Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur Narodowego Funduszu Zdrowia w Radio PiK: Profilaktyka raka szyjki macicy

Joanna Jankowiak
Joanna Jankowiak
Wśród głównych powodów rozwoju raka szyjki macicy wskazuje się przenoszone drogą płciową zakażenie wirusem HPV. Najczęściej do zakażenia nim dochodzi podczas obcowania płciowego. Dlatego jednymi z czynników zwiększających ryzyko jest wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częsta zmiana partnerów seksualnych.Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa także wieloletnie stosowanie leków antykoncepcyjnych, dieta uboga w antyoksydanty, zakażenie HIV i nieleczone stany zapalne pochwy spowodowane przez chlamydię, kiłę czy rzeżączkę.
Wśród głównych powodów rozwoju raka szyjki macicy wskazuje się przenoszone drogą płciową zakażenie wirusem HPV. Najczęściej do zakażenia nim dochodzi podczas obcowania płciowego. Dlatego jednymi z czynników zwiększających ryzyko jest wczesne rozpoczęcie życia seksualnego oraz częsta zmiana partnerów seksualnych.Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa także wieloletnie stosowanie leków antykoncepcyjnych, dieta uboga w antyoksydanty, zakażenie HIV i nieleczone stany zapalne pochwy spowodowane przez chlamydię, kiłę czy rzeżączkę. istock
Początkowo nie daje żadnych objawów. Uaktywniając się nawet po upływie 13 lat od momentu pojawiania się czynnika inicjującego. Polska zajmuje niechlubnie wysokie miejsce w Europie, jeśli chodzi o śmiertelność przypadków raka szyjki macicy. Połowa z pań umiera w ciągu pięciu lat od zachorowania. Winna jest mała świadomość znaczenia badań profilaktycznych.

Dlatego właśnie najbliższe spotkanie w ramach dyżuru Narodowego Funduszu Zdrowia w Radiu PiK poświęcone zostanie w całości profilaktyce raka szyjki macicy. Do rozmowy z redaktor Ewą Kurzawą zaproszeni zostali: dr n. med. Józef Dziedzic, ginekolog i położnik z Centrum Onkologii, położna oraz Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

Profilaktyczna współpraca

O tym, że profilaktyka nowotworu szyjki macicy to temat ważny, nie trzeba nas przekonywać. NFZ od wielu lat oferuje beneficjentkom programy profilaktyczne – podkreśla Barbara Nawrocka, rzecznik NFZ. – Na wsparcie liczyć można na poszczególnych etapach realizacji programu: ogólnym (cytologia), diagnostycznym i pogłębionej diagnostyki – zaznacza Pani Rzecznik.

Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż poszukuje jednak coraz to nowszych form zwiększania świadomości dotyczącej raka szyjki macicy. Stąd pomysł na współpracę z Organizacją Kwiat Kobiecości. Ta ogólnopolska inicjatywa połączyła wiele kobiet, które walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy. – Organizacja ma swoje emisariuszki w całej Polsce, prowadzi wiele akcji edukacyjnych oraz kampanii społecznych. Idealnie wpasowuje się to w cele, jakie stawiamy sobie jako instytucja - zaznacza Barbara Nawrocka.

Dokładnie tak jest – potwierdza Joanna Kaczmarczyk z Organizacji Kwiat Kobiet, dietetyk i diagnosta laboratoryjny. – Kiedy Pani Rzecznik Prasowy NFZ skontaktowała się ze mną z pytaniami odnośnie fundacji, nie mogłyśmy wręcz przerwać rozmowy – wspomina. – Od słowa do słowa okazało się, że poza wspólnymi dążeniami, mamy także podobne spojrzenie na problem działań w ramach profilaktyki i edukacji w chorobach nowotworowych narządów rodnych – dodaje Kaczmarczyk.

Perspektywa Kwiatu Kobiecości

Nawiązana relacja zdaje się zapowiadać owocną współpracę. Ciekawych, czy poglądy NFZ i Kwiatu Kobiecości jest faktycznie spójna, zapraszamy do zapoznania się z poniższym wywiadem z Panią Joanną. Natomiast o spojrzeniu NFZ na profilaktykę raka szyjki macicy będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej podczas piątkowej audycji. Przypominamy:

Najbliższy DYŻUR EKSPERTA w Radio PiK
TEMAT: Profilaktyka raka szyjki macicy
TERMIN: 31.01.2020 r., godz. 12:10
CZĘSTOTLIWOŚCI: FM 100,1 MHz | Włocławek 100,3 MHz | Brodnica 106,9 MHz | DAB+ kanał 11A
LINIA dla SŁUCHACZY: 52/345-50-90

Rozmowa z Joanną Kaczmarczyk z Organizacji Kwiat Kobiecości, dietetykiem, diagnostą laboratoryjnym

Rak szyjki macicy jest tylko jednym z nowotworów dotykających kobiety. Dlaczego na ten rodzaj raka zwracacie szczególną uwagę?

– Problem ten dotyczy ogromnej populacji kobiet i dotyka tak naprawdę każdej z nas. Dodatkowo rak szyjki macicy (RSM) jest nowotworem prawie w 100 proc. wyleczalnym, jeśli zostanie zdiagnozowany we wczesnej fazie. Jak pokazują jednak statystyki, w Polsce tę chorobę wykrywa się u 2000 pacjentek a umiera na nią pięć kobiet dziennie. Zatem nie ma co zaklinać rzeczywistości i udawać, że to nie mój problem.

A może jednak nie mój? Jak się o tym przekonać?

– Pewności, że nie jesteśmy chore nie możemy mieć nigdy. Dlatego badania profilaktyczne to wręcz nasz kobiecy obowiązek. W kontekście RSM pamiętajmy przede wszystkim o corocznym badaniu cytologicznym. Dodatkowo należy wykonywać badanie USG dopochwowe narządów rodnych. W przypadku pań, u których w rodzinie wystąpiły w przeszłości nowotwory szyjki macicy, jajnika czy piersi, warto rozszerzyć diagnostykę o badania genetyczne w kierunku mutacji genów BRCA1, BRCA2, markerów nowotworowych.

Czyli profilaktyka w gabinecie lekarskim. Czy poza tym na coś jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

– Są też dostępne inne narzędzia, jak kontrola poziomów: arsenu, selenu i kadmu. W szczególności, jak twierdzi prof. Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Szczecińskiego, wzrost poziomu arsenu może korelować z powstawaniem chorób nowotworowych narządów rodnych. Poziomy wspomnianych pierwiastków z kolei można regulować dietą, co jest dla mnie, jako dietetyka, szczególnie ważne. Nie od dziś wiadomo, ze ruch i odpowiednie żywienie są podstawą zdrowia. W szczególności w warzywach znajdziemy mnóstwo antykancerogennych substancji jak aliacyna, kwercytyna i bateria innych przeciwutleniaczy. Zatem czosnek, cebula, kapusta, brukselka, fasolka i cała masa innych warzyw, to wspaniałe i naturalne narzędzia przeciwdziałania chorobom nowotworowym. Można zatem powiedzieć, że w dużym stopniu profilaktyka jest w naszych rękach.

Jak w przypadku każdej intymnej dolegliwości, wokół choroby tej wyrosło wiele mitów, które czynią ja wstydliwą. Jakie przekonanie uważa Pani za najbardziej krzywdzące?

– Ostatnio przeczytałam wyniki badań społecznych, które mnie zaniepokoiły. Wynikało z nich, że niektóre kobiety nie poddają się dopochwowemu USG, ponieważ ich partnerzy są temu przeciwni. Mimo, iż mamy XXI wiek, żyjemy w dobie ogromnego rozwoju medycyny i technologii. Panowie nadal uważają, że to badanie nie jest potrzebne, a w pewnym sensie nawet zakazane.
Nie chcę tego komentować, tylko wraz z Kwiatem Kobiecości, zwrócić się z apelem do mężczyzn o wsparcie swoich pań i zachęcanie ich do wykonania tego badania. Ono jest naprawdę konieczne i niejednokrotnie ratuje im życie.

Dlaczego powstała Organizacja Kwiat Kobiecości? Czym się zajmujecie?

– Inicjatorka naszej Organizacji, Ida Karpińska, postawiła sobie za cel uświadamianie Polek o zagrożeniu chorobą, ale i możliwościach walki i przeciwdziałaniu jej. Ten cel łączy nas wszystkie do dziś. Organizujemy głównie kampanie profilaktyczno-edukacyjne, dotyczące chorób nowotworowych narządów kobiecych. Mogę wśród nich wymienić chociażby akcje pn.: Piękna, bo zdrowa czy Diagnostyka jajnika. Nasze działania mają charakter centralny – uczestniczą w nich ludzie mediów. Swoje kampanie kierujemy jednak nie tylko do kobiet, lecz również do mężczyzn, Wyniki wcześniej przeze mnie wspomnianych badań społecznych pokazują, że wsparcie panów jest ważne. Dlatego angażujemy aktorów, dziennikarzy, którzy w wywiadach w prasie, na portalach społecznościowych wyraźnie sugerują, że należy wspierać i zachęcać kobiety do badań.
Jednak KK działa również lokalnie, dzięki zaangażowaniu wolontariuszek.

Jak to wygląda w naszym województwie?

– Przede wszystkim organizujemy spotkania z młodzieżą, podczas których poruszmy tematykę profilaktyki. Robimy też maratony Zumby, które zainicjował z nami Klub Lejdis Zdrowie i Wdzięk w Inowrocławiu, pn.: „Ciesz się Zumbą, chroń przed rakiem”. Łączymy tam aktywność ruchową z treścią profilaktyczno-edukacyjną.
Dodatkowo co roku, w okresie przedświątecznym, jeździmy do oddziałów ginekologii onkologicznej w Bydgoszczy i w Toruniu, zawożąc Mikołajkowe upominki dla przebywających tam pacjentek. Są to bardzo piękne chwile, kiedy zdrowe kobiety dedykują swój prywatny czas zupełnie obcym, chorym osobom, przytulając je i dodając siły do dalszej ciężkiej i często nierównej walki. Zaznaczę, że jest to działalność typowo wolontaryjna. Oczywiście w każdym regionie na co dzień pełni dyżur koordynator KK , do którego można dzwonić i pytać o tematykę raka szyjki macicy, szukać wsparcia. Dane kontaktowe można znaleźć na stronie KK.

Jak to się stało, że wraz z Kujawsko-Pomorskim Oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy zdecydowaliście się o wspólne działania?

– Odezwała się do mnie kolejna wspaniała kobieta, którą mogłam poznać dzięki działalności w KK, pani Rzecznik Prasowy NFZ Barbara Nawrocka. Zadzwoniła ona do mnie w sprawie działań Organizacji - i od słowa do słowa okazało się, że mamy wspólne cele i spojrzenie na problem działań w ramach profilaktyki i edukacji w chorobach nowotworowych narządów rodnych.

Jakie są plany na tę współpracę?

– Będziemy wspierać się w działaniach i wspólnie organizować akcje rozszerzające wiedzę i świadomość na temat profilaktyki chorób nowotworowych. Powtórzę za KK „Mamy głowy pełne pomysłów!! Marzy nam się Polska, w której rak szyjki macicy i rak jajników nie zabijają kobiet. Dążymy do tego, by każda Polka wiedziała jakie badania wykonać , żeby uniknąć ciężkiego zachorowania”. Tak określiłabym w skrócie nasze play na współpracę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska