Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskusję w bydgoskim ratuszu zdominował projekt budżetu

(ast)
i Roman Jasiakiewicz oraz sygnatariusze paktu tuż po jego podpisaniu.
i Roman Jasiakiewicz oraz sygnatariusze paktu tuż po jego podpisaniu. Andrzej muszyński
Kiedy większość bydgoszczan będzie odpoczywać po świętach i przygotowywać się do sylwestrowej zabawy, radni będą głosować budżet na przyszły rok.

Głosowanie najważniejszej miejskiej uchwały, czyli budżetu na 2012 rok, zaplanowano na 29 grudnia. Do 14 grudnia, godziny 12, radni mają czas na zgłaszanie wniosków i poprawek do przyszłorocznego budżetu. Najpierw trafią do szefa Rady Miasta, a później do prezydenta.

Ryby głosu nie mają

Wczoraj poznaliśmy już część wniosków, które zgłosiły poszczególne komisje. Komisja edukacji chce budowy klimatyzacji w Pałacu Młodzieży, sali widowiskowej w MDK nr 5 i oświetlenia bydgoskich ulic. Komisja kultury proponuje m.in., by o 1 mln zł zwiększyć pulę na konkursy z dziedziny kultury i stypendia, przedłużenie miejskiej komunikacji do Ostromecka, sfinansowanie Roku Wyczółkowskiego (kosztem festiwalu Art Pop), zakup wyposażenia dla Miejskiego Centrum Kultury i Ostromecka (kosztem budowy akwarium i terrarium dla zoo w Myślęcinku).

Przeczytaj także: Bydgoszcz. Poznamy budżet na 2012 rok

Nowością jest pula 10 mln zł, jaką prezydent Rafał Bruski dał do dyspozycji radnym. To oni zdecydują, na co wydać te pieniądze. - Wiem, że to nie będzie łatwa decyzja, ale namawiam do kompromisu. Wolałbym jednak, żeby te pieniądze trafiły na inwestycje, a nie na bieżącą konsumpcję - mówił prezydent do radnych.
Tymczasem Piotr Tomaszewski, skarbnik miasta apelował do radnych, żeby przy pracach nad budżetem nie kierowali się negatywnymi emocjami. - Liczby nie znoszą emocji, tylko muszą się zgadzać - stwierdził. - Pamiętajcie państwo, że zwiększając wydatki, jednocześnie musimy podnieść dochody.

Jak mówił po raz kolejny skarbnik, w budżecie 2012 roku będziemy nadal ograniczać wydatki bieżące. To skutek ostrzeżenia agencji ratingowej Fitch, która zagroziła nam obniżeniem ratingu.

W przyszłym roku miasto zakłada, że dochody bieżące będą o wiele szybciej rosły niż wydatki. Te pierwsze o ponad 5 procent, drugie zaś ponad 2. Większe dochody mają być możliwe m.in. dzięki podwyżkom. Przypomnijmy, że w 2012 roku więcej zapłacimy m.in. za bilety komunikacji miejskiej, parkowanie w płatnej strefie czy zajęcia pasa drogowego.

Więcej na kulturę

Wczoraj w sali sesyjnej

Znalazł się w nim m.in. zapis, że bydgoskie władze zobowiązują się do zagwarantowania stałego wzrostu środków na kulturę, nie mniej niż milion złotych w każdym roku, począwszy od 2012 do 2015 roku. - To ważna deklaracja, bo większość polskich miast tnie teraz wydatki na kulturę - zwrócił uwagę Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego. Dodał, że kultura może zmienić Bydgoszcz na lepsze.

Rafał Bruski powtórzył zaś zdanie sprzed niespełna roku, gdy jako właśnie zaprzysiężony prezydent mówił, że o kształcie kultury powinni decydować ludzie kultury, a nie urzędnicy. - Naszym zadaniem jest teraz wypełnić pakt żywą treścią - powiedział Bruski. Prezydent ma powołać zespoły robocze, które przygotują tzw. masterplan kulturalny dla Bydgoszczy.

Wczoraj podpisany pakt dla kultury istnieje w 3 egzemplarzach. Jeden zostanie w bydgoskim ratuszu, drugi trafi do obywatelskiej rady do spraw kultury, trzeci do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Wiadomości z Bydgoszczy

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska