https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka dworca PKP w Grudziądzu? Konserwator zabytków ani myśli się na nią zgadzać [zdjęcia]

Piotr Bilski
Daniel Dreyer
- Ten budynek to świadectwo tamtych czasów - mówi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. Właśnie rozpoczął procedurę wpisania grudziądzkiego dworca PKP do rejestru zabytków. Od kilku lat mówi się o tym, aby dworzec kolejowy w Grudziądzu zburzyć. I na jego miejscu postawić nowy, mniejszy i bardziej odpowiadający potrzebom pasażerów.
- Ten budynek to świadectwo tamtych czasów - mówi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. Właśnie rozpoczął procedurę wpisania grudziądzkiego dworca PKP do rejestru zabytków. Od kilku lat mówi się o tym, aby dworzec kolejowy w Grudziądzu zburzyć. I na jego miejscu postawić nowy, mniejszy i bardziej odpowiadający potrzebom pasażerów. Piotr Bilski
Od kilku lat mówi się o zburzeniu dworca kolejowego w Grudziądzu. I zbudowaniu nowego. Tymczasem wojewódzki konserwator zabytków właśnie rozpoczął procedurę wpisania tego budynku do rejestru zabytków.

- Ten budynek to świadectwo tamtych czasów - mówi Sambor Gawiński, wojewódzki konserwator zabytków. Właśnie rozpoczął procedurę wpisania grudziądzkiego dworca PKP do rejestru zabytków.

Od kilku lat mówi się o tym, aby dworzec kolejowy w Grudziądzu zburzyć. I na jego miejscu postawić nowy, mniejszy i bardziej odpowiadający potrzebom pasażerów.

Pomysł: dworzec modułowy

Plany takie mają PKP, które są właścicielem nieruchomości. W grudniu ubiegłego roku przeprowadzono konsultacje - warsztaty kreatywne dotyczące modernizacji grudziądzkiego dworca kolejowego. Warsztaty te prowadzili przedstawiciele PKP oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo przez nasze miasto przebiegać ma jedna ze „szprych” kolei dużych prędkości prowadząca do CPK.

Przedstawiciele kolei sugerowali wówczas, że na miejscu obecnego dworca kolejowego będzie można zbudować nowoczesny obiekt modułowy, dopasowany do potrzeb pasażerów.

Na przekór takim planom staje wojewódzki konserwator zabytków. Właśnie rozpoczął postępowanie administracyjne w sprawie wpisania budynku grudziądzkiego dworca kolejowego do rejestru zabytków.

- Ten dworzec to wspaniały przykład powojennego modernizmu. Były to niesłychanie trudne czasy, kiedy budowniczowie mieli do dyspozycji ograniczone możliwości i środki. Budynek dworca świadczy o ich ówczesnych możliwościach i jest świadectwem kreacji architektonicznej dostosowanej do potrzeb podróżnych: z wielkim holem, restauracją, antresolą. Projekt został przygotowany z naprawdę dużym rozmysłem, analizą funkcji, które miał spełniać - mówi Sambor Gawiński.

- W dodatku budynek dworca w około 90 proc. wciąż jest autentyczny, bo kolej przez lata go nie zmieniała - podkreśla wojewódzki konserwator zabytków. I wylicza np. oryginalne drzwi otwierane wahadłowo, płytki, oryginalną tablicę na rozkłady jazdy stojącą tuż przy kasach.

Lepiej wyremontować

Gmach obecnego dworca kolejowego powstał w latach 1960-63. Budynek zaprojektowali Zbigniew Czekanowicz i Konrad Kubiński z Gdańska.

Budynek obecnego dworca PKP powstał na miejscu neogotyckiego budynku dworcowego, który został zbudowany w latach 1903-04 i zniszczony podczas II wojny światowej.

- Nie popełniajmy tego samego błędu, który popełniono podejmując decyzję o zburzeniu dawnego dworca - dodaje Gawiński.

600 osób podpisało petycję w sprawie remontu dworca PKP w Grudziądzu [zdjęcia, wideo]

A skoro konserwator zabytków wszczyna procedurę wpisania dworca do rejestru zabytków, to może wyłoży pieniądze na remont budynku?

- Niestety, takich możliwości nie ma. Jesteśmy instytucją państwową, podobnie jak PKP. Liczę, że walory tego obiektu zostaną dostrzeżone na kolei i środki potrzebne na budowę nowego dworca, zostaną przeznaczone na remont obecnego. Pod naszymi wskazówkami - odpowiada Gawiński.

Jak mówi konserwator zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wpisania dworca do rejestru zabytków, zatrzymuje wszelkie prace, które mogłyby działać na szkodę zabytkowych walorów obiektu. O jego zburzeniu nie ma więc mowy.

Decyzji o wpisie tego obiektu do rejestru zabytków spodziewać się należy za około 3 miesiące. Później właściciel będzie mógł się od niej odwołać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Komentarze 69

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grudziądzanin

dla podróżnego najważniejsze jest to aby na dworcu PKP była toaleta ,aby można coś ciepłego zjeść i aby można coś kupić do czytania a w Grudziądzu co jest? WC zamknięte, Baru nie ma a jest tylko kiosk. ŻENADA....

G
Gość
26 marca, 11:47, Kuba:

Niech konserwator robi z tego zabytek czy ten człowiek wogóle myśli logicznie nie powinien wogóle się nad tym zastanawiać i rozebrać ale co tam u tego niemądrego człowieka Grudziądz się nie liczy co to jest za popapraniec że nie wydał zgody dla mnie ten człowiek jest niereformowalny on ma pomagać ludziom taką ma pracę, ajak nie odpowiada do do łopaty wtedy pozna prawdziwą pracę

Hehe, mam nadzieję że trol. Jeżeli tak to skuteczny i dlatego odpowiadam:)

Na jakiej podstawie konserwator zabytków ma pomagać ludziom? On jest od ochrony Zabytków! Nie wszystko, co ma bogate zdobienia jest zabytkiem i nie wszystko, co ma proste formy jest bezużytecznym klocem. Większość takich dworców jest po prostu strasznie zaniedbana przez lata, m. in. przez PKP PLK. Funkcjonalnie są to świetne, funkcjonalne obiekty, patrz np. Olsztyn Gl

M
Maciek

Ludzie myślą, że zabytek to jest co najwyżej fara św. Mikołaja, a najlepiej Wawel albo ratusz w Toruniu czy Krzywa Wieża w Pizie. A i tak nie wiedzą dlaczego. Edukacja u nas leży od dawna. Dzieciaki ze szkół są wożone po kraju, nauczyciele pokazują im różne obiekty, ale nie umieją wiele wytłumaczyć poza tym, że "Słowacki wielkim poetą był", a młodzież ma co innego w głowach, niż jakieś zwiedzanie. A jak jeździ za granicę z rodzicami, to też ma inne zajęcia, niż się cokolwiek dowiedzieć. Kultura u nas to jest Zenek, i wcale nie od niedawna. Kurskiego też ktoś nie wychował. I potem mamy takie komentarze, jakich tu większość. A zburzcie! Postawcie blaszak. Byle wam było wygodniej. W blaszaku też kupicie bilety i hamburgera na drogę, a obok postawcie se toi-toia i napiszcie na nim Grudziądz, a najlepiej Grudziondz G(ł)ówny. Dobrze powiedział jeden konserwator zabytków, że gdyby ludzie w Polsce mieli fotografie świętych, to by się nawet ołtarz Wita Stwosza w Krakowie nie ostał.

R
Roman
25 marca, 17:44, Kir:

Grudziądzanie mażą o nowym dworcu. Facet może jeszcze szpital wpiszesz do rejestru zabytkòw.

Mażą to się dzieci kupą

G
Gość

ZABYTKIEM TO JEST TU konserwator z torunia powinien zajmowac sie szambami w rejonie

G
Gość

Co za idiotyczny pomysł Grudziądz bankrut i to z woli PiS jest powiedzenie JEŻELI NIECHCECIE PiS-U TO NIE DOSTANIECIE PIENIĘDZY!!!!po II W.Ś rosyjscy żołnierze też mówili MY WAS NIE UBIJU WY SAMY ZDECHNIECIE JAK SOBAKI!!!!!!!!!

K
Kuba

Niech konserwator robi z tego zabytek czy ten człowiek wogóle myśli logicznie nie powinien wogóle się nad tym zastanawiać i rozebrać ale co tam u tego niemądrego człowieka Grudziądz się nie liczy co to jest za popapraniec że nie wydał zgody dla mnie ten człowiek jest niereformowalny on ma pomagać ludziom taką ma pracę, ajak nie odpowiada do do łopaty wtedy pozna prawdziwą pracę

b
biedo-Grudziadz!

Co to za zlopek.!!! Przyjedz i zobacz !! Taki dworzec ze az strach sie poruszać po nim wyjdź zza tego biurka i zobacz. KASY NIE DOSTANIESZ ???? WIEC NIE PODPISZESZ ZGODY ???? MIESZKANIEC,....

l
lili

Chyba robicie sobie jaja. Jaki to zabytek. Może komunistyczny. Ten naprawdę stary z cegły rozebrano bez mrugnięcia okiem i bez zgody konserwatora. Inne miasta odnowiły te stare zabytkowe dworce kolejowe. Bardzo ładnie wyglądają.

p
poinformowany

Podobno to decyzja wojewody, w województwie musi być jeden dworzec zachowany w oryginale relikt PRL i akurat trafiło na Grudziądz. Będą się zjeżdżać wycieczki szkolne, emeryckie itp. z całego województwa. Na dole ma być stworzone Wojewódzkie Muzeum Polski Ludowej ;-)

T
Treler

Nie ruszajcie całego miasta bo to świadectwo tamtych czasów z malinowskim glamowskim i szymanskim na czele. Aż śmierdzi komuną. Niech zostanie smród brud i ubóstwo.

K
Kir

Grudziądzanie mażą o nowym dworcu. Facet może jeszcze szpital wpiszesz do rejestru zabytkòw.

G
Gość

Jak da kasę to niech sam wyremontuje ten [wulgaryzm] zabytek

D
Dawid

Najlepiej storpedować plany i się zawinąć bo to nie jego kasa. Kolejny urzędowy dziwak co z nudów innym życie zatruwa

L
Lilka
25 marca, 13:35, Lilka:

Czy my nie mamy swojego konserwatora to on powinien zdecydować a nie jakiś ćwok z województwa niech rządzi u siebie w mieście zresztą Grudziądz zawsze był na szarym końcu i z decyzjami i z podziałem kasy też

25 marca, 14:02, Marcin:

Podziękuj tym co żądzą.Sami zakłamani POwcy.A jak trwoga to ma państwo ratować.Szpital też do bankructwa doprowadzili i całe miasto padło.Wszystko w rękach obcego kapitału.

Nie byłam wcale głosować a co do rządów to też nie jestem zachwycona

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska