https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec w Grudziądzu szpeci. Nowy nie jest pewny

(DXC)
Grudziądzki dworzec główny został zbudowany w latach 60. Słabo prezentuje się zarówno w środku, jak i z zewnątrz
Grudziądzki dworzec główny został zbudowany w latach 60. Słabo prezentuje się zarówno w środku, jak i z zewnątrz Piotr Bilski
W PKP wciąż nie podjęto ostatecznej decyzji czy w Grudziądzu postawić nowy budynek. A liczą na to pasażerowie i samorządowcy

Polskie Koleje Państwowe przygotowują się do modernizacji wielu dworców w całym kraju. Realizując te remonty będą sięgać po pieniądze z Unii Europejskiej.

W Grudziądzu od wielu miesięcy mówi się o tym, że nasz dworzec nie będzie remontowany, ale zburzony i w jego miejsce postawiony nowy: mniejszy, ładniejszy, bardziej funkcjonalny. Inwestycja jest w ogóle realna?

Decyzja nie zapadła

- Dworzec w Grudziądzu jest na naszej liście inwestycyjnej - przyznaje Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP S.A.

To jednak nie oznacza, że inwestycja będzie realizowana. Niepewny jest także jej zakres: modernizacja czy postawienie nowego budynku? - Ostatecznie decyzje dotyczące grudziądzkiego dworca jeszcze nie zapadły. W ciągu trzech miesięcy będziemy mogli więcej powiedzieć w tej sprawie - dodaje Maciej Bułtowicz.

Zarządy się zmieniają

Włodarze Grudziądza czekają na ostateczną decyzję władz PKP i zapewniają, że lobbują tam na rzecz budowy nowego dworca.

- Przedstawiciele samorządu spotykali się władzami PKP i zamierzają nadal czynić starania o budowę nowego dworca w naszym mieście. Niestety, pojawiają się problemy z decyzyjnością w PKP wynikające w naszej ocenie m.in. ze zmian kadrowych na szczeblu zarządu - twierdzi Magda Jaworska-Nizioł, rzeczniczka prasowa urzędu miejskiego.

- Budowa nowego dworca jest potrzebna, ale musi korzystać z niego więcej pasażerów. A to wymaga m.in. modernizacji linii kolejowych - twierdzi Wiesław Żurawski, były radny sejmiku i miłośnik kolei.

- Dostrzegamy potrzebę budowy dworca w Grudziądzu. Liczymy, że spółce PKP , przy zaangażowaniu władz Grudziądza, uda się to przedsięwzięcie zrealizować ze środków własnych PKP lub sięgając po środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - podkreśla Rafał Pietrucień z urzędu marszałkowskiego.

Jest plan na cały teren

Nowy dworzec PKP ściśle zazębia się z przygotowywaną przez miasto unijną inwestycją polegającą na urządzeniu na ulicy Dworcowej węzła przesiadkowego obsługującego m.in. linie komunikacyjne: miejskie, podmiejskie i międzynarodowe. Projekt tego węzła powstaje właśnie w ramach szerszego zadania: budowa niskoemisyjnego transportu.

Bez nowego dworca PKP, miejski węzeł może stracić rację bytu? -Liczymy, że nowy dworzec powstanie. Jego koncepcja jest uzgodniona zarówno z PKP, jak i z urzędem marszałkowskim - zapewnia wiceprezydent Marek Sikora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 03.07.2017 o 17:32, Mieszkaniec napisał:

Panie Malinowski przyjedź Pan zobaczyć na osiedle na dworzec ile masz meneli aż wstyd

M
Mieszkaniec
Panie Malinowski przyjedź Pan zobaczyć na osiedle na dworzec ile masz meneli aż wstyd
G
Gość

Pasażer załatwi toaletę w pociągu, to ''podrzutki'' :)  z turystycznych miast smrodzą i doją gdzie się da.

 

ps znowu przywieźli pod dworzec nadbałtyckich ''turystów'' znowu osiedle Wyzwolenia przyjęło ich na zielone posłanie pod niebiański chach.

G
Gość
I wy wierzycie w takie kłamstwa i mydlenie oczu. Opamiętania trochę ludzie. Ta ruina będzie straszyła do końca świata. Tu nigdy nic się nie zmieni. Nawet toalet już nie ma, ludzie robią pod płotem i w przejściu podziemnym. Smród syf kiła i mogiła
r
ruda
W dniu 13.04.2017 o 02:51, korzystam napisał:

SARKAZM. Dworzec jest potrzebny i wokół niego uporządkowane ulice z komunikacją miejską.

 

Oczywiście, że nowy dworzec jest potrzebny miastu. Wtedy można by się zająć robieniem porządków na ulicach wokół niego. A zresztą co tu gadać. Każdy dworzec jest wizytówką swojego miasta.

k
korzystam

SARKAZM.

 

Dworzec jest potrzebny i wokół niego uporządkowane ulice z komunikacją miejską.

 

G
Grzegorz
Po co dworzec kolejowy w Grudziądzu? Aby dojechać do Mniszka czy Konojad to wystarczy jeden peron a na nim automat do biletów. Przecież Grudziądz jest już wystarczająco odcięty od reszty Polski i nie jest potrzebna infrastruktura typu dworzec kolejowy. A.do Torunia na wycieczkę nasze babcie pójdą z pielgrzymką
k
kk

Maliniak z chęcią to sprzeda, albo zorganizuje nowe ruiny. Tablice Grudziądz zdjąć i powiesić Biedronka Centralna.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska