MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci na festiwalu UMK. Taka nauka jest super!

Kamila Mróz
W fizykę bawiła się m.in. dzieci z kl. IIIa ze szkoły sajezjańskiej
W fizykę bawiła się m.in. dzieci z kl. IIIa ze szkoły sajezjańskiej Fot. Lech Kamiński
Jasiu i Sandra szukali skarbu w ruinach zamku, a Maja i Magda w instytucie fizyki poznawały zjawiska przyrodnicze. Wczoraj rozpoczął się jubileuszowy Toruński Festiwal Nauki i Sztuki.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na podstronie www.pomorska.pl/torun

Obecna IIa ze Szkoły Podstawowej nr 11 na festiwalu była już po raz drugi. W tamtym roku uczestniczyła w pokazach chemicznych. Tym razem spotkaliśmy ją w instytucie fizyki.

Maja i Magda z tej klasy mówiły "Pomorskiej": - Panowie wyjaśniali nam różne zjawiska, np. siłę przyciągania, czyli grawitację. Robili to na zabawkach, co nam się bardzo podobało.
Fizycy od wielu lat, w ramach festiwalu, organizują też bowiem imprezy dla dzieci.

Andrzej Karbowski z zakładu dydaktyki mówi:
- W tym roku zaproponowaliśmy wydarzenie: "Dlaczego tygrys nie dogoni kurczaka?". No właśnie. W tradycyjnych wyścigach kurczak nie miałby szans, ale na wystawie demonstrujemy drgania różnych przedmiotów. Duży tygrys przymocowany do sprężynki wykonuje drgania wolniejsze, ich częstotliwość jest mniejsza.

Fizycy przyrodę starali się tłumaczyć maluchom już od drugiego roku życia.
- Dzieci są odkrywcami, same wszystko próbują przez dotyk, uczą się na wesoło - tłumaczy wykładowca. - Przy okazji już teraz poznają zjawiska, o których później będą uczyły się w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Taka metoda przyswajania wiedzy należy do najbardziej efektywnych.

Maja i Magda przyznawały, że w ten sposób łatwiej im zapamiętać nowe wiadomości. Później z całą klasą poszły na Starówkę do Zamku Krzyżackiego, a my podążyliśmy za nimi.

Spotkaliśmy tam również Sandrę, Jasia i Piotra z "zerówki" ze Szkoły Podstawowej nr 24. Wraz z całą grupą szukali skarbów.

Opowiadały: - Trzeba było znaleźć koperty, a w nich znajdowały się obrazki. To wszystko należało złożyć. Skarbem okazały się zbroja, miecz, koń i tarcza. W nagrodę dostaliśmy kolorowankę.
Marcin Łęcki z zamku wręczył też dzieciom certyfikaty "Poszukiwacza skarbu".

Bo festiwal, to jak zwykle, propozycje dla osób w każdym wieku. W tym roku, ze względu na żałobę narodową, część imprez odwołano. Osoby spragnione nauki i sztuki w tej formie, mogą skorzystać jeszcze tylko z dzisiejszych zaproszeń.

O godz. 9.30 zaczyna się pokaz "Barwy chemii", oczywiście w instytucie chemii, o 11 warsztaty na biologii "Czy bakteria może być przyjacielem człowieka?", a o 11.45 zajęcia u pedagogów pt. Media "nie dla idiotów".

Natomiast na deser - tylko dla osób, które wygrały wejściówki - koncert wybitnego pianisty Rafała Blechacza. Po recitalu (ok. godz. 19) w Collegium Maxiumum odbędzie się debata filozoficzna z udziałem artysty oraz m.in. profesorów: Władysława Stróżewskiego i ks. Andrzeja Szostka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska