Firma, która wygra przetarg będzie miała do wykonania inwestycję w formule "Projektuj i buduj", co oznacza że będzie musiała wykonać projekt budowalny wraz z całą dokumentacją i pozwoleniami, a następnie zająć się realizacją przebudowy. Jak informuje prezydent Maciej Glamowski, inwestor czyli PKP S.A. posiada gotowy program funkcjonalno-użytkowy, który jest podstawą właśnie dla dalszych prac zarówno projektowych jak i budowlanych.
"Cieszę się, że dworzec zostanie przebudowany" - czytamy słowa Macieja Glamowskiego, prezydenta Grudziądza w komunikacie przesłanym do mediów. "Obiekt ten wymaga pilnego remontu, a to pierwszy krok w kierunku poprawy skomunikowania kolejowego naszego miasta".
Tu będzie miała siedzibę Fundacja "Lotniczy Grudziądz"
W ramach zamówienia przewiduje się przebudowę z częściową zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku o dwóch kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. I tak w poszczególnych częściach będą się znajdowały m.in.:
- kondygnacja podziemna: niezbędne pomieszczenia techniczne i gospodarcze, magazyny, garaż dla samochodów osobowych i rowerów, tunel stanowiący dojście do peronów i ul. Łąkowej, komunikacja pionowa,
- kondygnacja parteru: strefa holu wejściowego wraz z pomieszczeniami ją obsługującymi (w tym: poczekalnia, kasy, sanitariaty), pomieszczenie usługowe zmiennego przeznaczenia z zapleczem (handel lub gastronomia), Posterunek Straży Ochrony Kolei, pom. ochrony, komunikacja pionowa,
- kondygnacja piętra: pomieszczenia Fundacji Lotniczy Grudziądz (w tym: biura, drukarnia, księgarnia), sala konferencyjna, modelarnia, przestrzeń ekspozycyjna, punkt przyjęć interesantów komendy policji, kawiarnia z zapleczem, sanitariaty, komunikacja pionowa, pomieszczenia administracyjne,
Po modernizacji na dworcu PKP w Grudziądzu nie będzie już marketu "Biedronka", który jest czynny we wszystkie niedziele. Teraz, zgodnie z przepisami, może być otwarty, ponieważ mieści się na dworcu. Po remoncie zakupy będzie można zrobić w mniejszych sklepikach dworcowych.
Przewiduje się, że w obiekcie będzie przebywać maksymalnie 200 użytkowników i maksymalnie 30 pracowników obsługi. Budynek powinien być przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Budynek będzie służył celom obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego oraz dodatkowo pełnił funkcje usługowe i pomocnicze w tym:
- usług handlu lub gastronomii,
- przestrzeni wystawienniczej,
- siedziby fundacji
.
Szacunkowa wartość całego przedsięwzięcia to ok. 63 mln zł. Termin realizacji inwestycji to 87 tygodni od momentu podpisania umowy z wykonawcą.
Nad pracami będzie miał też nadzór konserwator zabytków
Dworzec w Grudziądzu wzniesiono w latach 1960 -1962 według projektu architekta Zbigniewa Czekanowskiego z Biura Projektów Budownictwa Komunikacyjnego w Gdańsku przy współpracy konstruktora inżyniera Konrada Kubińskiego i architekta Bernarda Cofty - w zakresie projektu wnętrz. Oficjalne oddanie obiektu do użytku nastąpiło w 1965 roku, w związku z jubileuszowymi obchodami 900-lecia Grudziądza. Dwa lata temu decyzją Kujawsko - Pomorskiego Konserwatora Zabytków obiekt został wpisany na listę zabytków powojennego modernizmu. W związku z tym, na prowadzenie robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, prac konserwatorskich oraz innych działań wewnątrz i na zewnątrz budynku wykonawca każdorazowo musi uzyskać pozwolenie właściwego organu ochrony zabytków.
Przebudowa dworca PKP wpisuje się w plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, zakładające, że przez Grudziądz będzie przechodzić jedna ze szprych kolei dużych prędkości, łączących stolicę Polski z Trójmiastem. Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza wyjaśnia: - Przygotowana wizualizacja obiektu oraz planu zagospodarowania przestrzennego terenu to efekt współpracy naszego samorządu z PKP S.A., przy uwzględnieniu wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Ponadto od strony wschodniej gmina - miasto Grudziądz planuję realizację dworca autobusowego. Planowany dworzec autobusowy wraz z istniejącym dworcem PKP, stacją PKP Grudziądz oraz infrastrukturą: drogową, autobusową i tramwajową w ulicy Dworcowej stworzą docelowo tzw. dworzec intermodalny – integrujący wszystkie dostępne środki komunikacji.
Jak po modernizacji wyglądać ma dworzec kolejowy w Grudziądzu zobacz na wizualizacjach PKP:
Dworzec w Grudziądzu będzie wreszcie "perełką"? PKP ogłosiło...
Archiwalne zdjęcia dworca PKP w Grudziądzu zobacz w galerii poniżej:
Dworzec w Grudziądzu wpisany do rejestru zabytków Województw...
