W Borach Tucholskich trąba powietrzna zniszczyła ok. 550 hektarów lasu. W nadleśnictwie Trzebciny trzeba uprzątnąć 124 tys. metrów sześc. przewróconych drzew. Leśnicy sądzili, że uporządkowanie terenu po klęsce potrwa do końca pierwszego kwartału 2013 roku.
Dzięki ludziom i pogodzie
Ale praca idzie bardzo sprawnie. - W nadleśnictwie Trzebciny pozyskano już dwie trzecie drewna - mówi Mateusz Stopiński, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. - To zasługa Zakładów Usług Leśnych i pogody.
- Uporamy się z pracą do końca tego roku - twierdzi Mirosław Górka, właściciel Zakładu Usług Leśnych w Jędrzejewie koło Lniana (powiat świecki). To jedna z dwudziestu ośmiu firm-podwykonawców, które uprzątają teren po klęsce.
Górka nie kryje, że gdy usłyszał o szkodach wyrządzonych przez trąbę powietrzną, pomyślał iż będzie więcej pracy dla takich firm jak jego. - Dzięki temu "przeżyjemy" do końca roku i do następnych przetargów - mówi Mirosław Górka, który zatrudnia 11 osób.
- Też się starałem o tę pracę, ale okazało się, że dla wszystkich jej nie wystarczy - twierdzi Kazimierz Musolf, właściciel ZUL-u w Lubiewicach (pow. tucholski). Ale ma nadzieję, że później jeszcze i dla jego firmy zajęcie się znajdzie.
Drewna jest więcej
Dzięki temu, że praca idzie tak sprawnie, szkody w LP będą niższe. Bo gdyby drewno dłużej poleżało w lesie, mogłaby pojawić się sinizna, co obniżyłoby wartość handlową surowca.
- Kupiłem drewno z terenów po katastrofie i jestem zadowolony - twierdzi Jan Polit, właściciel tartaku Lulkowo, koło podtoruńskich Łysomic. - Ceny były atrakcyjniejsze, a jakość drewna jest dobra. Co prawda zdarzają się niewielkie plamy sinizny, ale surowiec został prawidłowo pozyskany. Bo wichura poskręcała niektóre drzewa i gdyby przycięto je w niewłaściwych miejscach, to deski by się rozpadały. Na szczęście tego problemu nie ma.
Drewna opałowego też po nawałnicy przybyło. A kto chce wyrobić sobie tzw. drobnicę opałową powinien skontaktować się z nadleśnictwem Trzebciny.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »