Działalność nierejestrowana jak firma na próbę. Ile można zarobić? Limit przychodu w 2021 roku

Agata Wodzień
Agata Wodzień
Szyte w domu torebki, maskotki czy ubranka mogą stać się źródłem dochodów. Zanim założymy firmę, pomysł można przetestować w formie działalności nierejestrowanej.
Szyte w domu torebki, maskotki czy ubranka mogą stać się źródłem dochodów. Zanim założymy firmę, pomysł można przetestować w formie działalności nierejestrowanej. Agata Wodzień-Nowak
Nowa odkryta pasja, chęć zmian albo sytuacja życiowa, która skłania do szukania nowych źródeł dochodów - powody, które sprawiają, że szukamy możliwości sprzedaży czy świadczenia usług może być co najmniej kilka. Czy od razu musimy zakładać firmę, aby nasze działania były legalne? Nie. Od 2018 roku możliwa jest działalność nierejestrowana. Forma, którą wielu początkujących może wykorzystać jako sprawdzian dla swojego pomysłu na biznes.

Działalność nierejestrowana w województwie kujawsko-pomorskim

Swoistym testem dla nowych pomysłów i zalegalizowaniem prowadzenia dotychczasowych małych biznesów może być właśnie działalność nierejestrowana. Jest możliwa od końca kwietnia 2018 roku. To jedno z rozwiązań Konstytucji Biznesu, które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po pierwszym roku (8 miesiącach 2018 r.) 558 podatników z Kujawsko-Pomorskiego (w tym po stronie małżonka), wskazało 431 862 zł kwoty przychodów, 227 633 zł kwoty kosztów.

W 2019 roku było to już 1 057 podatników z regionu (w tym po stronie małżonka), 3 109 138 zł wyniosła podana w PIT-ach kwota przychodów, 1 463 247 zł kwota kosztów, wynika z danych posiadanych przez Izbę Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. [Przychody osiągane z działalności nierejestrowanej (dane z formularzy PIT-36 w temacie: „Działalność nierejestrowana, określona w art. 20 ust. 1ba ustawy”)].

Działalność nierejestrowana. Twoje umiejętności mogą na ciebie zarabiać. Legalnie

Monika szyje ubranka dla dzieci. Nie chciała masowej produkcji, więc na urlopie macierzyńskim pożyczyła od mamy maszynę do szycia. Powstały bluzeczki, śpioszki, spodenki, narzuty. Są piękne i funkcjonalne, znajomi młodej mamy zachwycają się i namawiają, by dziewczyna zaczęła sprzedawać swoje produkty.

To też może Cię zainteresować

Podobnie Olga, która tworzy urocze drewniane organizery. Zajmuje się tym po pracy przy biurku w szkolnym sekretariacie. Każdy, którego takim produktem obdarowała, zachęca ją do pokazania prac szerzej. To może być dobry zarobek. Mnóstwo znajdziemy rękodzielników: twórczyń makram, łapaczy snów, wełnianych czapek i swetrów, obrusów, maskotek, toreb, obrazów i najróżniejszych dekoracji.

Zakładanie firmy osobom, które jeszcze nie są pewne, czy chcą zajmować się aktualną pasją zarobkowo i to na tyle intensywnie, by utrzymać firmę, wydaje się być ryzykowne. Nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy dorabiają „na czarno”. Ryzykują, ale zakładanie firmy i koszty związane z jej prowadzeniem są dla nich zbyt przerażające.

Działalność bez rejestracji na prostych zasadach

- Działalność nierejestrowa (nierejestrowana lub „firma na próbę") to drobna działalność zarobkowa osób fizycznych, która nie jest działalnością gospodarczą i nie wymaga rejestracji firmy – wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Słabszym punktem działalności jest z pewnością niska kwota przychodu, jaką można uzyskać.

Można prowadzić działalność nierejestrowaną w sytuacji, gdy spełnione są następujące warunki:

  • jest się osobą fizyczną;
  • przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia;
  • nie wykonuje się działalności w ramach spółki cywilnej;
  • nie prowadzi się działalności regulowanej, czyli takiej, która wymaga zezwoleń lub koncesji;
  • w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywało się działalności gospodarczej (zawieszenie działalności gospodarczej uważane jest za jej niewykonywanie).

Działalność nierejestrową mogą wykonywać też osoby: które pomiędzy 30.04.2017 r., a 29.04.2018 r. nie były wpisane do CEIDG; których wpis do CEIDG został wykreślony przed 30.04.2017 r., nawet jeżeli pomiędzy 30.04.2013 r., a 29.04.2018 r. wykonywały działalność gospodarczą.

Ile można zarabiać, prowadząc działalność nierejestrowana?

Jak już wspomnieliśmy, przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Obecnie, w 2021 roku płaca minimalna wynosi 2800 zł, czyli 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia to 1400 zł. Taką maksymalną kwotę przychodu możemy uzyskać w każdym miesiącu tego roku.

W działalności nierejestrowanej nie trzeba co miesiąc płacić składek, zaliczek i zgłaszać się do urzędu

Prowadząc działalność nierejestrową, nie trzeba zgłaszać działalności w ewidencji przedsiębiorców (CEIDG), urzędzie skarbowym i GUS (nie potrzeba numerów identyfikacyjnych NIP i REGON). Nie musimy również płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani ubezpieczenia zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności (jeżeli wykonuje się umowę o świadczenie usług lub umowę zlecenie, to podlega się ubezpieczeniom jako zleceniobiorca, a podmiot zawierający umowę pełni wtedy obowiązki płatnika składek ZUS i powinien odprowadzić składki).

To też może Cię zainteresować

Czego jeszcze nie musimy na działalności nierejestrowanej? Płacić comiesięcznych (albo kwartalnych) zaliczek na podatek, podatku VAT (zwolnienie podmiotowe), prowadzić skomplikowanej księgowości tylko uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Obowiązki w działalności nierejestrowanej - rozliczenie w PIT

Poza zwolnieniami są i obowiązki prowadzącego działalność nierejestrowaną. Jednym z nich jest prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży. Przepisy nie regulują, jakie dokładnie elementy powinna zawierać taka uproszczona ewidencja sprzedaży. Rządowy Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy wskazuje, że zazwyczaj jest to: liczba porządkowa, data sprzedaży, wartość sprzedaży, wartość sprzedaży narastająco.

„Jeśli ewidencja będzie prowadzona w sposób nierzetelny lub nie będzie prowadzona w ogóle, a na podstawie dokumentacji nie będzie możliwe ustalenie wartości sprzedaży, to organ podatkowy sam określi wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego. Jeżeli nie będzie można określić przedmiotu opodatkowania, to kwota podatku zostanie ustalona na 22 proc”.

Kolejny obowiązek to rozliczanie przychodów z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej. Prowadzący działalność nierejestrowaną musi też przestrzegać praw konsumentów oraz wystawiać faktury lub rachunki na żądanie kupującego.

Co jest przychodem w działalności nierejestrowanej?

- Przychodem z działalności nierejestrowej będą otrzymane oraz należne kwoty ze sprzedaży towarów bądź usług. Kwoty należne to te, których w momencie sprzedaży się nie otrzymuje np. kiedy towar został sprzedany bądź usługa wykonana i wystawiono dokument sprzedaży (rachunek, fakturę), ale fizycznie klient jeszcze nie zapłacił – tłumaczy Bartosz Stróżyński.

Do przychodu nie zalicza się wartości towarów, które zostały zwrócone oraz udzielonych bonifikat i skont (czyli obniżek za uregulowanie płatności przed terminem). Do ustalania przychodu służy ewidencja sprzedaży.

To też może Cię zainteresować

- Jeżeli miesięczny limit przychodu, czyli 50 proc. płacy minimalnej zostanie przekroczony, działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Od momentu przekroczenia limitu, jest 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG – uprzedza rzecznik IAS w Bydgoszczy.

Przychody osiągane z działalności nierejestrowej rozlicza się w zeznaniu rocznym PIT-36. Jest tam dodatkowa rubryka "działalność nierejestrowana", w której wykazuje się przychody z tej działalności.

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Przy działalności nierejestrowej, w większości przypadków, nie trzeba korzystać z kasy fiskalnej (nie przekroczysz progu 20 tys. zł rocznego obrotu, który zobowiązuje do stosowania kas). Kasa fiskalna będzie potrzebna w przypadku niektórych rodzajów działalności, przy których istnieje obowiązek stosowania kasy bez względu na obroty (np. usługi fryzjerskie, przewóz osób, naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowerów). Więcej informacji dotyczących działalności nierejestrowej znajdziesz na stronie: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy

Polacy masowo ruszyli do lombardów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie