MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci Tapori będą dziś u Rzecznika Praw Dziecka (zdjęcia)

Iwona Woźniak [email protected]
Rakieta przyjaźni stworzona w Mięcierzynie przez dzieci w ramach kampanii Tapori trafi dziś do Rzecznika Praw Dziecka
Rakieta przyjaźni stworzona w Mięcierzynie przez dzieci w ramach kampanii Tapori trafi dziś do Rzecznika Praw Dziecka Fot. Iwona Woźniak
Spotkali się w maleńkim Mięcierzynie koło Rogowa, który na kilka dni stał się dziecięcą stolicą Europy.

Tapori. Spotkanie dzieci

Młodzi ludzie, w wieku 9-13 lat, dyskutowali o tym, co ważne dla nich i rówieśników. Wspierali ich dorośli, działający z nimi w Tapori - międzynarodowym ruchu, który pomaga budować przyjaźń pomiędzy dziećmi. To przyjaźń oparta na prawdzie: wszyscy jesteśmy bogaci, bo możemy dać coś od siebie innym.

W mięcierzyńskiej podstawówce - prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich - Polacy, Francuzi, Irlandczycy i Szwajcarzy budowali rakietę i pociąg przyjaźni.

- Do tej rakiety doczepione jest łóżko - tłumaczy mała Zelia, a pomagają jej wolontariuszki - Magda i Paulina. - A na nim mnóstwo uśmiechniętych buziek. To symbol. Wszyscy mają się zmieścić.

Rakieta pojedzie dziś do Warszawy, do rzecznika. Razem z przesłaniem, które w trzech językach - po polsku, francusku i angielsku - rodziło się na Pałukach.
- Potrzebujemy spotykać się z mamą, tatą, rodzeństwem, dziadkami i dalszą rodziną. Nawet jeśli z nimi nie mieszkamy - mówi Karolinka. - Dzięki tym spotkaniom uśmiechamy się...

- W Mięcierzynie na Tapori są różne dzieci - tłumaczy Matthiu ze Szwajcarii. - Mówimy różnymi językami, mamy różne kolory skóry. Ale bawimy się razem. Wszyscy jesteśmy równi. Chcemy, aby tak było zawsze.

- W niektórych szkołach są dzieci, które czują się odrzucone. Ktoś powiedział: "Nie chodzi o to, aby moje zdanie było najważniejsze. Ale żeby inni mnie wysłuchali. Żeby mnie dostrzegli" - dodaje Malika ze Szwajcarii.

- I bardzo ważne jest mieć przyjaciela. We dwójkę możemy się wspierać. Wtedy też się uśmiechamy.... - kończy Marion z Francji.
- Tapori jednoczy wysiłki dzieci dla lepszego poznania się, zrozumienia, tworzenia świata jako wspólnego domu. Proponujemy, żeby ci młodzi ludzie swoją twórczością - poprzez rysunek, plakat, budowanie pojazdów, pisanie wierszy - wyrażali to, co noszą w sercach - tłumaczy Pierre Klein, koordynator Międzynarodowego Ruchu ATD Czwarty Świat w Polsce, w ramach którego realizowana jest Kampania Tapori.

- Jesteśmy w Europie, Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Tu, w Mięcierzynie, postało przesłanie, z którym mali Europejczycy, w tym i przedstawiciele powiatu żnińskiego, pojadą w listopadzie do Genewy. Tam będą jeszcze debatować z rówieśnikami z innych kontynentów. A później, w siedzibie ONZ, spotkamy się m.in. z sekretarzem generalnym Ban Ki-moonem. A wszystko w związku z 20. rocznicą uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Najmłodsi też winni mieć głos. A nie tylko naukowcy i politycy...
W Genewie młodzi z Mięcierzyna pokażą pociąg przyjaźni.

- Na nim, w różnych językach, napisaliśmy, co dla nas najważniejsze: rodzina, przyjaźń, zaufanie, uczciwość...

Jolanta Janeczko, dyrektor mięcierzyńskiej placówki: - Wcale nie chcieliśmy rozsławiać szkoły. Zależało nam, żeby nasze dzieci zawiązywały przyjaźnie, żeby poznawały nowych ludzi. Dziś bawią się z obcokrajowcami. Widzę zgodę, pomoc i tolerowanie słabości. W to spotkanie zaangażowali się wszyscy nauczyciele i dzieci. Mieliśmy sponsorów, wielu wolontariuszy. I co najważniejsze - tutaj byli też rodzice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska