiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków, gmach ten jest świadectwem architektury swoich czasów, bo posiada wiele dobrze zachowanych elementów z okresu lat 60. są to m.in. posadzki i metalowa konstrukcja hali.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:
