Oferentów poznamy 5 marca - wtedy bowiem mija termin składania propozycji. Zwycięzca przetargu będzie mieć pół roku na opracowanie projektu i następnie rok na ukończenie prac. Jeśli uda się rozstrzygnąć konkurs, roboty ruszą jesienią i zakończą się we wrześniu 2014 r. - Szacowana kwota zadania to 2 mln zł, z czego 60 proc. to dotacja z budżetu państwa - mówi Aleksandra Dąbek z PKP SA.
Czytaj także: Ładne dworce? Na razie nie w Toruniu
W planach jest gruntowna modernizacja budynku i jego otoczenia. Wymiany doczeka się konstrukcja dachu i jego pokrycie. Remont przejdzie elewacja (malowanie, renowacja ceramicznego cokołu, a także wymiana tynków), która zostanie zabezpieczona przed graffiti i podświetlona. Plac przed stacją zyska nową nawierzchnię. Zaplanowano tam też miejsca dla aut. Obiekt i jego otoczenie będą monitorowane.
Zmieni się też wnętrze dworca. Zaraz przy wejściu stanie bankomat. W miejscu obecnych kas zaplanowano toaletę dla niepełnosprawnych z pokojem dla rodziców, w którym będzie można skorzystać z przewijaka. Trzy okienka z biletami znajdą się w miejscu obecnego kiosku i punktu gastronomicznego. Na parterze zaplanowano trzy pomieszczenia pod działalność komercyjną. Niepełnosprawni będą mieć do dyspozycji specjalne podjazdy i platformę. Na perony będą prowadzić ruchome schody. W trakcie przebudowy stacja będzie obsługiwać pasażerów. Powstanie tymczasowy obiekt z poczekalnią, toaletami i kasami.
W drugim kwartale Miejski Zakład Komunikacji zamierza ogłosić przetarg na projekt i budowę węzła przesiadkowego przy dworcu Toruń Miasto. Skorzystamy z niego na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2015 r. W ramach zadania przewidziano remont pl. 18 Stycznia, który zostanie połączony pasażem z pl. Pokoju Toruńskiego, a także modernizację przystanków tramwajowych na ul. Traugutta i połączenie ich prowadzącą na dworzec kładką dla pieszych, na którą dostaniemy się schodami i windami.
